Jak odpowiednio postawić kanapę w jadalni i salonie?

Za wizytówkę domu zazwyczaj uważa się salon, który może funkcjonować jako osobne wnętrze lub być połączony z jadalnią. Przy wyborze mebli ze skóry naturalnej lub ekoskóry bądź litego albo naturalnego drewna trzeba wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale i praktyczne. Poza stołem i krzesłami w salonie zazwyczaj stawiamy także kanapę. Gdy zastanawiamy się nad jej wyborem, to zazwyczaj dopadają nas dylematy, jaki wybrać kolor, materiał, kształt, twardość. Tymczasem, poza tym, że ma się wpasować w stylistykę salonu, ważne jest to, że będziemy z niej korzystać wypoczywając, oglądając telewizję, czytając książki itd.

Stworzyć kącik wypoczynkowy

W zależności od potrzeb kanapa z ekoskóry czy z tkaniną hydrofobową, dwu lub trzyosobowa, powinna stanąć we właściwym miejscu. Właściwym, czyli jakim? Najlepiej stworzyć kącik wypoczynkowy, w którym właśnie zagości nasza kanapa. Jeżeli mamy już swoje utarte rytuały związane z odpoczywaniem np. po pracy, to tym bardziej nie będzie trudno go stworzyć. Dobrze, aby było to miejsce zaciszne, w miarę osłonięte, z dala od ścieżek komunikacyjnych. Kanapa w nim powinna zostać ustawiona tak, aby można z niej było podziwiać szeroką perspektywę pokoju. Możemy też postawić ją w kierunku okna, bądź kominka, jeśli mamy taki w salonie.

Jeśli nie chcemy wydzielać kącika, wówczas możemy kanapę postawić w samym centrum salonu. W ten sposób będzie optycznie dzieliła pokój dzienny na strefy. Oddzieli część wypoczynkową od jadalni, aneksu kuchennego czy kącika do pracy. Sprawdzi się to zwłaszcza w bardzo długich pomieszczeniach, a postawienie kanapy w poprzek je optycznie skróci.

Dlaczego by nie dwie?

Tym, którzy nie boją się eksperymentów aranżacyjnych, spodobać się może pomysł na to, aby do salonu (jeśli dysponujemy odpowiednim metrażem) wstawić nawet dwie kanapy lub zestawić ze sobą mniejszą i większą. Dla bardziej oryginalnego efektu dobrze jest także wybrać je w dwóch różnych, ale pasujących ze sobą kolorach.

Podobnie sytuacja wygląda z jadalnią. Kanapa z ekoskóry bądź innego materiału może być elementem oddzielającym część jadalną od wypoczynkowej. Ustawiona tyłem do stołu, a przodem do np. telewizora zawieszonego na ścianie, będzie idealnym miejscem, aby odpocząć np. po wspólnym, rodzinnym posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy