3 min

Meble ze skóry – jak je czyścić?

Prezentują się zawsze niezwykle okazale i elegancko. Nadają pomieszczeniu klasy i wyjątkowego designu. Meble ze skóry naturalnej, mimo iż nadal zaliczane są do przedmiotów luksusowych, to jednak wciąż cieszą się wielką popularnością i znajdują swoje miejsce w różnorodnych aranżacjach. Są synonimem dobrego smaku i właściwie pielęgnowane, mogą bardzo długo zachować swój blask i nieskazitelny wygląd.

Działaj jak najszybciej

Plama, wylany napój, płyn, zaschnięte resztki jedzenia – działać należy jak najszybciej, jeśli chcemy, aby meble ze skóry naturalnej służyły nam w swojej pełnej krasie jak najdłużej. Jeśli zabrudzi nam się np. skórzana kanapa, to w żadnym wypadku nie sięgajmy po żadne odplamiacze, zmywacze czy inne środki chemiczne, gdyż w ten sposób możemy doprowadzić do zniszczenia zewnętrznej powłoki, czyli naturalnej warstwy ochronnej skóry lub ją odbarwić (pozbawić koloru i warstwy impregnującej za jednym razem). Raz zniszczonej powierzchni ze skóry naturalnej nie uda się już odtworzyć.

Lepszym rozwiązaniem dla pozbycia się zabrudzeń będzie za to sięgnięcie po wilgotną szmatkę i niewielką ilość mydła lub płatków mydlanych. Ściereczka musi być pozbawiona nadmiaru wody, ponieważ będzie to szkodliwe dla skóry. Potem zabrudzone miejsca przetrzeć należy delikatnym ręcznikiem. Trudniejsze zabrudzenia można spróbować jeszcze usunąć za pomocą szczoteczki do zębów.

Regularna konserwacja

Warto jeszcze pamiętać o tym, że sofa skórzana, kanapa, fotel skórzany czy inne meble ze skóry naturalnej wymagają regularnej pielęgnacji. Nie stosuje się do tego żadnych past do butów, ale raz na np. trzy miesiące używa się środka impregnującego. Wówczas nakłada się cienką warstwę preparatu, zwłaszcza w takich miejscach, które są szczególnie użytkowane. Są to np. siedzisko, oparcie, podłokietniki. W ten sposób można będzie zachować na dłużej oryginalny kolor danego przedmiotu, ochronić go przed wyblaknięciem czy też zmniejszyć maksymalnie efekt wycieranej skóry. Jednocześnie naturalna skóra zostaje natłuszczona i zabezpieczona przed pękaniem. Z kolei w codziennej pielęgnacji najlepiej skupić się na odkurzaniu kurzu odkurzaczem i przecieraniu mebla suchą, miękką ściereczką (np. z flaneli).

Otoczenie też ma wpływ

Biorąc pod uwagę, że skóra jest produktem pochodzenia naturalnego, jej trwałość i wygląd zależeć będzie również od tego, w jakim otoczeniu będzie się na co dzień znajdować. Niekorzystny wpływ na zrobione z niej meble może mieć np. zbyt mała lub zbyt duża wilgotność powietrza oraz temperatura. Optymalne są tu: 30-70 procent wilgotności powietrza i 16-25 stopni C. Zbyt duża wilgotność doprowadzi do tego, że skóra będzie się marszczyć, a zbyt mała sprawi, że będzie się przesuszać. Nie można jej także narażać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, które będą odbarwiać skórę naturalną. Nie stawiamy też mebli z tego materiału blisko grzejników.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – jeśli nie będziemy stosować się do instrukcji czy dołączonej ulotki dotyczącej czyszczenia mebli ze skóry naturalnej, wówczas możemy utracić gwarancję na zakupione przedmioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy