Jak dbać o drewniane krzesła i stoły?

Idealne do każdego wnętrza drewniane meble mają swoje pielęgnacyjne wymagania. Jeśli zależy nam tym, aby stoły czy krzesła służyły jak najdłużej, warto wiedzieć, jak o nie dbać na co dzień. Nie są to skomplikowane zabiegi, a postępowanie według pewnych zasad sprawi, że będą dłużej cieszyć oko domowników.

Czego nie lubią meble z drewna?

W niejednej jadalni czy w salonie spotkać można nowoczesne bądź tradycyjne drewniane stoły rozkładane lub nierozkładane w komplecie z krzesłami. Ich producent zazwyczaj określa, jak o nie dbać. Są jednak pewne wytyczne, które obowiązują w stosunku do mebli dębowych czy wykonanych z innych gatunków drewna. To surowiec, któremu szkodzą woda oraz wysokie temperatury. Pierwsza prowadzi do nieestetycznych wypaczeń oraz gnicia drewna. Dlatego, jeśli zdarzy nam się wylać na krzesła czy stół wodę lub użyć wilgotnej ściereczki, jak najszybciej powinniśmy je wytrzeć do sucha.

Zbyt duża temperatura również wpływa na walory estetyczne mebli drewnianych. Poza wypaczeniami mogą tworzyć się brzydkie pęcherzyki, białe odbarwienia. Dlatego nie powinno się bezpośrednio na nich kłaść gorących potraw. Nie należy też umiejscawiać tych przedmiotów w pobliżu kaloryferów, kominka czy innych źródeł ciepła.

Jak zabezpieczyć drewniane krzesła i stoły?

Dbanie o drewniane meble

Jak więc najlepiej zabezpieczyć np. rozkładany okrągły drewniany stół czy krzesła? Służą temu takie zabiegi jak:

  • olejowanie,
  • lakierowanie
  • woskowanie.

Wykonuje się je już najczęściej na etapie produkcyjnym. Dzięki specjalnej powłoce są chronione przed:

  • kurzem,
  • promieniowaniem UV,
  • brudem,
  • wodą.

Mniej są narażone na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Do czyszczenia stołów i krzeseł drewnianych nie używaj uniwersalnych środków, które jednocześnie czyszczą i konserwują meble. Wybierz takie, które przeznaczone są osobno do każdej z tych czynności. Poza tym inne preparaty będą nam potrzebne do przedmiotów olejowanych, a inne do lakierowanych, woskowanych czy malowanych. Dlatego, przed ostatecznym wyborem środka pielęgnacyjnego, warto dobrze zapoznać się z jego zastosowaniem. Należy bezwzględnie unikać preparatów zawierających silikon – pod płaszczykiem antystateczności i możliwości odpychania kurzu powodują silne natłuszczenie powierzchni co w konsekwencji prowadzi do niemożliwości odnowienia takiej powierzchni.

Jak czyścić drewniane meble?

Podczas czyszczenia mebli nie nanosi się preparatu bezpośrednio na nie, tylko na ściereczkę, która zawsze powinna być czysta. Przeciera się go zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia. Po usunięciu brudu i kurzu stosuje się środek pielęgnacyjny. Ostatnim etapem jest wypolerowanie powierzchni przedmiotu i usunięcie nadmiaru preparatu do pielęgnacji.

Warto pamiętać o tym, że podobne zasady pielęgnacyjne jak dla stołów i krzeseł obejmują także komody drewniane i inne meble wyprodukowane z tego naturalnego surowca. Klienci, którzy wybierają nasze produkty w salonie w Poznaniu czy w sklepie online, mogą liczyć na to, że otrzymają rzetelną informację na temat ich właściwej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy