Jak dbać o meble tapicerowane?

Czy meble tapicerowane muszą oznaczać… wielki problem? Nadal spora grupa osób szukających mebli do swojej sypialni czy salonu omija szerokim łukiem meble tapicerowane, uważając, że jest to inwestycja trefna, rodząca wciąż nowe koszty. Prawda jest jednak taka, że gdy nauczymy się właściwie pielęgnować meble tapicerowane, będą one nam służyć przez wiele lat.

odstawowe zasady pielęgnacji

Najważniejszą kwestią jest systematyczność. Zaniedbana tapicerka będzie po jakimś czasie niezwykle trudna do czyszczenia i być może nie uda się nam już doczyścić jej dobrze w domowych warunkach. Warto więc pielęgnować meble tapicerowane regularnie, by uniknąć wydatków na specjalistów. Jeśli jednak nie ma już innego wyboru, osoba posiadająca odpowiedni sprzęt i profesjonalne środki do czyszczenia odświeży tapicerkę i nada jej blasku nowości.

Jeśli chcemy wiedzieć, jak dobrze troszczyć się o swoje meble, warto upewnić się, czy producent mebli tapicerowanych dołączył do nich stosowną informację o zasadach pielęgnacji. Jeśli tego nie zrobił, spytajmy go. U źródła dostaniemy zawsze najlepsze porady o tym, jak często i jak intensywnie czyścić dany mebel.

Czy ważne jest miejsce ustawienia mebli?

Tak! Jeśli zastanawiasz się, gdzie stawiać meble tapicerowane, odpowiedź jest dość prosta. Nie wolno stawiać ich w miejscach narażonych na bardzo intensywne promieniowanie słoneczne. Zwłaszcza jeśli część mebla będzie nieustannie oświetlana, podczas gdy druga część będzie wciąż w cieniu! Tapicerka może blaknąć, warto więc o tym pamiętać, podejmując decyzję o aranżacji wnętrz.

Inne zasady? Omijajmy kaloryfer oraz kominek, ponieważ one też mogą mieć negatywny wpływ na kolor tapicerki.

Regularne odkurzanie mebli

Skoro już wiemy, gdzie powinno się stawiać tego rodzaju meble, przechodzimy do kwestii, jak dbać o meble tapicerowane. Pierwszą czynnością będzie odkurzanie powierzchni, które usuwa kurz oraz paprochy z jedzenia czy ubrań. Pamiętajmy jednak, by stosować tutaj odrębną szczotkę, taką, której nie używamy do czyszczenia podłóg. Nie chcemy przenosić zabrudzeń na nasze meble.

Raz na jakiś czas, w celu głębszego odświeżenia tapicerki, warto skorzystać z dedykowanych detergentów, o które warto zapytać producenta mebli tapicerowanych. Przy pomocy gąbki oraz szamponu możemy w domowym zaciszu wyprać meble. Nie wolno jednak nadużywać wody, ponieważ wciśnięta w głąb materiału, może nie wyschnąć dobrze.

Testowanie środków

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak nasza tapicerka rzeczywiście zareaguje z danym detergentem, warto wykonać próbę. W tym celu wybieramy mało widoczne miejsce mebla i tam nakładamy wybrany przez nas środek. Już po chwili będziemy wiedzieć, czy nie reaguje on w zły sposób z tkaniną i czy można stosować go na całej powierzchni mebla.

Co, gdy tapicerka jest mocno zabrudzona?

Plamy rodzą największe przerażenie. Warto jednak wiedzieć, że i w tym przypadku czyszczenie mebli tapicerowanych jest możliwe i możemy samodzielnie w domu zadbać o meble tapicerowane bez pomocy specjalistów.

Skorzystajmy z krótkiego poradnika:

  • plama jest tłusta — stosujemy rozpuszczalnik do tłuszczów i używamy go zgodnie z informacją na opakowaniu;
  • tapicerka poplamiona jest winem lub kawą — stosujemy kwasek cytrynowy;
  • plama jest wynikiem wylania herbaty — stosujemy proszek do prania i niewielką ilość wody.

Po każdym tego rodzaju czyszczeniu plamy warto całą tapicerkę przeprać, by odświeżyć ją. Jeśli plama nie zejdzie po pierwszym naszym działaniu, nie martwmy się. Poczekajmy, aż czyszczone miejsce przeschnie i spróbujmy jeszcze raz.

Tapicerka a alergik

Nie musimy rezygnować z mebli tapicerowanych, gdy w naszym domu jest osoba cierpiąca na alergię. Chociaż bakterie chętnie wybierają pościel, dywany i tapicerki, a roztocza kurzu rozmnażają się właśnie w tego rodzaju miejscach, pamiętajmy, że istnieje wiele środków czyszczących stworzonych właśnie po to, by z nimi walczyć. Alergicy mogą także spróbować mebli wykonanych ze skóry. Poza tym nie zapominajmy o częstym wietrzeniu pokoju i korzystaniu z usług specjalistów czyszczących meble. Oni również posiadają środki wspomagające batalię ze szkodliwymi cząsteczkami.

Piękno mebli tapicerowanych

W ofercie firmy MeblePotocki znajduje się szeroka gama produktów tapicerowanych. Są eleganckie i wygodne, dlatego nie warto pozbywać się przyjemności ich zakupu. Jeśli nadal mamy jakieś wątpliwości dotyczące czyszczenia mebli tapicerowanych, warto pytać sprzedawców i producenta. To oni najlepiej doradzą nam, wskażą odpowiednie środki do pielęgnacji, a w przypadku trudnych plan podpowiedzą, jak je skutecznie i bezpiecznie usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy