Klasyczna jadalnia – wygodna i ładna

Umiar i zachowanie właściwej równowagi – taka myśl przewodnia powinna nam przyświecać przy urządzaniu jadalni w stylu klasycznym. Dotyczy to nie tylko mebli, ale także innych elementów wyposażenia oraz dekoracyjnych. Sam styl bazuje na stonowanych barwach, w tym m.in. ciepłych brązach i jasnych beżach, które świetnie komponują się np. z tapetami z delikatnym dekorem.

Symetryczne rozstawienie

Znajdujące się w klasycznej jadalni przedmioty codziennego użytku najlepiej prezentują się w symetrycznym ustawieniu i powinny zostać wykonane z naturalnego drewna. Meble zrobione z niego są zawsze eleganckie i z klasą. O tym, jak dokładnie rozplanujemy przestrzeń w samej jadalni albo pomiędzy jadalnią a kuchnią czy salonem, zależeć będzie przede wszystkim od metrażu.

Pierwsze skrzypce

Głównym meblami w jadalni, bez względu na jej aranżację, są oczywiście stół oraz krzesła. W tym przypadku wyszukujemy stoły z drewna litego, które mogą mieć zarówno proste nogi, jak i finezyjnie rzeźbione.

Mimo iż jest to uniwersalne rozwiązanie (zarówno w samodzielnych jadalniach, jak i łączonych z kuchnią czy salonem), to jednak nie wszędzie można rozstawić duży prostokątny stół, który nikomu nie będzie zawadzał. Czasami trzeba wziąć pod uwagę nawet propozycje z kategorii stołów okrągłych rozkładanych (zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji pomieszczenie o kwadratowym kształcie), dzięki którym zyskuje się miejsce.

Na stole pięknym dodatkiem będzie elegancki obrus lub serweta. Krzesła wokół niego mogą być tylko drewniane lub wzbogacone o tkaninę obiciową. Jednak nie tylko ten sprzęt gra pierwsze skrzypce w jadalni. Wnętrze w stylu klasycznym można dodatkowo wyposażyć np. w komodę czy kredens, które idealnie nadają się do przechowywania m.in. zastawy stołowej, obrusów, serwisu kawowego itp.

Oryginalne dodatki

Aby jadalnia wpisywała się jeszcze bardziej w klasyczną aranżację, a zarazem nie była nudna, warto zadbać o różne dodatki. Przykładem może być efektowna lampa powieszona nad stołem, dobrze oświetlająca jego powierzchnię. Efektownie będą prezentować się także ramki ze zdjęciami, świeczniki, eleganckie wazony, lampiony czy kwiaty w doniczkach. Można także pokusić się o jakiś dywan czy bieżnik lub pianino, jeśli jest na nie miejsce, które stworzy wyjątkowy nastrój w tym wnętrzu.

Urządzając jadalnię w stylu klasycznym, można zarówno oddzielnie dobierać meble z litego drewna, jak i skorzystać już z pomysłowych gotowych kolekcji dedykowanych do tego wnętrza. Wszystko zależy od tego, co komu się podoba i czego oczekuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy