Jaki stół warto wybrać do salonu?

Zarówno salon, jak i znajdujący się w nim stół z drewna czy innego materiału, to niejako serce każdego domu lub mieszkania. W tym centralnym miejscu spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu – jedząc, rozmawiając, spotykając się z rodziną czy znajomymi. Nierzadko też na drewnianym stole odrabia się lekcje, pracuje czy wykonuje inne codzienne czynności. Patrząc więc na to, jak wiele różnych czynności odbywa się przy nim, jego wybór jest ważny i warto go dobrze przemyśleć.

Stoły drewniane – uniwersalne rozwiązanie

Zacząć można od materiału, z jakiego stół ma być wykonany. Stoły z litego drewna to rozwiązanie uniwersalne. Będą pasować do każdej aranżacji. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku gatunków, jest w czym wybierać. W klasycznym kanonie mieści się np. stół z drewna dębowego czy bukowego. Do tego jeszcze ilość wybarwień, jaką może zaproponować producent tego typu mebli, pozwala na wiele stylizacji. Do salonu więc najlepiej wybrać drewniany stół, który w każdej chwili można przemalować na dowolny kolor.

Stoły drewniane – rozkładane czy nie?

Jeśli dość często podejmujemy gości, to praktyczniejszym rozwiązaniem będzie wybór stołu rozkładanego. Szybko i wygodnie zwiększymy przestrzeń blatu dla odwiedzających nas osób, a na co dzień nie będzie zagracał salonu. Gdy nie ma potrzeby modyfikowania blatu, wówczas można kupić nierozkładany stół.

Inną kwestią, jaka również ma znaczenie przy wymiarach tego mebla, jest odpowiedni kształt. W niewielkim salonie wystarczy kwadratowy, przy którym może usiąść maksymalnie od 2 do 4 osób – jeśli nie będzie się rozkładał. Klasycznym przykładem jest prostokątny stół, który sprawdzi się w każdym pokoju gościnnym. W zależności od metrażu można wybrać go w wersji rozkładanej lub nie. Ciekawą alternatywą dla obu poprzednich kształtów jest owal. Sprawdzi się zwłaszcza w salonach średniej wielkości lub z półokrągłym wykuszem ściennym. Stół okrągły rozkładany drewniany lub też nierozkładany z pewnością będzie oryginalnym elementem wyposażenia.

Od klasyki po nowoczesność

Kompozycja mebli do salonu, w której mieści się także stół, powinna ze sobą współgrać. Jednak nie oznacza to, że muszą mieć taki sam kolor czy wzór. Mieszanie i łączenie stylów z odpowiednim wyczuciem i wyważeniem pozwoli uniknąć przypadkowości. Dotyczy to także stołów drewnianych. Nowoczesne łączą w sobie prostotę z praktycznością i są dostępne w różnorodnej kolorystyce. Do ciemnych mebli najlepiej dobrać coś z tych, które są w podobnej barwie lub w neutralnym odcieniu drewna. Do białych przedmiotów codziennego użytku dobrym wyborem będzie stół w tym samym kolorze lub biało-brązowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy