Jak wybrać krzesła do jadalni?

Tak, jak w przypadku stołu czy sofy, wybór krzeseł do jadalni, powinien być przemyślanym, a nie przypadkowym zakupem. To jednak meble, na których każdego dnia będziemy spożywać posiłki i muszą być przede wszystkim wygodne i praktyczne. Czasami warto poświęcić więcej czasu na przejrzenie oferty, a nawet jej osobiste sprawdzenie, czyli przetestowanie krzeseł.

Najważniejsze cechy krzeseł do jadalni

Wysokość i głębokość siedziska to jedne z najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł do jadalni. Jeśli chodzi o pierwszy z nich, to idealny wymiar wynosi od 3 do 5 cm poniżej zgięcia kolanowego osoby siedzącej. Jeśli będzie zbyt wysokie, wówczas nie będziemy mogli oprzeć dolnej partii ciała na stopach. Z kolei zbyt niskie siedzisko może wpłynąć na głębokie zgięcie w biodrach i po dłuższym użytkowaniu będzie powodować ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Optymalna wysokość to ta, w której nogi osoby siedzącej zgięte są w kolanach pod kątem prostym, a stopy swobodnie i w całości mogą spoczywać na podłodze.

Natomiast w kwestii głębokości warto zwrócić uwagę, czy poza nie z przodu wystaje ok. 1/3 uda. Będzie to najbardziej komfortowe rozwiązanie dla ciała.

Odpowiednie oparcie krzesła

Kolejną ważną cechą jest wysokość i kąt odchylenia oparcia. Odpowiednia konstrukcja pomoże zachować przybliżoną fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa. Właściwe wyprofilowanie będzie umożliwiało utrzymanie ciała w pozycji neutralnej. Oznacza to minimalne napięcie mięśni i naturalny przebieg linii kręgosłupa. Przeglądając propozycje krzeseł do jadalni, warto więc zwrócić uwagę na krzesło z wyprofilowanym oparciem, co z pewnością wpłynie na komfort jego użytkowania. Są także specjalne propozycje dla osób w wieku 65+. Krzesło dla seniora wyróżniają np. wygodne podłokietniki, dzięki którym łatwiej będzie mu usiąść i wstać.

Drewniane krzesła – ponadczasowy wybór

Styl wybieranych krzeseł do jadalni również ma znaczenie. Ważne jest to, z jakiego materiału są wykonane. Drewniane, a do tego tapicerowane meble będą połączeniem atrakcyjności i praktyczności. Z jednej strony będziemy mieli wytrzymały, odporny na działanie czasu i czynników zewnętrznych surowiec, a z drugiej obicie, które nie tylko dodaje mu uroku czy nadaje mu wyjątkowego oblicza, ale i może być wykonane z tkaniny odpornej na plamy, łatwej do czyszczenia.

Tak, jak w przypadku innych mebli, tu także można łączyć modele, wzory i kolory krzeseł drewnianych ze stołem, pod warunkiem, że zachowamy w tym estetyczny umiar. Jeśli jednak nie mamy takiej odwagi, lepiej wybrać uniwersalne, eleganckie krzesło, które stylem będzie pasować do całości aranżacji w jadalni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy