Kącik jadalniany w niewielkim salonie – jak go zaplanować?
Właściciele niewielkich mieszkań bardzo często rezygnują z wydzielenia osobnej jadalni. Taka decyzja podyktowana jest oczywiście małą ilością dostępnego miejsca. Posiłki często spożywane są zatem na małym stoliku kawowym oraz zestawie wypoczynkowym. Niestety takie warunki są mało komfortowe i nie sprzyjają budowaniu ciepłych relacji z pozostałymi domownikami. Niezależnie od metrażu lokum, warto jednak postarać się zaaranżować chociaż namiastkę jadalni. Wystarczy wybrać odpowiedniej wielkości stoły drewniane oraz pasujące do nich krzesła drewniane. Jak jednak znaleźć powierzchnię na takie meble? Jak zaplanować kącik jadalniany w salonie? Na te pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć!
Spis treści
Kącik jadalniany w salonie – dlaczego warto?
Stoły drewniane do jadalni oraz dopasowane do nich krzesła to przede wszystkim meble, które umożliwiają nam komfortowe spożywanie posiłków. Zasiadając przy nich, utrzymujemy prawidłową postawę ciała, dzięki czemu możemy uniknąć licznych dolegliwości bólowych. Do tego tworzą wspólnie miejsce, które sprzyja rodzinnej integracji. Dla większości z nas jadalnia lub kącik jadalniany są także centrum spotkań oraz imprez ze znajomymi. Warto zatem zadbać o to, aby nawet i w niewielkim mieszkaniu znalazła się przestrzeń na stoły drewniane. Okrągłe czy prostokątne blaty potrafią także wspaniale ozdobić całe wnętrze oraz sprawić, że wykonywanie niektórych obowiązków stanie się o wiele łatwiejsze. W końcu przy stole na ogół pracujemy czy chociażby zajmujemy się planowaniem rodzinnego budżetu. Koniecznie zadbajmy zatem o to, aby w naszym domu wydzielić takie miejsce.
Co powinno znaleźć się w kąciku jadalnianym?
Aranżując kącik jadalniany w salonie, należy zadbać o kilka niezwykle ważnych elementów. Są nimi oczywiście krzesła, stół oraz ciekawe akcesoria, które dodadzą przestrzeni uroku i stylu. W małych wnętrzach musimy jednak bardzo uważać z nich doborem. Wystarczy nasz jeden zły ruch, by całe wnętrze stało się mało funkcjonalne i nieużyteczne. Jak zatem wybrać najlepsze możliwe elementy wyposażenia?
Odpowiedniej wielkości stół
Od lat właściciele małych mieszkań zastanawiają się, jaki stół będzie najlepszy do ich wnętrza. Teorii jest kilka, jednak najlepiej kierować się przy wyborze własnymi potrzebami. Przede wszystkim określmy, ilu domowników będzie na co dzień korzystać ze stołu. Na każdą osobę powinna bowiem przypadać powierzchnia minimum 50×40 cm. W przypadku czteroosobowej rodziny najlepszym wariantem będzie zatem blat o długości min. 100 cm oraz szerokości przynajmniej 80-100 cm. Takie wymiary umożliwią każdemu swobodne spożywanie posiłków.
Jeśli jednak często organizujemy spotkania i przyjęcia w większym gronie, konieczny może okazać się zakup stołu rozkładanego. Dzięki temu w kilka chwil zyskamy dodatkową ilość miejsca dla naszych znajomych czy członków rodziny. Jeśli natomiast chodzi o kształt blatu – wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaką przestrzeń udało się nam wygospodarować. W przypadku, gdy stół znajdzie się w rogu lub na środku pomieszczenia, spokojnie możemy zdecydować się na meble okrągłe. Gdy wolimy natomiast umieścić go pod ścianą, najrozsądniejszą opcją jest blat kwadratowy lub prostokątny.
Komfortowe krzesła
W jadalni, oprócz stołu, nie może zabraknąć również i krzeseł. W tym przypadku warto kierować się swoim komfortem. Szukajmy zatem modeli z odpowiednio profilowanymi plecami oraz takich, których wysokość umożliwi nam położenie stóp na podłodze. Jeśli w naszym domu wychowują się małe dzieci, rozsądnym wyborem mogą okazać się siedziska z podłokietnikami. Istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze pociechy przez nieuwagę zsuną się z mebli. Jeśli zależy nam na krzesłach tapicerowanych, zwróćmy uwagę na odległość kącika jadalnianego od kuchni. Niektóre materiały mogą bowiem pochłaniać zapachy gotowanych potraw. Niestety usunięcie takiej woni bywa niejednokrotnie naprawdę dużym problemem.
Stylowe dodatki
Dodatki do kącika jadalnianego nie są oczywiście pozycją obowiązkową, jednak warto pamiętać, że nawet ich mała ilość może wpłynąć bardzo pozytywnie na wygląd całego wnętrza. Postarajmy się zatem wybrać ciekawy obrus, podkładki na stół czy chociażby tematyczne plakaty, które mogą zawisnąć na ścianie w pobliżu naszego stołu. Od razu zrobi się nam zdecydowanie przyjemniej, a każda chwila spędzona przy posiłkach będzie niezwykle miła i komfortowa.
Kącik jadalniany w salonie – gdzie usytuować meble?
Większość z nas zapewne zastanawia się teraz, jak znaleźć wystarczającą przestrzeń w salonie, by umieścić w niej cały komplet składający się ze stołu oraz krzeseł. Niestety nie ma uniwersalnego rozwiązania, które pasowałoby do każdego typu wnętrza. Mamy jednak kilka wskazówek, w których miejscach możemy usytuować meble jadalniane.
Pod jedną ze ścian
Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem w polskich domach jest umieszczenie stołu pod jedną ze ścian w salonie. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zyskać przytulny i skromny kącik jadalniany. Pamiętajmy jednak, aby do ściany przylegała tylko jedna krawędź blatu, najlepiej krótsza. W innym przypadku stracimy naprawdę dużą ilość powierzchni użytkowej, a przecież nie o to nam chodzi. Gdzie jednak szukać takiego miejsca? Przede wszystkim tuż przy wejściu do salonu czy kominku. Na jadalnię można zaaranżować także wolną przestrzeń pomieszczenia, na którą najzwyczajniej w świecie nie mamy pomysłu.
Na środku jednej z wydzielonych stref
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz bardzo popularnym zabiegiem jest podzielenie salonu na dwie nieregularne części. Oczywiście nie należy w tym celu stawiać nowych ścianek działowych. Wystarczy nieco odgrodzić od siebie kąciki meblami. Zamiast dosuwać zatem zestaw wypoczynkowy do ściany, umieśćmy go ok. 1-1,5 m przed nią. Dzięki temu zyskamy skrawek przestrzeni, która aż prosi się o zaaranżowanie w niej jadalni. Teraz pozostaje już tylko ustawić za sofą czy narożnikiem stół, krzesła oraz kilka dodatków i gotowe!
W rogu pomieszczenia
Widzisz w swoim salonie róg, który wydaje się pusty i nie masz na niego pomysłu? Ustaw w nim zatem stół z krzesłami! Pamiętaj jednak, że najlepszą opcją będzie w tym przypadku okrągły blat. Dlaczego? Kwadratowe czy prostokątne meble najczęściej musielibyśmy bowiem dosunąć do jednej, a nawet i dwóch ścian. Takie działanie nie ma zatem sensu, ponieważ tracimy w ten sposób dużą powierzchnię przestrzeni użytkowej. Stół okrągły wystarczy natomiast umieścić w równej odległości od pozostałych elementów wyposażenia i naokoło niego ustawić krzesła. Taki układ jest zatem zdecydowanie bardziej praktyczny.
W pobliżu kuchni
Jeśli nasz salon tworzy z kuchnią jedno pomieszczenie, stół z krzesłami warto umieścić w pobliżu aneksu. Zarysujemy w ten sposób lekką naturalną granicę między tymi przestrzeniami. Dodatkowo przenoszenie potraw z kuchennego blatu na nasze meble jadalniane stanie się o wiele łatwiejsze i szybsze. Pamiętajmy jednak wtedy, że krzesła tapicerowane mogą się tutaj nie sprawdzić. Tłuszcz i wszelkie zapachy szybko osadzą się na materiale, a nam będzie je bardzo ciężko usunąć.
Przy oknie
Ustawienie stołu z krzesłami w salonie tuż przy oknie, nie jest obecnie zbyt popularnym rozwiązaniem. Jeśli jednak mamy taką możliwość, naprawdę warto zdecydować się na ten wariant. Spożywanie posiłków przy jednoczesnym spoglądaniu na widok rozpościerający się za przeszkleniem może być naprawdę ciekawą opcją, szczególnie gdy mieszkamy w bloku, na jednym z wyższych pięter lub też mamy za oknem efektowne tereny zielone.
O jakich zasadach warto pamiętać, aranżując kącik jadalniany?
Jeśli zależy nam na udanej aranżacji kącika jadalnianego w salonie, musimy brać pod uwagę kilka niezwykle ważnych aspektów. Przede wszystkim warto dokładnie zastanowić się, które miejsce idealnie nadaje się na wydzielenie takiej przestrzeni. Dodatkowo umieszczając stół z krzesłami, pamiętajmy, by nie znajdowały się one zbyt blisko ściany czy innych elementów wyposażenia. Musimy mieć bowiem możliwość swobodnego przemieszczania się oraz odsuwania siedzisk od blatu. Postawmy także na minimalizm – im mniej, tym lepiej, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem.