Konserwacja mebli drewnianych – sprawdź, jak zabezpieczyć swoje stoły, krzesła i nie tylko!
Każdy, kto decyduje się na zakup mebli drewnianych, z pewnością marzy o tym, by te pozostały w nienaruszonym stanie przez przynajmniej kilka kolejnych lat. Mało kto wie jednak, że aby tak się stało, należy co jakiś czas odpowiednio zakonserwować takie elementy wyposażenia. Dzięki temu zyskają piękny wygląd oraz wysoką odporność na zniszczenia. Jak jednak podejść do tego tematu? Jak powinna wyglądać konserwacja mebli drewnianych? Jakich środków możemy użyć? Sprawdź!
Spis treści
Konserwacja mebli drewnianych – krok po kroku
Konserwacja mebli drewnianych jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na najwyższej jakości elementach wyposażenia. Aby odpowiednio zabezpieczyć drewniane przedmioty, możemy oddać je pod opiekę do specjalisty lub też działać samodzielnie. My dziś podpowiemy oczywiście, jak konserwować meble domowymi sposobami. Zanim jednak do tego przejdziemy, należy dowiedzieć się, jak wygląda ten proces krok po kroku.
Krok 1: dokładne czyszczenie mebli drewnianych
Zanim zaczniemy nakładać na swoje meble odpowiednie preparaty do konserwacji, należy je odpowiednio wyczyścić. Usunięcie zabrudzeń czy plam jest bowiem podstawą. W innym przypadku niestety cały brud zostanie z nami już na zawsze. Najlepiej zatem najpierw zetrzeć z elementów wyposażenia cały kurz. Następnie możemy przetrzeć je wilgotną ściereczką oraz specjalnym środkiem do czyszczenia takiego materiału. Na koniec całość dokładnie osuszamy i tak naprawdę gotowe. Oczywiście musimy pamiętać podczas wykonywania tej czynności o kilku niezwykle ważnych zasadach. Nie będziemy się jednak powtarzać, ponieważ pisaliśmy już artykuł na ten temat.
Krok 2: potraktowanie mebli papierem ściernym
Meble drewniane umyte, a więc należy potraktować je papierem ściernym. Przed konserwacją należy bowiem najpierw zetrzeć z nich pierwszą warstwę. Te najczęściej tworzą oczywiście nałożone wcześniej preparaty do konserwacji. Nie będą nam one jednak już potrzebne. Dodatkowo zależy nam na idealnie równej i gładkiej powierzchni, by wszystko ostatecznie wyglądało tak, jak należy. Dotrzyjmy zatem z papierem ściernym do każdego zakamarka i pozbądźmy się pierwszej warstwy z naszych mebli drewnianych.
Krok 3: usunięcie pyłu drewnianego
Praca z papierem ściernym będzie wiązała się oczywiście z dużą ilością pyłu. Na naszych meblach osadzi się bowiem warstwa, którą chcieliśmy usunąć. Zanim nałożymy środki do konserwacji drewna, całe to zabrudzenie należy zetrzeć. Najlepiej posłużyć się ściereczką, specjalną miotełką lub nawet i odkurzaczem, jeśli pyłu jest bardzo dużo. Musimy być jednak bardzo uważni i usunąć z powierzchni swoich mebli cały osad.
Krok 4: właściwa część konserwacji
Dopiero tak przygotowane meble możemy poddać właściwej części konserwacji. W tym celu należy użyć odpowiedniego środka. Najczęściej oczywiście kupimy go w sklepie budowlanym czy meblowym. Do tego będziemy jednak potrzebować jeszcze czegoś, czym nałożymy cały preparat na powierzchnię elementów wyposażenia. Zalecamy zatem wyposażyć się w miękką ściereczkę oraz pędzle różnej wielkości. Dlaczego? Z ich pomocą dotrzemy w każdy, nawet ten najbardziej ukryty zakamarek.
Czym możemy konserwować swoje meble drewniane?
Produktów do konserwacji mebli drewnianych jest oczywiście kilka. Czy oznacza to, że możemy wybrać obojętny wariant? Niekoniecznie. Zaleca się bowiem, by traktować elementy wyposażenia dokładnie tym samym środkiem, który został użyty wcześniej. Jeśli zatem konserwujemy meble po raz pierwszy, należy upewnić się, czym pokrył je ich producent. Następnie należy wybrać taki sam preparat i zacząć działać. Jakie są jednak możliwości?
Impregnat
Jednym z najpopularniejszych sposobów na konserwację mebli drewnianych jest oczywiście pokrycie ich specjalnym impregnatem. Środek ten występuje jednak w wielu różnych rodzajach. Przede wszystkim możemy nabyć produkt bezbarwny lub nadający odpowiedniego koloru naszym elementom wyposażenia. Zanim jednak pokryjemy tym drugim wariantem całe stoły drewniane, krzesła czy szafki, warto wykonać test w mało widocznym miejscu. Będziemy wtedy wiedzieli, czy efekt jest satysfakcjonujący. Dodatkowo impregnaty mają kilka przeznaczeń. Znajdziemy zarówno takie chroniące przed wilgocią, jak i grzybami, pleśnią czy insektami. Przed kupieniem takiego produktu należy zatem zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy. Nakładanie należy natomiast dostosować do zaleceń producenta. Każdy impregnat zaleca się bowiem inaczej stosować.
Olej
Kolejnym środkiem do konserwacji mebli drewnianych jest olej. Ten zabezpiecza strukturę elementów wyposażenia przed wilgocią oraz sprawia, że naturalny kolor materiału zostaje delikatnie podkreślony. Na olejowanych meblach lepiej widać także wszystkie słoje. Co ciekawe, decydując się na taki preparat, możemy zapobiec wysuszeniu drewna, a następnie jego pękaniu czy kruszeniu. Musimy być jednak bardzo ostrożni. Nie możemy bowiem nałożyć zbyt dużej ilości oleju. Po kilku godzinach od aplikacji należy całość jeszcze dodatkowo przetrzeć, tak aby usunąć nadmiar tłuszczu z powierzchni elementów wyposażenia. Tak zakonserwowane meble powinniśmy także wyłączyć z użytku na ok. 24 h.
Wosk
Niektóre meble drewniane możemy potraktować także woskiem. Preparat ten pięknie podkreśla ich naturalny wygląd oraz wygładza całą powierzchnię. Niestety nie sprawia jednak, że drewno jest całkowicie odporne na działanie wilgoci czy wody. Wosk stosuje się zatem głównie na elementy wyposażenia takie jak szafki, komody czy półki. Należy nałożyć go dość grubo, a następnie, po ok. 24 h, całość dokładnie wypolerować. Zniwelujemy wtedy jego nadmiar.
Lakier
Za najpopularniejszy preparat do konserwacji drewna można spokojnie uznać lakier. Ten, podobnie jak impregnat, dostępny jest w kilku wersjach. Możemy zdecydować się na odpowiedni kolor lub wariant bezbarwny. Dodatkowo jesteśmy w stanie wybrać rodzaj wykończenia – matowy lub błyszczący. Lakier chroni nasze meble drewniane tak naprawdę przed większością zagrożeń. Tworzy na powierzchni elementów wyposażenia tarczę, która zapobiega przedostawaniu się do ich wnętrza wody, zabrudzeń czy nawet odbija światło. Dodatkowo meble pokryte takim środkiem są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania czy ścieranie. Jednymi minusem takiego rozwiązania jest fakt, iż przed każdą ponowną konserwacją musimy całkowicie pozbyć się resztek tego preparatu. To bywa niekiedy dość czasochłonne, jednak powinniśmy dać sobie radę!
Konserwacja mebli drewnianych – jak często ją powtarzać?
Konserwację mebli drewnianych należy oczywiście cyklicznie powtarzać. Zaleca się, by elementy wyposażenia, które trzymamy wewnątrz mieszkania, poddawać takiemu procesowi raz do roku. Oczywiście najlepsza będzie do tego wiosna lub lato. Wtedy preparaty, które muszą wyschnąć, osuszą się zdecydowanie szybciej.