Meble drewniane i kolory ścian – jak je łączyć?

 

Na aranżację wnętrza składa się wiele drobnych elementów, które muszą ze sobą współgrać, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Udana stylizacja to więc taka, w której zarówno meble, kolory ścian, jak i dodatki komponują się harmonijnie. Robimy ją zazwyczaj raz na wiele lat, więc warto przemyśleć dobrze każdą rzecz. Rzadko kiedy zdarza się, że najpierw malujemy ściany, a potem kupujemy meble drewniane. Zazwyczaj mamy je już „w pakiecie”, a zostaje nam dopasowanie odpowiedniej do nich kolorystyki.

Jasne kontra ciemne drewno

Jak więc zabrać się za dobór odpowiedniej kolorystyki? Meble z naturalnego drewna takie, jak np. można zobaczyć w kolekcji CIS, wyróżniające się jasną kolorystyką, można zestawić z ciemnymi kolorami na ścianach. To efektowny trik, który bez względu na styl, w którym urządzamy wnętrze, zawsze da świetny efekt. Proste bryły, takie jak np. komoda z szufladami, stół drewniany i krzesła będą się świetnie prezentować na gładkich np. ciemnobrązowych, czekoladowych ścianach. Pokusić się można też o oliwkowe, niebieskie czy fioletowe odcienie.

Naturalny palisander i ciemny dąb, czyli odcienie, jakie królują w kolekcji Living, w przeciwieństwie do zestawu Cis będą się zdecydowanie lepiej prezentować na jasnych ścianach. Rozkładany stół, krzesła drewniane, komodę barek ustawić można na tle w kolorze jasnobeżowym lub ciemnobeżowym, bieli czy zimnych odcieniach szarości. Do brązów można spróbować dobrać także różne odcienie żółtego, szczególnie piaskowe oraz wszelkie propozycje „złamanych bieli”, czyli kremy, kość słoniową i inne, a także pudrowe róże. Wyrafinowanym i eleganckim połączeniem jest zestawienie jasnych szarości z brązami. Jeśli ktoś lubi pastelowe barwy (np. żółcienie), to także może je zastosować do ciemnych mebli drewnianych.

W umiarkowanej tonacji

Kolekcja Polonia to przykład mebli z drewna, gdzie fornir może być bukowy lub umiarkowanie ciepły dębowy. W przypadku pierwszego z nich pasować mogą nawet niebieskie odcienie, mięta, zielenie czy fiolet, które wprowadzą powiew świeżości. Jagodowa kolorystyka w komplecie ze stołem, krzesłami czy komodą nada wnętrzu nowoczesnego akcentu. Natomiast jasne odcienie piasku wprowadzą poczucie przytulności. Ciepły dąb natomiast dla kontrastu można zestawić z zimnymi barwami.

Kolorystyka mebli to jedno. Z drugiej strony pod uwagę należy wziąć także wielkość wnętrza, które będziemy urządzać. W niewielkim metrażu lepiej zastosować jasne odcienie, bo ciemne spowodują efekt przytłoczenia.

Zaletą mebli z naturalnego drewna jest ich uniwersalność. Nie sprawiają bowiem problemu w tworzeniu różnego rodzaju aranżacji. Decydując się na ich zakup, nie trzeba trzymać się tylko sztywno malowania wszystkich ścian na jeden kolor. Z powodzeniem można zastosować różną kolorystykę – np. przy ciemnych meblach z litego drewna jasne odcienie piasku lub beżu i połączyć z czerwonymi akcentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy