8 min

Fakty i mity dotyczące wyboru odpowiedniego stołu do jadalni

Mogłoby się wydawać, że właściwe zaaranżowanie pomieszczenia jadalnianego to w zasadzie nic nadzwyczaj trudnego. Wiele osób twierdzi, że wybranie stołu, krzeseł i kilku dekoracji do jadalni to bułka z masłem. Jednakże, jak przychodzi co do czego i widzimy mnóstwo modeli stołów i krzeseł dostępnych w różnych salonach meblowych, okazuje się, że podjęcie decyzji o zakupie właściwych mebli jadalnianych staje się nie lada wyzwaniem. Stoły drewniane i krzesła umieszczone w jadalni powinny być funkcjonalne, praktyczne i posiadać odpowiednią wielkość, tak aby nie zajmowały zbyt wiele cennej przestrzeni, ale jednocześnie pozwoliły każdemu domownikowi na komfortowe spożycie posiłku. Jaki powinien być stół z krzesłami do jadalni? Z których modeli lepiej zrezygnować? Przedstawiamy fakty i mity związane z wyborem odpowiedniego stołu do pomieszczenia jadalnianego!

Jadalnia w domu – gdzie może zostać zlokalizowana?

Najczęściej stół, przy którym spożywamy posiłki jest umieszczony w kuchni (o ile to pomieszczenie posiada odpowiedni metraż), w specjalnym wnętrzu będącym osobną jadalnią lub w jednej części pokoju dziennego. Wybierając stół do pomieszczenia jadalnianego, powinniśmy kierować się charakterem miejsca, w którym będzie on usytuowany. Najczęściej kupowanymi meblami do jadalni są stoły i krzesła drewniane. Wiele osób uważa, że takie meble są solidne, wysokiej jakości i będą mogły przetrwać nawet kilka lat w niezmienionym stanie. Jednak czy jest to prawda? Poznaj fakty i mity związane z wyborem stołu do jadalni.

Fakt nr 1 – przy stole powinni zmieścić się wszyscy domownicy

Nie da się ukryć, że niezwykle istotną kwestią związaną z wyborem odpowiedniego stołu do jadalni, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, jest fakt, że każdy z domowników powinien mieć odpowiednią ilość miejsca, podczas spożywania posiłków. Wspólne konsumowanie pokarmów ma się stać bowiem przyjemnością oraz możliwością wspólnego spędzenia czasu, a nie jedynie przykrym obowiązkiem, który chcemy jak najszybciej wykonać, aby uzyskać trochę luźnej przestrzeni. Jeśli więc chcemy, by wspólne jedzenie posiłków było znakomitą okazją, by podzielić się wrażeniami z minionego poranka, powinniśmy wybrać stół takiej wielkości, by znalazło się przy nim miejsce, dla każdego z domowników. Przede wszystkim, podczas wyboru odpowiedniej wielkości stołu, należy wziąć pod uwagę ilość osób zamieszkujących lokum. Stoły drewniane okrągłe będą doskonałym wyborem do mieszkań, w których przebywa nieparzysta ilość osób. Przy takim blacie możemy umieścić dowolną ilość krzeseł i zawsze będzie się on prezentował znakomicie. Jeśli jednak nasze mieszkanie zamieszkuje parzysta ilość osób, warto wybrać stół rozkładany kwadratowy lub prostokątny. Na co dzień może pozostać złożony, a podczas wspólnych posiłków wystarczy jedynie rozsunąć blat, by zyskać nieco więcej przestrzeni przy stole.

Fakt nr 2 – kształt stołu powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym się znajduje

Przed zakupem stołu do pomieszczenia jadalnianego, powinniśmy zastanowić się przez chwilę nad tym, jaki kształt ma pomieszczenie, w którym chcemy umieścić taki mebel. Wbrew pozorom ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ wybierając stoły drewniane prostokątne czy owalne do małych pomieszczeń sprawimy, że staną się one ciasne, przez co niemożliwe będzie swobodne poruszanie się. Dlatego też, do małych jadalni najlepiej wybrać stoły posiadające okrągły blat, które możemy umieścić zarówno w rogu pomieszczenia, jak i w jego centralnej części. Przy takim blacie możemy także z powodzeniem umieścić nieparzystą ilość krzeseł, co wcale nie będzie wyglądało nieestetycznie. Brak zachowanej harmonii przy meblach jadalnianych wpłynie na ich ciekawą i nietuzinkową prezencję.

Zajrzyj także do artykułu „Jak dbać o drewniane krzesła i stoły„! Znajdziesz w nim porady, które pozwolą Ci cieszyć się meblami przez lata.

Fakt nr 3 – stół powinien pasować do aranżacji pomieszczenia

Każdy z nas pragnie, by pomieszczenia, które zamieszkujemy, prezentowały się pięknie i stylowo. Aranżując jadalnię zgodnie z określonym stylem wnętrzarskim, możemy uzyskać naprawdę ciekawe wykończenie pomieszczenia. Wiele osób uważa, że stoły drewniane pasują wyłącznie do wnętrz klasycznych, w których znajdują się antyczne meble bądź drewniane meblościanki. Jest to jednak błędne przekonanie. Stoły drewniane z powodzeniem można umieścić w niemalże każdym stylu wnętrzarskim. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni kształt i kolor, by taki mebel stał się doskonałym uzupełnieniem stylowego wnętrza. Przykładowo do pomieszczeń w stylu angielskim czy prowansalskim najlepiej wybrać stoły o białych nogach i ciemnym blacie. We wnętrzach skandynawskich, rustykalnych czy też loftowych znacznie lepiej będą się prezentowały meble jadalniane w odcieniu naturalnego drewna. Jak więc widać, różne stoły będą pasowały do różnych aranżacji.

Fakt nr 4 – funkcjonalny stół to rozkładany stół

Wydzielając część jadalnianą w kuchni, bardzo często umieszczamy tam stół o niewielkim rozmiarze, tak aby nie zajmował zbyt wiele cennej przestrzeni. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chcemy usytuować stół w salonie. Zazwyczaj do takich pomieszczeń wybieramy stoły o prostokątnym bądź owalnym blacie. Jednakże jeśli chcemy, by na co dzień mebel ten zajmował niewiele przestrzeni, powinniśmy wybrać taki o niewielkim rozmiarze, z możliwością rozłożenia blatu. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala powiększyć stół w mgnieniu oka, w momencie, gdy oczekujemy większej ilości gości w naszym mieszkaniu. Na co dzień natomiast, blat może pozostać złożony, dzięki czemu zyskamy więcej cennej przestrzeni w lokum.

Mit nr 1 – stoły drewniane tylko do wnętrz klasycznych

Obecnie na rynku możemy zaobserwować stoły wykonane z różnych tworzyw. Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji tego typu mebli należy plastik i drewno. Wbrew powszechnemu przekonaniu, stoły drewniane można umieszczać w pomieszczeniach urządzonych w wielu rozmaitych stylach wnętrzarskich. Z powodzeniem wpasują się do wnętrz klasycznych, ale także znakomicie urozmaicą wygląd pomieszczeń prowansalskich, skandynawskich, rustykalnych, loftowych, francuskich czy też angielskich. Jak więc widać, drewno nigdy nie wychodzi z mody i może być umieszczone w najróżniejszych stylach wnętrzarskich. Meble jadalniane plastikowe nie sprawdzą się w tak wielu aranżacjach. Warto je umieścić w pomieszczeniach o nowoczesnym bądź eklektycznym charakterze.

Mit nr 2 – stoły okrągłe tylko do małych pomieszczeń

W niewielkich pomieszczeniach bardzo często umieszczamy okrągłe stoły, z uwagi na brak ostrych krawędzi, które narzucają nam miejsce, w jakim mebel musi zostać umieszczony oraz jego pozycję. Okrągłe blaty można usytuować gdziekolwiek. Idealnie sprawdzą się nie tylko w narożniku pomieszczenia, ale także przy środkowym fragmencie ściany lub w centralnej części wnętrza. Z powodzeniem można je także umieścić w przestronnych pomieszczeniach. Wprowadzą do nich interesujący klimat oraz nie będą zabierały zbyt wiele cennej przestrzeni. Dodatkowo przy okrągłym blacie można umieścić dowolną ilość krzeseł bez obawy, że którykolwiek z domowników będzie zmuszony spożywać posiłek siedząc na rogu stołu. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie dla rodzin, które liczą nieparzystą ilość domowników.

Mit nr 3 – stoły drewniane, ciężkie i niepraktyczne

Wiele osób rezygnuje z kupna stołów drewnianych do pomieszczenia jadalnianego, ponieważ uważają, że obecnie produkowane meble tego typu są tak ciężkie jak te wytwarzane jeszcze kilka lat wstecz. Jednakże obecnie producenci mebli drewnianych stawiają na jakość i funkcjonalność, dlatego też coraz częściej możemy trafić na meble wykonane z prawdziwego drewna, które charakteryzują się niebywałą lekkością. Duże, ciężkie i niepraktyczne stoły jadalniane odchodzą w zapomnienie i są zastępowane stołami wykonanymi z trwałych rodzajów drewna, które poddane odpowiedniej obróbce będą mogły przetrwać w niezmienionym stanie wiele lat. Waga stołu jest uzależniona od rodzaju drewna, z jakiego stół ma zostać wykonany. Meble wykonane z dębu będą znacznie cięższe niż te wykonane z różnych odmian orzechów, czy innych gatunków drewna, jednakże dzięki temu stają się także znacznie bardziej solidne.

Mit nr 4 – stół do jadalni powinien różnić się od tego do salonu

Dawniej w salonie umieszczano stoły, które zajmowały połowę powierzchni owego pomieszczenia. W jadalni natomiast znajdowały się znacznie mniejsze blaty, przy których spożywano obiady w gronie rodzinnym. Obecnie stoły jadalniane nie różnią się tak bardzo od tych wybieranych do salonu. Wręcz przeciwnie, meble wybierane do jadalni z powodzeniem można umieścić w salonie i odwrotnie. Uniwersalny charakter takich mebli sprawia, że znakomicie odnajdują się w różnych pomieszczeniach urządzonych w zupełnie odmienny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy