Jak pogodzić i połączyć salon z sypialnią – praktyczne porady
Spis treści
Kiedy metraż mieszkania nie pozwala na wygospodarowanie oddzielnej sypialni, możesz wykazać się kreatywnością i zaaranżować miejsce do spania w salonie. Takie rozwiązanie wykorzystują często rodzice, którzy oddają zajmowane dotychczas pomieszczenie dzieciom. Jeśli i Ty jesteś w takiej sytuacji lub z różnych względów nie możesz mieć oddzielnego pokoju do spania w swoim domu, sprawdź, jak możesz połączyć salon z sypialnią i jak pogodzić i połączyć salon z sypialnią bez straty dla funkcjonalności pomieszczenia i jego aranżacji?
Dlaczego warto połączyć salon z sypialnią?
W artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, jak jak pogodzić i połączyć salon z sypialnią w sposób estetyczny i funkcjonalny.
Warto połączyć salon z sypialnią, by optymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza w kawalerkach.

Możesz oszczędzić miejsce, dzięki połączeniu funkcji sypialnianej z wypoczynkową w jednym pomieszczeniu – w salonie, czy też pokoju dziennym. Optymalizujesz wykorzystanie posiadanego metrażu, co ma szczególnie duże znaczenie, jeśli masz do wykorzystania niewielką przestrzeń.
W małych mieszkaniach trendem aranżacyjnym jest minimalizm i multifunkcjonalność nie tylko mebli, ale i pomieszczeń.
Takie rozwiązanie jest optymalne, jeśli masz małe mieszkanie i w najbliższym czasie zamieszkasz z partnerem lub partnerką. Chcecie mieć wygodne miejsce do spania, ale i przestrzeń do prowadzenia życia towarzyskiego.
Połączenie salonu z sypialnią jest pożądane, gdy masz mieszkanie typu studio. Otwarta przestrzeń takiego lokum wymusza kreatywne podejście do planowania w nim różnych sfer, również wypoczynkowej i sypialnianej. Dzięki zastosowaniu wielofunkcyjnych mebli, takich jak narożnik z funkcją spania, zyskujesz połączenie estetyki i różnych ról – wypoczynkowej i sypialnianej w ramach jednego elementu.

Małe mieszkania są wybierane nie tylko przez singli, ale również przez młode małżeństwa i rodziny, z uwagi na wysokie koszty zakupu nieruchomości oraz utrzymania, zwłaszcza w większych miastach. GUS potwierdza, że maleje przeciętny metraż nowo kupowanych i budowanych mieszkań. Głównym powodem pozostają czynniki finansowe, zarówno jeśli chodzi o kupujących jak i o deweloperów, realizujących inwestycje.
Analityk HRE Investment wskazuje, że deweloper woli wybudować więcej kompaktowych pod względem powierzchni lokali i sprzedać je klientom, którzy są w stanie wydać na nie 300-500 tys. zł. To dla niego lepsze rozwiązanie niż szukanie nabywców na lokale wycenione na dużo wyższą kwotę. Dlatego też, w warunkach ograniczonej zdolności kredytowej Polaków, popyt na rynku nieruchomości koncentruje się głównie na małych metrażach – kawalerkach i lokalach dwupokojowych.
Wybór małego mieszkania oznacza dla kupujących i wynajmujących wiele korzyści. Zobacz je na infografice.

Połączenie salonu z sypialnią może być świetnym rozwiązaniem, gdzie nie masz możliwości stworzenia dwóch oddzielnych pomieszczeń o innym przeznaczeniu. Sprawdź powody, dla których warto zdecydować się na takie rozwiązanie:
- Oszczędzasz miejsce – w kawalerkach, które miewają nawet mniej niż 25 mkw., każdy skrawek wolnego miejsca pozostaje na wagę złota. Przy połączeniu salonu z sypialnią nie musisz wydzielać dodatkowego pomieszczenia, a dostępna przestrzeń staje się bardziej przestronna i funkcjonalna.
- Optycznie powiększasz mieszkanie – otwarta przestrzeń, bez dodatkowych ścianek działowych sprawi, że wnętrze będzie jaśniejsze i bardziej przestronne. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na komfort codziennego użytkowania.
- Zwiększasz funkcjonalność – takie połączenie dwóch funkcji w ramach jednego pokoju pozwoli Ci na elastyczne wykorzystanie przestrzeni. Zainwestuj w meble wielofunkcyjne, jak narożnik z systemem włoskim, z funkcją sypialnianą.
- Oszczędzasz pieniądze – zamiast kupować meble do dwóch pomieszczeń, niejednokrotnie na wymiar, jeśli przestrzeń w mieszkaniu jest mocno ograniczona, możesz kupić jeden, solidny i trwały mebel wielofunkcyjny. Zoptymalizujesz koszty wyposażenia.
- Zwiększasz możliwości aranżacyjne – dodatkowe miejsce, jakie wygospodarujesz, łącząc salon z sypialnią, możesz przeznaczyć na kącik do zabawy dla dziecka, czy przestrzeń do pracy zdalnej – z biurkiem i wygodnym, ergonomicznym fotelem.
Salon połączony z sypialnią to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, wprowadzić więcej światła i stworzyć nowoczesne, przyjemne i przytulne wnętrze.
Wiesz już, dlaczego warto łączyć salon z sypialnią, przejdźmy zatem do kluczowego pytania: ile miejsca jest do tego niezbędne?
Jaką minimalną powierzchnię należy zapewnić?
Minimalna powierzchnia pomieszczenia, które jest w stanie łączyć funkcję salonu i sypialni powinna wynosić co najmniej 16 mkw. To niewiele mniej od wymaganej wielkości mieszkania dopuszczalnej w przepisach polskiego prawa.

Pomieszczenie, w którym zamierzasz zorganizować sypialnię i pokój dzienny czy salon musi spełniać dwie funkcje jednocześnie. Dlatego powinno być na tyle duże, by pomieścić np. rozkładaną sofę czy narożnik z funkcją spania, stolik kawowy, szafę czy stół z krzesłami. Konieczne jest zapewnienie ergonomii i komfortu, by domownicy mieli wystarczająco dużo wolnego miejsca do swobodnego poruszania się i korzystania z mebli. Dodatkowo, wskazana powierzchnia 16 mkw. umożliwi odpowiednie doświetlenie i wentylację.
Zwróć uwagę, że standardowy pokój hotelowy dwuosobowy ma w granicach 12-15 mkw., ale w mieszkaniu, w którym przebywasz na co dzień, potrzebujesz więcej miejsca do dyspozycji. W hotelu nie musisz organizować przestrzeni dziennej – wystarczy miejsce do spania. Goście hotelowi mają też zwykle jedną walizkę z rzeczami osobistymi, dlatego nawet mała szafka lub szafa wystarczy do ich przechowywania.
W zależności od tego, czy w mieszkaniu, w którym salon połączony jest z sypialnią mieszka singiel czy para, musi zmieścić się wygodny mebel, umożliwiający wypoczynek nocny. Singlom wystarczy pojedyncze łóżko, dlatego nawet 12-15 mkw. rzeczywiście może wystarczyć, by połączyć dwie funkcje mieszkalne w jednym pomieszczeniu.
Zobacz zasady ergonomii przy aranżowaniu salonu i sypialni:

Na mniejszym metrażu możesz musieć zrezygnować z części mebli, na przykład zastąpić stoliczek nocny stolikiem kawowym, który będziesz przesuwać z miejsca miejsce i dostosowywać jego położenie do aktualnej funkcji pomieszczenia – salonu lub sypialni. Ważna jest ergonomia w małych wnętrzach, by nie tylko dosłownie zmieścić w nich wszystkie meble, ale jeszcze móc z nich wygodnie korzystać.
Znając już niezbędny metraż potrzebny na zorganizowanie sypialni w salonie, czy salonu w sypialni, czas zastanowić się, od czego rozpocząć projektowanie takiej przestrzeni.
Od czego zacząć planowanie dwufunkcyjnego wnętrza?
Przy planowaniu dwufunkcyjnego wnętrza zacznij od wskazania swoich priorytetów, a powinny nimi być kwestie związane z zapewnieniem sobie odpowiednich warunków do spania. To czas, kiedy organizm musi wypocząć i zregenerować się, a do tego celu na co dzień potrzebne jest Ci wygodne łóżko. Dlatego najpierw zaprojektuj strefę spania w dwufunkcyjnym pomieszczeniu, a następnie strefę relaksu.
Zobacz, jak zaplanować pomieszczenie łączące salon z sypialnią krok po kroku:
Krok 1 – Przeanalizuj swoje potrzeby
Planowanie przestrzeni rozpocznij od określenia swoich potrzeb. Chcesz mieć miejsce do wygodnego spania – dla siebie i być może partnerki/partnera w godzinach nocnych, a także przestrzeń do relaksu w ciągu dnia dla całej rodziny. Weź pod uwagę liczbę domowników i prowadzony przez Was styl życia. Jeśli na przykład pracujesz w domu, zaplanuj również miejsce do pracy zdalnej.
Krok 2 – Wybierz powierzchnię
Zmierz pokój i weź pod uwagę zasady ergonomii przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia. Centralne miejsce w pomieszczeniu powinien zająć mebel wypoczynkowy. Zobacz, jak wiele miejsca jesteś w stanie na niego wygospodarować. Oceń, czy możesz sobie pozwolić na wstawienie do salono-sypialni szafy dwu- lub trzyskrzydłowej, stolika kawowego lub stołu. Pamiętaj, by zachować ciągi komunikacyjne o właściwej szerokości. Sporządź listę niezbędnych mebli.
Krok 3 – Wybierz odpowiednie meble.
Na koniec, znając dokładne wymiary i listę mebli, których potrzebujesz, zrób rozpoznanie na rynku. Celuj w rozwiązania wielofunkcyjne, jak narożnik z funkcją spania.
Gdy masz już gotowy plan działania, czas zastanowić się, jak wydzielić strefy bez użycia ścian działowych.
Jak wydzielić strefy dzienną i nocną bez ścian?
Wydzielenie strefy dziennej i nocnej w pomieszczeniu bez wykorzystywania w tym celu ścian jest możliwe. Możesz zastosować przy tym różne metody separacji:
- Regały – w tym także ażurowe, które nie będą ograniczać zanadto dostępu światła naturalnego i zwiększą przestronność pomieszczenia. Rekomendowane będzie zastosowanie regału o wysokości np. 120 cm i szerokości 180 cm, co pozwoli na niemal całkowite zasłonięcie mebla sypialnianego.
- Zasłony – grube kotary, zasłaniające łóżko, również mogą mieć funkcję separacyjną. Umieścisz je np. na szynie mocowanej na suficie. Mogą to być zasłony welurowe, o wysokiej gramaturze (ponad 330 g/m2), albo poliestrowe, z warstwą blackout, by całkowicie oddzielić pomieszczenia.
- Podłoga – w części sypialnianej możesz zastosować np. wykładzinę, a w przeznaczonej do wypoczynku – panele.
- Kolorystyka – sprytnym sposobem na separację funkcji pomieszczeń jest zastosowanie w tych dwóch sferach innej kolorystyki.
Jeśli jednak nie masz tyle miejsca, by zastosować fizyczne granice dwóch stref w jednym pomieszczeniu, zastanów się nad możliwością ich funkcjonalnego połączenia. Pomocne okazują się przy tym wielofunkcyjne elementy wyposażenia. Skup się na meblach, które pomogą zaoszczędzić przestrzeń.
Jakie meble 2 w 1 wybrać do małej przestrzeni?
W małej przestrzeni doskonale sprawdzają się wielofunkcyjne meble, skoro i ona sama ma taki charakter. Dlatego możesz wybrać do salonu i sypialni w jednym:
- Rozkładaną sofę z pojemnikiem na pościel.
- Narożnik z funkcją spania (np. z mechanizmem typu włoskiego, który oferuje pełnowymiarowe łóżko z materacem po rozłożeniu).
- Stół rozkładany – na co dzień może on pozostawać złożony, a jeśli zajdzie konieczność wyprawienia rodzinnego obiadu, rozłożysz go na pożądaną długość. Pamiętaj o zakupie dodatkowych krzeseł, które również mogą być składane i chowane chociażby w szafie.
- Fotele rozkładane – spełniające funkcję wypoczynkową i awaryjnie służą jako miejsce do spania dla gości.
- Pufy do salonu – są estetycznym elementem wyposażenia, mogą posłużyć jako dodatkowe miejsce do siedzenia i wypoczynku, ale i schowek – wiele z nich jest rozkładanych i można umieścić w nich dowolne rzeczy.

Przy wyborze mebli do salonu połączonego z sypialnią weź pod uwagę następujące kryteria:
- Trwałość i solidność – wybieraj najlepiej stoły drewniane, które posłużą Ci długie lata bez szkody dla ich funkcjonalności i estetyki. Analogicznie wybierz narożnik z funkcją spania z systemem włoskim, który ma materac tak samo wygodny, jak klasyczne łóżko.
- Łatwość użytkowania – prowadnice drewniane, wykorzystywane w stołach rozkładanych, pozwolą na bezproblemowe rozkładanie i składanie stołu, a przy tym nie będą ulegać korozji.
- Odpowiedni stosunek ceny do jakości – kupując wielofunkcyjne meble, które mają być intensywnie eksploatowane tak w wersji wypoczynkowej, jak i sypialnianej, zdecyduj się na solidne produkty, które będą Ci odpowiadać designem. Lepiej wydać raz więcej, niż co kilka lat musieć wymieniać np. narożnik z funkcją spania na nowy, który niekoniecznie będzie pasował gabarytowo i stylistycznie do wnętrza.
- Wymiary mebli i ich dopasowanie do przestrzeni – możesz wybierać spośród wielu propozycji. W większych salonach zmieścić się może duży narożnik z funkcją spania, np. o wymiarach 300 cm szerokości, 158 cm długości, który po rozłożeniu staje się łóżkiem 200 x 140 cm. W mniejszych dobrym pomysłem będzie wstawienie sofy z materacem, która po złożeniu ma wymiary: 184 cm szerokości i 98 cm głębokości, a oferuje powierzchnię spania 196 x 120 cm.
Meble wielofunkcyjne oszczędzają przestrzeń. Wybierz takie, które będą odpowiadały aranżacji i Twoim indywidualnym potrzebom.
Kiedy już zdecydujesz o wyborze konkretnych mebli typu 2 w 1, rozważ, jak przy użyciu kolorystyki optycznie powiększyć przestrzeń.
Jak dobrać kolorystykę, aby optycznie powiększyć przestrzeń?
Możesz optycznie powiększyć swój salon i sypialnię w jednym za pomocą umiejętnego doboru kolorów – zgodnie z psychologią barw. Zobacz najważniejsza zasady dopasowania barw, by Twoje wnętrze wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości.

Umiejętnie łącz różne odcienie kolorów, np. biele z szarościami, biel czy pastele z drewnem. Zyskasz pożądany efekt optycznego powiększenia salonu. Jasna paleta barw jedynie z pewnymi, niewielkimi akcentami w ciemnych kolorach, będzie dobrym wyborem w mniejszych pomieszczeniach.
Unikaj jednak błędów kolorystycznych przy aranżowaniu swojego salonu i sypialni w ramach jednego pomieszczenia, takich jak:
- Używanie ciemnych kontrastów – wpływają one na skrócenie pomieszczenia. Malując największą ścianę pomieszczenia na ciemne odcienie, sprawisz, że będzie wydawać się przytłaczająca.
- Nadmiar ciemnych barw – daje efekt zmniejszenia pokoju.
- Wykorzystanie jaskrawych kolorów – ich nadmiar daje poczucie chaosu aranżacyjnego i drażni wzrok.
Kolory to jednak nie wszystko – kluczowe jest również oświetlenie. Dowiedz się, jak je dobrać.
Oświetlenie strefowe – jak je zaplanować?
W celu rozgraniczenia odbioru przestrzeni w pomieszczeniu łączącym funkcję salonu i sypialni możesz zastosować oświetlenie strefowe. Dobrze by było, abyś zapewnił dostęp światła dziennego do takiego wnętrza – nie zasłaniaj okien, by możliwie jak najwięcej promieni słonecznych wpadało w ciągu dnia do środka.
Jeśli zaś chodzi o oświetlenie sztuczne, to zaplanuj je krok po kroku:
- Identyfikacja stref funkcjonalnych – wyznacz, w którym miejscu w pomieszczeniu znajduje się strefa wypoczynkowa, a gdzie strefa sypialniana.
- Wybierz oprawy oświetleniowe – możesz wykorzystać główne źródło oświetlenia w postaci lampy sufitowej lub żyrandola, które zapewni równomierne rozproszenie światła. Zastosuj także oświetlenie punktowe – kinkiety czy lampki nocne nad łóżkiem lub bezpośrednio przy jego bokach, które umożliwi np. czytanie przed snem. Natomiast w rogu pomieszczenia możesz wykorzystać też oświetlenie boczne, np. w postaci klimatycznej lampy stojącej, która tworzy przytulną atmosferę w strefie wypoczynkowej.
- Wybierz odpowiedni rodzaj światła – wybieraj spośród światła ciepłego, odpowiedniego do strefy wypoczynkowej, i o chłodnej barwie – do strefy przeznaczonej do czytania.
- Wybierz natężenie światła – w strefie wypoczynkowej będzie to w granicach 150-200 lumenów, a w sypialnianej – od 50 do 100 lumenów.
Dobrym pomysłem może być wybór oświetlenia z systemem ściemniania, z regulacją natężenia światła, pozwalającą na dostosowanie go do bieżących potrzeb i funkcji pomieszczenia.
Gdy kolorystyka i oświetlenie zostały już zaplanowane, pora na kolejną propozycję na optyczne powiększenie salonu – wykorzystaj lustra i przeszklenia.
Lustra i szkło – jak wpływają na percepcję przestrzeni?
W wąskich pomieszczeniach, w małych pokojach i wszędzie tam, gdzie brakuje Ci przestronności, możesz wykorzystać lustra i przeszklenia. Umieszczając takie lustro naprzeciwko okna nie dość, że masz wrażenie, że przestrzeń automatycznie się powiększyła, to jeszcze światło naturalne odbite od niego, rozświetli wnętrze.
Lustra możesz traktować jako drugie okno na ścianę, która nie ma przeszklenia. Możesz oprawić je w ramy i powiesić na ścianie, albo zaplanować lustra na drzwiczkach szafy i szafek.
Udało Ci się powiększyć przestrzeń lustrami, wykorzystując przy okazji oświetlenie odbite? Teraz zadbaj o porządek w salonie.
Jak utrzymać porządek w dwufunkcyjnym wnętrzu?
W małych wnętrzach paradoksalnie trudniej może Ci być utrzymać porządek niż w dużych mieszkaniach. Nawet kilka nieodłożonych na miejsce rzeczy może powodować bałagan i wrażenie chaosu. Dlatego dla utrzymania należytego porządku w dwufunkcyjnym wnętrzu wyrób u siebie i domowników codzienne pozytywne nawyki:
- regularnie sprzątaj,
- odkładaj przedmioty na swoje miejsce,
- ogranicz gromadzenie potencjalnie zbędnych przedmiotów,
- organizuj przestrzeń – systemy organizacji przestrzeni w szafkach i szafach bardzo się przydają,
- stosuj minimalistyczne rozwiązania.

Twoje systematyczne podejście do sprzątania i porządkowania przestrzeni pozwoli na utrzymanie jej w należytym porządku. Zrezygnuj z nadmiaru dekoracji i dodatkowych bibelotów. Postaw na oszczędne formy, funkcjonalne rozwiązania i organizery, które sprzyjają utrzymaniu ładu.
Porządek to podstawa. Ale przy aranżowaniu swojego pierwszego mieszkania z ograniczoną powierzchnią do wykorzystania nie sposób uniknąć błędów początkującego. Ich znajomość będzie ważna przy urządzaniu funkcjonalnego salonu z sypialnią.
Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący?
Poczatkujący, którzy po raz pierwszy urządzają kawalerkę czy małe mieszkanie z dwufunkcyjnym pomieszczeniem – salonem i sypialnią w jednym, mogą popełniać pewne błędy. Ich lepsze poznanie pozwoli Ci ich uniknąć. Wśród nich wymienić należy:
- Przeładowanie pomieszczenia meblami – zamiast kupować np. stoliczek kawowy i stolik nocny, najlepiej wybrać mebel łączący te dwie funkcje.
- Zasłanianie okien – firany i zasłony z pewnością mogą pomóc w kształtowaniu aranżacji, ale ograniczają dostęp do światła naturalnego, które w małych wnętrzach jest kluczowe dla uzyskania efektu przestronności.
- Wybór tanich, mało solidnych mebli – lepiej kupić jedno wytrzymałe łóżko – sofę czy narożnik rozkładany, niż prowizoryczny komplet wypoczynkowy, który będzie niewygodny w użytku.
- Brak strefowania – nie rezygnuj z choćby optycznego odgraniczenia strefy wypoczynkowej od sypialnianej, by zachować ład i porządek.
- Kupno mebli bez testowania – zanim zamówisz mebel wypoczynkowy i sypialniany, przetestuj go. Sprawdź miękkość materaca, a przede wszystkim wymiary łóżka. Błędem będzie wybór zbyt dużego mebla do małego salonu, albo odwrotnie.
- Błędy w pomiarach – poświęć wystarczająco dużo czasu i uwagi dokonaniu pomiarów pomieszczenia, z uwzględnieniem wnęk i innych elementów architektonicznych, które można w funkcjonalny sposób wykorzystać.
Pośpiech jest złym doradcą. Daj sobie czas na wybór mebli odpowiednich do salonu z funkcją sypialni. Nie oszczędzaj na własnym komforcie. Kup wygodne, solidne rozwiązania i z czasem uzupełniaj wyposażenie, jeśli nie możesz sobie pozwolić na nie już teraz. Dzięki temu Twój pokój dzienny z sypialnią w nocy stanie się funkcjonalny i piękny.