Mała przestrzeń duży problem
Duże mieszkania dają większe możliwości aranżacyjne. Czy to jednak znaczy, że mały metraż nas ogranicza w tym zakresie? Niekoniecznie! Stosując oryginalne i niekonwencjonalne rozwiązania, każde wnętrze można urządzić niezwykle komfortowo i funkcjonalnie. Jak to zrobić w przypadku kawalerki czy mikro apartamentu?Nowoczesne meble drewniane
Zasada numer jeden, jakiej warto trzymać się przy urządzaniu wnętrz o różnej wielkości, brzmi: funkcjonalny mebel to zawsze taki, który dostosowany jest do pomieszczenia i do użytkownika, nigdy na odwrót. Przy małym metrażu pozwolić sobie można na wiele rozwiązań. Trzeba tylko wiedzieć, jakich.
Mając np. kawalerkę, nie musisz rezygnować z wielu tradycyjnych, nowocześnie zaprojektowanych mebli drewnianych takich jak np. stoły czy krzesła. Na małym metrażu sprawdzi się składany stół. Okrągły optycznie powiększy wnętrze. Jeśli jednak będzie wykorzystywany jako miejsce pracy, wówczas lepiej wybrać model z prostokątnych propozycji stołów, również z funkcją rozkładania. Zarówno ten przedmiot, jak i krzesła drewniane postaw w wyznaczonym do tego kąciku np. przy jednej ze ścian.
Na niewielkiej przestrzeni powinno znaleźć się również łóżko. Praktycznym rozwiązaniem jest sofa lub narożnik. Te nowoczesne meble powinny być wyposażone w pojemnik na pościel i mieć opcję rozkładania. Szufladę wykorzystaj wtedy także do przechowywania innych rzeczy.
Jeśli chodzi o szafę, to najlepsza będzie jak najwyższa i jak najbardziej pojemna, zamiast kilku mniejszych. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są regały sięgające sufitu. Na półkach ustawisz wówczas nie tylko książki, ale także dekoracyjne pudła z pamiątkami, albumami, dokumentami czy innymi przedmiotami.
Szukasz idealnych mebli do jadalni? Sprawdź nasz poradnik „Kształt stołu a wielkość wnętrza – jak do tego podejść?”
Gra kolorów i detali
Poza odpowiednio dobranymi meblami, w niewielkiej przestrzeni warto zastosować proste triki, które wizualnie ją zwiększą. Przykładem jest wybór dwóch kolorów na ścianach. Ciemniejszym odcieniem pomaluj krótszą z nich, a jasnym – szerszą. Wąską przestrzeń wydłuży optycznie również położenie tapety w horyzontalne pasy.
Aranżacja małej powierzchni to wyzwanie także w zakresie detali, które nadają mieszkaniu indywidualny i stylowy charakter. Jeśli pomieszczenie jest jasne, wówczas dodatki mogą być kolorowe, przez co nadadzą mu ciepła i przytulności. Obrazek na ścianie, stylowa lampka, szklany wazon lub pojemnik – te i inne dekoracje przełamią nudę. Efekt wizualnego poszerzenia metrażu dadzą oryginalne printy. Zwłaszcza paski, które mogą znaleźć się na pościeli, poduszkach czy dywanie. Podobnie zadziała poziome lustro na ścianie.
Trzeba jednak zachować umiar. Jeśli o tym zapomnisz, w efekcie przytłoczysz drobiazgami wnętrze i je optycznie pomniejszysz.
Gdzie w tym wszystkim znaleźć jeszcze miejsce na telewizor? Wystarczy go podwiesić na ścianie lub suficie.
Przy urządzaniu małego mieszkania pamiętaj, żeby unikać masywnych, ciemnych mebli drewnianych. Usuń zbędne sprzęty i dekoracje, aby maksymalnie zagospodarować każdy centymetr kwadratowy podłogi, ścian i sufitu. Niewielki metraż zobowiązuje także do porządku. Nawet nieduży rozgardiasz jest w tym przypadku znacznie bardziej zauważalny.