Na nóżkach czy bez? Zasady aranżacji salonu!

Niejeden producent może nam zaproponować meble drewniane z dodatkowymi elementami takimi jak np.… nóżki. Niektórzy pewnie nawet nie zwrócili uwagi na to, że nie wszystkie szafy, komody, witryny czy regały wyposażone są w nie wyposażone. Wybierając którąś z opcji warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Gdzie lepiej prezentować się będą przedmioty z nóżkami? Czy konstrukcje sięgające do samej ziemi wszędzie pasują?

Meble drewniane oparte na nóżkach

To rozwiązanie z pewnością sprawdzi się we wnętrzach o niedużym metrażu. Dlaczego meble drewniane bez nóżek bardziej tam pasują? Bo nie przytłaczają pomieszczenia. Wręcz przeciwnie – sprawiają wrażenie, jakby komody, witryny w salonie czy w innym wnętrzu lekko się „unosiły”. Dodatkowo efekt dekoracyjny może wzmocnić sam kształt nóżek. Pozwala na to różnorodność modeli – od prostych, wysokich, przez niskie, klasyczne, a skończywszy na stylizowanych. Finezyjne żłobienie, niebanalne wygięcia, pękate lub tłoczone dodają uroku. Przedmioty wyposażone w nóżki nie tylko prezentują się stylowo, a przy tym mogą być… praktyczne.

Odsłonięcie podłogi dzięki nim sprawi, że optycznie powiększymy małą przestrzeń. Jeśli ktoś planuje ogrzewanie podłogowe, również powinien wziąć pod uwagę meble z nóżkami. W tym przypadku przedmioty codziennego użytku nie powinny stykać się bezpośrednio z podłogą. Tylko w ten sposób zapewniona będzie odpowiednia cyrkulacja powietrza. Gdyby doszło do zalania podłogi, sprzęt na nóżkach mniej jest narażony na zniszczenie.

Aranżacja salonu - meble na nóżkach

Meble z drewna sięgające podłogi

Do większych pomieszczeń zgodnie ze sztuką aranżacji raczej wybiera się meble drewniane bez nóżek. Utrzymanie czystości z nimi jest dużo łatwiejsze. Komody, szafy, witryny przylegające bezpośrednio do podłogi w salonie dają efekt spójności i elegancji.

Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie prostotę w aranżacjach.

Od retro po minimalizm

Mimo iż nóżki są teoretycznie niewiele znaczącym elementem składowym mebla, to jednak w dużym sensie determinują jego wygląd. Mają też wpływ na to, do jakiego wnętrza będzie się ów przedmiot najlepiej nadawać. Te meble z drewna, które posadowione są na nóżkach, z pewnością w ciekawy sposób urozmaicą każde pomieszczenie. Zwłaszcza jeśli ich bryła jest dość masywna, a podstawa cienka i smukła. Dają wówczas efekt „lekkich” przedmiotów. Komody, witryny i inne przedmioty z nóżkami wpisują się w wiele stylów.

Decyzja o tym, czy do salonu wstawić meble z nimi, czy bez nich zawsze powinna być indywidualna. Warto jednak kierować się trendami i zasadami panującymi w aranżacjach wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy