Ile krzeseł do stołu? Jak wybrać najlepszy model? Kompleksowy poradnik

 

Kupując stoły drewniane, a następnie dobierając do nich pasujące krzesła, drewniane oczywiście, należy pamiętać o wielu ważnych kwestiach. Przede wszystkim warto dobrać je do swoich własnych potrzeb, metrażu pomieszczenia oraz ilości domowników. Każda z osób powinna bowiem znaleźć swoje miejsce i móc spożyć posiłki w komfortowych warunkach. Niestety wielokrotnie zdarza się, że do bardzo małego stołu dokładamy po prostu kolejne krzesła. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ przy danym blacie powinna znajdować się określona ilość siedzisk. Jak to zatem wygląda w praktyce? Ile krzeseł do stołu wybrać? Jak kupić najlepszy zestaw do jadalni? Sprawdź!

Stół – ilość miejsca na jedną osobę

O tym, ile miejsca przy stole powinno przypadać na jedną osobę, pisaliśmy już w jednym ze wcześniejszych artykułów. Dla osób, którym umknęła taka informacja, przypomnimy zasadę teoretyczną. Przyjmuje się zatem, że na każdego biesiadnika powinniśmy znaleźć powierzchnię blatu o wymiarach mniej więcej 50-60×40 cm. Dzięki temu możliwe będzie swobodne ułożenie rąk, spożycie posiłków czy ustawienie całej zastawy dedykowanej jednej osobie. Oczywiście, jeśli jesteśmy w stanie wygospodarować większą przestrzeń to komfort naszej rodziny czy znajomych zdecydowanie się podniesie. Wymieniona wyżej wartość jest jednak niezbędnym minimum, niezależnie od tego, czy posiadamy stoły drewniane okrągłe rozkładane, czy też modele o nieco bardziej klasycznych kształtach oraz funkcjach. 

Różne rodzaje i rozmiary stołów – ile krzeseł powinno się znaleźć przy blacie?

W sklepach znajdziemy zarówno klasyczne blaty, jak i np. stoły drewniane rozkładane. Producent tego typu mebli najczęściej skupia bardzo dużą uwagę na tym, aby posiadały one odpowiednie wymiary. Najczęściej chodzi tutaj głównie o względy konstrukcyjne. Aby stół był bowiem stabilny, niezwykle ważne jest odpowiednie rozłożenie nóg oraz usytuowanie samego blatu. Względy naszego komfortu również brane są pod uwagę, dlatego też możemy spotkać się z szablonowymi wymiarami, dzięki którym dopasowanie ilości krzeseł staje się o wiele łatwiejsze. Przedstawimy zatem teraz różne rodzaje stołów i postaramy się podpowiedzieć, ile siedzisk powinno się znaleźć przy każdym z nich. 

Stoły kwadratowe i prostokątne

Stoły kwadratowe oraz prostokątne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. To, ile krzeseł powinno się przy nich znaleźć, zależy oczywiście od wspomnianego wcześniej rozmiaru. Dla 2 osób idealnym rozwiązaniem będzie np. malutki blat 80×80 cm. Rzadko jednak zdarza się, że wybieramy aż tak mały mebel. W razie wizyty gości, nie będziemy przecież mieli gdzie ich ugościć. W grę wchodzą zatem najczęściej stoły w okolicy wymiaru 80-100×100. Przy takim meblu mogą już zasiąść przynajmniej 4 osoby. W awaryjnej sytuacji jesteśmy w stanie wygospodarować także miejsce na 2 kolejne krzesła. Dla rodziny liczącej powyżej 4 domowników warto przemyśleć zakup blatu o wymiarach większych niż 150 cm długości oraz ok. 100 cm szerokości. Wtedy spokojnie zmieścimy przy nim 6-8 krzeseł. 

Stoły okrągłe

W przypadku stołów okrągłych, należy brać pod uwagę średnicę. Tutaj zasady są określone z góry. Najczęściej przyjmuje się bowiem, że blat o średnicy 100 cm jest idealny dla 4 osób, 120-140 cm dla 6, 160 cm dla 8 oraz 180 cm dla ok. 10 biesiadników. Większe stoły bywają już mało praktyczne. Większość z nas mieszka przecież w blokach, gdzie ilość miejsca na tego typu meble jest bardzo ograniczona. 

Stoły owalne

Stoły owalne można pod względem wielkości porównać do blatów prostokątnych. Bierzmy zatem wtedy pod uwagę takie rozmiary, które zostały wymienione w przypadku stołów o regularnych kształtach i ostrzejszych kantach. Pamiętajmy jednak, że mamy wtedy nieco większe pole do popisu. Ze względu na zaokrąglone boki, możemy na krańcach blatu dodać kolejne krzesła. Wszystko oczywiście w miarę rozsądku, tak aby każdy czuł się komfortowo i mógł spożyć posiłek w odpowiednich warunkach. 

Planujesz zakup nowych mebli? Sprawdź „Jaki stół warto wybrać do salonu?

Co w sytuacji, gdy posiadamy stół rozkładany?

Duże problemy pojawiają się u większości z nas, jeśli posiadamy stół rozkładany. Jak wiadomo, dodatkowy blat wysuwamy raczej wtedy, gdy ktoś do nas przychodzi i wiemy chociaż mniej więcej, ile osób się przy nim zmieści. Na co dzień mamy jednak do dyspozycji mniejszy mebel, przy którym znajdują się np. cztery krzesła. Skąd zatem wziąć dodatkową liczbę siedzisk? Jak komfortowo ugościć swoich znajomych czy rodzinę? Opcji jest kilka. Możemy przede wszystkim zainwestować w większą ilość krzeseł i “poukrywać” je w różnych zakątkach mieszkania, w piwnicy, schowku czy strychu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, rozważmy zakup składanych siedzisk. Nie są oczywiście one zbyt komfortowe, jednak z braku laku, dobre i to. Ostatnia opcja to natomiast tzw. zbiórka. Najprościej mówiąc, musimy wtedy wokół stołu umieścić wszystkie możliwe meble z pozostałej części mieszkania, na których można usiąść. Nie da się jednak ukryć, że przy częstych odwiedzinach znajomych czy rodziny, opcja z zakupem klasycznych dodatkowych krzeseł, powinna najbardziej za nami przemawiać. 

Ile miejsca musimy wyznaczyć na stół z krzesłami?

Kolejna ważna kwestia, którą warto poruszyć, to ilość miejsca, jaką musimy wygospodarować na stół z krzesłami. Tutaj zaczynają się obliczenia. Przede wszystkim rozpoczynamy od wielkości blatu. Do każdej jego krawędzi, przy której ma znaleźć się siedzisko, należy doliczyć ok. 70 cm niezbędne do wysunięcia krzesła. Jeśli jednak chcemy także zachować przejście, wartość ta wzrośnie do ok. 120 cm. Jak widać, aby zapewnić sobie komfortowe warunki, warto wygospodarować naprawdę sporą przestrzeń. 

Jak dopasować krzesła do domowników?

Najwyższa pora zająć się krótką charakterystyką krzeseł do jadalni. Klasyczne warianty to oczywiście drewniane siedziska z profilowanym oparciem lub takie, które zostały wzbogacone o tapicerowane elementy. Czasem jednak tego rodzaju krzesła nie spełnią wszelkich naszych oczekiwań. Dlaczego? Każdy z nas jest inny, więc siedziska należy dopasować niemalże do wszystkich z domowników osobno. Jak?

Krzesła dla dzieci

Najmłodsze dzieci powinny oczywiście spożywać posiłki w specjalnych dedykowanych dla nich krzesełkach do karmienia. Nieco starsze pociechy, które mogą już utrzymać prawidłową postawę ciała, z pewnością będą chciały mieć swoje własne “dorosłe” siedzisko. W tym przypadku warto postawić na model tapicerowany, który jest zdecydowanie wygodniejszy i mniej twardy. Dodatkowo należy zadbać o podłokietniki, dzięki którym nasz maluch nie powinien zsunąć się z krzesła. Zapewnimy mu w ten sposób komfortowe warunki, a także zadbamy o bezpieczeństwo. 

Krzesła dla osób starszych

Dla osób starszych również dużym ułatwieniem mogą okazać się podłokietniki. Najczęściej bowiem seniorzy zaczynają mieć problemy z poruszaniem się czy też wstawaniem z siedziska. Podczas podnoszenia się, będą mogli delikatnie oprzeć się o boki krzesła, co z pewnością ułatwi im to zadanie. 

Krzesła do osób różnego wzrostu

Klasyczne rozmiary krzeseł najczęściej dedykowane są dla osób, które posiadają ok. 160-180 cm wzrostu. W przypadku, gdy jesteśmy zdecydowanie niżsi lub wyżsi, musimy rozejrzeć się za modelem, który będzie dla nas nieco bardziej komfortowy. Starajmy się zatem zwrócić uwagę na to, aby móc swobodnie ułożyć stopy na podłodze oraz aby nasze kolana nie wędrowały niemalże pod brodę. Przy dłuższym siedzeniu, taka postawa ciała może okazać się bardzo bolesna. 

Problemy, z którymi możemy się spotkać, gdy źle dobierzemy stół oraz krzesła

Na koniec przedstawimy kilka problemów, które mogą pojawić się wtedy, gdy źle dobierzemy stół oraz krzesła. Przede wszystkim istnieje duże ryzyko, że zdecydujemy się na zbyt mały zestaw. Wtedy zasiadające przy nim osoby mogą nieumyślnie trącać się łokciami. Dodatkowo pojawią się spore trudności z ułożeniem potraw na blacie. Zachowując zbyt małe odległości od pozostałych elementów wyposażenia, możemy również przypadkowo zarysować lub uszkodzić zarówno meble, jak i chociażby ściany. Poruszanie się po pomieszczeniu także nie będzie zbyt komfortowe. Lepiej zatem bardzo dokładnie przemyśleć swój ostateczny wybór. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy