Dlaczego warto wybrać meble z naturalnego drewna?

Niezastąpiony materiał

W historii architektury wnętrz meble z naturalnego drewna zrobiły wielką karierę. Dzisiaj są kojarzone przede wszystkim z powrotem do natury, wytrzymałością i elegancją. Drewno to jeden z najtrwalszych materiałów, który doskonale sprawdza się w klasycznych wnętrzach, ale także w pomieszczeniach z eklektycznym sznytem. Kiedy zdecydujemy się na wprowadzenie mebli z litego drewna do wnętrza, to możemy mieć pewność, że jest to wybór na długie lata – w końcu drewno może wytrwać w doskonałym stanie nawet kilkanaście wieków.

Rodzaje drewna

Na rynku jest dostępne wiele różnych mebli z naturalnego drewna. Najczęściej do ich stworzenia wykorzystuje się drewno sosnowe, które charakteryzuje się jasnym kolorem i lekką formą. Często robi się z niego elementy wyposażenia do sypialni czy pokoju dziennego. Meble z litego drewna dębowego doskonale sprawdzają się w kuchni, ponieważ jest to twardy materiał o wysokiej odporności na ścieranie, co jest niezwykle ważne przy tak intensywnej eksploatacji. Znacznie później pojawiły się na polskim rynku drewna egzotyczne, które jednak bardzo szybko zyskały popularność. Takie gatunki jak paulownia czy mindi są trwałe i odporne na czynniki biologiczne. Często możemy również spotkać w domach meble drewniane produkowane w Polsce z gatunków takich jak orzech, wiśnia czy brzoza. Charakteryzują się średnią twardością oraz piękną i intensywną barwą.

Styl

Każdy styl wystroju wnętrz wykorzystuje meble z naturalnego drewna na swój sposób. W niektórych projektach architekci decydują się głównie na delikatne wstawki i elementy wykończenia, w innych ten materiał dominuje. Aranżacje rustykalne opierają się głównie na meblach z surowego drewna, które jest pełne naturalnych słojów oraz sęków. Natomiast zyskujący popularność styl kolonialny opiera się głównie na drewnie egzotycznym. Drewno jest także jednym z ważniejszych elementów w wystroju skandynawskim.

Sklejka czy naturalne drewno?

Najlepsze dla naszego domu będą meble z litego drewna, również ze względu na to, że nie powodują alergii oraz zapewniają korzystny mikroklimat. Surowe drewno sosnowe charakteryzuje się zdolnością oddychania, co sprawia, że pełni funkcję naturalnego odświeżacza powietrza. W dodatku meble drewniane od dobrego producenta będą inwestycją na lata, a proces starzenia się i eksploatacja będą jedynie dodawały im uroku. Meble ze sklejki są dużo tańsze, jednak ich krótka żywotność sprawia, że paradoksalnie w przeliczeniu na ilość lat wydamy na nie dużo więcej pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy