6 min

Jak prawidłowo nakryć do stołu? Najważniejsze zasady

Każdy z nas lubi spędzać czas w gronie znajomych czy rodziny. Często zatem organizujemy spotkania towarzyskie, na które zapraszamy przynajmniej kilka osób. Jak wiadomo, przed taką imprezą, należy przygotować wiele elementów. Jednym z najważniejszych będzie nakrycie do stołu. To od niego będzie zależał komfort naszych biesiadników, ale także i odpowiednia atmosfera. Jak jednak powinien wyglądać blat przygotowany dla gości? Jak nakryć do stołu? Sprawdź kilka najważniejszych zasad!

Zasada nr 1: stół nie może być pusty

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak nakryć stół, blat należy oczywiście odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności dokładnie go wyczyśćmy i sprawdźmy, czy nigdzie nie znajdują się plamy. Następnie postawmy na obrus lub bieżnik. Taka delikatna ozdoba sprawi, że mebel nie będzie wyglądał na pusty i nudny. Same tekstylia dekoracyjne to jednak nie wszystko. Równie ważne okażą się bowiem serwetki. Na klasyczne spotkanie możemy wybrać te papierowe. Jeśli jednak organizujemy elegancką imprezę, o wiele lepiej wybrać wariant płócienny. Dopiero tak przygotowany stół możemy zacząć nakrywać. Pamiętajmy o tej zasadzie zawsze i wszędzie. Bez niej bowiem ani rusz!

Zasada nr 2: zastawa powinna do siebie pasować

Stół przygotowany, a więc możemy zacząć kompletować całą zastawę. W pierwszej kolejności musimy zadbać o talerze oraz sztućce. Zanim jednak je ułożymy, upewnijmy się, że wszystko do siebie idealnie pasuje. Talerze muszą bowiem pochodzić z tej samej kolekcji. Warto zatem raz na jakiś czas sprawdzić, czy niczego nam nie brakuje. Gdy zauważymy jakiekolwiek ubytki w zastawie, od razu udajmy się po nową. Niekompletny zestaw niestety uniemożliwi nam prawidłowe nakrycie stołu. Taka sama zasada dotyczy oczywiście sztućców oraz szkła. Każdy element powinien do siebie pasować.

Do tego przed ułożeniem wszystkich elementów na stole, pamiętajmy, by całą zastawę dokładnie umyć lub chociaż przetrzeć. Goście nie mogą znaleźć na niej przecież nieestetycznych śladów, kurzu czy innych zabrudzeń. Każdy z elementów dokładnie wypolerujmy i dopiero rozpocznijmy układać go na stole.

Zasada nr 3: trzeba zachować równe odstępy

Zastanawiając się, jak prawidłowo nakryć do stołu, warto pamiętać o zachowaniu równych odstępów na blacie. Między poszczególnymi miejscami nie mogą być widoczne żadne różnice. Nie upychajmy zatem gości na siłę. Każdy z nich musi mieć odpowiednią przestrzeń. Bez tego niestety przyjęcie się nam nie uda. Nasi towarzysze będą się bowiem gnieść i przepychać. Postawmy więc na chociaż w miarę równe odstępy. Nikt oczywiście nie każde chodzić nam z linijką, jednak nawet planując wszystko “na oko”, powinniśmy panować nad rozłożeniem poszczególnych elementów na stole.

Zasada nr 4: kieliszki i szkło mają swoje miejsce

Większość z nas wie, jak poprawnie nakryć do stołu, jeśli weźmiemy pod uwagę np. sztućce. Mało kto pamięta jednak, jak należy ustawić kieliszki czy inne szklane elementy zastawy. Weźmy sobie zatem do serca fakt, iż szklanka na wodę powinna znajdować się po prawej stronie, tuż nad obrysem zastawy dla danej osoby. Obok niej należy położyć np. kieliszek do wina, jeśli takie będzie akurat podawane, lub do każdego innego trunku alkoholowego. Szkło nie może bowiem przeszkadzać podczas jedzenia. Często zdarza się przecież, że ktoś je przypadkowo potrąci ręką. Gdy jednak położymy je w odpowiednim miejscu, problem ten powinien zostać zniwelowany.

Zasada nr 5: pamiętaj o osobach leworęcznych

Zdecydowana większość z nas posługuje się na co dzień głównie prawą ręką. Są jednak również osoby leworęczne. Jeśli wiemy, że wśród naszych znajomych czy rodziny znajdziemy kogoś takiego, warto przyszykować dla niego odpowiednie miejsce. Jednak jak prawidłowo nakryć stół dla osoby leworęcznej? Przede wszystkim zadbajmy o to, by siedziała ona na “wylocie”. Po jej lewej stronie powinna być bowiem dostępna wolna przestrzeń. Jeśli o tym zapomnimy, siedzący obok niej praworęczny towarzysz niestety może ją co chwilę trącać ręką. Dodatkowo warto oczywiście ułożyć zastawę w wersji z lustrzanym odbiciem. Musimy jednak wtedy pamiętać, by posadzić leworęczną osobę w dokładnie to miejsce. Gdy chcemy natomiast, by goście zasiedli do stołu według własnych preferencji, pozostawmy każde miejsce takie samo. Wtedy osoba leworęczna dyskretnie ułoży sobie poszczególne elementy tak, jak jest jej wygodnie. Będzie także raczej sama pamiętała, aby zasiąść tak, by nikt jej nie przeszkadzał.

Zasada nr 6: postaw na stylowe ozdoby

Talerze, szkło, serwetki czy obrus to jednak nie wszystko. Aby nasz stół wyglądał stylowo i elegancko, warto ułożyć na nim odpowiednie dekoracje. Na samym środku możemy położyć wiele ciekawych ozdób. Będą to chociażby świeże kwiaty czy oryginalne świece zapachowe. Już kilka takich małych elementów sprawi, że w naszym wnętrzu zapanuje wyjątkowy klimat. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością. Na blacie muszą przecież zmieścić się wszystkie posiłki. Dodatkowo nasi goście powinni być w stanie swobodnie ze sobą rozmawiać. Konwersacja może stać się jednak o wiele trudniejsza, gdy nikt nie będzie się widział. Umiar jest więc jak najbardziej wskazany. Jeśli natomiast nie wiemy, na jakie dodatki postawić, zapraszamy do lektury naszego wcześniejszego artykułu na temat dekoracji na stół.

Zasada nr 7: jeśli to konieczne, postaw na winietki

Organizując klasyczną posiadówkę, raczej nikt z nas nie chce bawić się w planowanie tego, kto, gdzie ma usiąść. W takich sytuacjach pozwólmy zdecydować naszym gościom. Gdy jednak urządzamy większe przyjęcie z jakiejś okazji, np. urodzin czy komunii, zadbajmy o winietki z imionami i nazwiskami naszych współtowarzyszy. W takich sytuacjach często goście są w bardzo różnym wieku. Mogą zatem nie złapać ze sobą odpowiedniego kontaktu. Lepiej zatem zastanowić się, kto powinien gdzie siedzieć i przygotować winietki. Atmosfera na naszym przyjęciu będzie wtedy o niebo lepsza! Uwierzcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy