O jakich zasadach należy pamiętać, aranżując jadalnię?

 

Jadalnia to niezwykle ważne pomieszczenie, którego nie powinno zabraknąć tak naprawdę w żadnym mieszkaniu. Piękne stoły drewniane oraz zestaw pasujących do nich krzeseł tworzą wspólnie przyjazną przestrzeń, w której możemy spożyć smaczne rodzinne posiłki. Miejsce to niejednokrotnie staje się także centrum towarzyskich spotkań. Aranżując je, należy jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach. Dzięki temu jadalnia stanie się piękna i elegancka, ale także funkcjonalna. Jakie aspekty należy zatem brać pod uwagę, wybierając stół i krzesła drewniane? Jakie triki pozwolą nam zaaranżować wyjątkową przestrzeń? Sprawdź!

Zasada nr 1: wybierz odpowiedni stół

Aranżację jadalni należy zacząć oczywiście od wybrania odpowiedniego stołu. To właśnie ten mebel będzie stanowił swoiste centrum naszego pomieszczenia. Na naszą uwagę najbardziej zasługują przede wszystkim stoły kuchenne drewniane. Okrągłe, prostokątne czy kwadratowe blaty prezentują się niezwykle ciekawie i zapewniają komfortowe warunki dla całej rodziny. Dodatkowo są bardzo trwałe i odporne na zniszczenia. Ich różne wielkości pozwalają nam dopasować meble niemalże idealnie do naszych potrzeb oraz ilości osób, które na ogół będą zasiadać do wspólnych posiłków. 

Stoły drewniane do jadalni dzielą się na klasyczne oraz rozkładane. Kiedy wybrać drugi wariant? Przede wszystkim wtedy, gdy często urządzamy większe spotkania w gronie rodziny czy znajomych. Na co dzień zajmują bowiem niezwykle małą ilość miejsca, jednak w każdej chwili możemy w dosłownie kilka sekund wysunąć dodatkowy blat i zyskać dodatkową powierzchnię użytkową. 

Zasada nr 2: dobierz komfortowe krzesła

Skoro mamy już stół albo chociaż mniej więcej wiemy, jaki model nas interesuje, warto zastanowić się nad krzesłami do jadalni. Pamiętajmy jednak, aby tworzyły one z blatem stylową całość. Jeśli zatem decydujemy się na drewno, cały czas idziemy właśnie w ten materiał. Krzesła dębowe czy bukowe będą wspaniałym uzupełnieniem wcześniej wybranego mebla. 

Czy są jakieś zasady, dzięki którym wybierzemy siedziska idealne? Oczywiście, że są! Przede wszystkim musimy mieć możliwość niemalże całkowitego wsunięcia ich pod stół. Dzięki temu nie będą zabierać zbyt dużej ilości miejsca. Dodatkowo musimy zastanowić się, czy preferujemy modele klasyczne, czy też tapicerowane. Z reguły te drugie są nieco wygodniejsze, jednak trudniejsze do utrzymania w czystości, szczególnie jeśli zdecydujemy się na tkaninę nieposiadającą “śliskiego wykończenia”. Dobrze zatem dłuższą chwilę zastanowić się, który wariant sprawdzi się u nas lepiej.

Aranżujesz mieszkanie? Sprawdź nasz artykuł „Meble tapicerowane – czy możesz je spersonalizować?”

Zasada nr 3: pamiętaj o oświetleniu

Oświetlenie to element, o którym nie możemy nigdy zapomnieć. Odpowiednio dobrane źródła światła są bowiem w stanie całkowicie odmienić wygląd każdego wnętrza. W jadalni najważniejsza jest oczywiście główna lampa sufitowa. Najczęściej klosz znajduje swoje miejsce tuż nad stołem. Czy jest to dobre rozwiązanie? Tak, jeśli będziemy pamiętać, by abażur nie wisiał zbyt nisko. Dlaczego? Przede wszystkim łatwo go w ten sposób “potrącić”. Dodatkowo żarówka usytuowana niemalże na wysokości oczu może bardzo męczyć nasz wzrok. O wiele lepiej zmniejszyć zatem długość przewodu, tak aby klosz znajdował się kilka centymetrów pod sufitem. Pozostałe źródła światła, takie jak kinkiety czy lampy stojące są już kwestią indywidualną. Wszystko zależy od tego, jak duże jest całe pomieszczenie oraz jakie są nasze preferencje. 

Zasada nr 4: zdecyduj się na konkretną kolorystykę

Aranżując każde wnętrze należy zastanowić się nad jego kolorystyką. W pierwszej kolejności warto wybrać “bazę”. Są nią oczywiście stół oraz krzesła, ale także posadzka oraz ściany. Z jakimi kolorami łączyć jednak drewno? Ciemne odcienie idealnie prezentują się na tle brązu, beżu czy delikatnych żółtych tonów. Jasne meble są natomiast ciekawym uzupełnieniem bieli, szarości oraz granatu. Co ciekawe, w przypadku podłogi, możemy zdecydować się również na panele lub inne pokrycie imitujące naturalne drewno. W takiej sytuacji posadzka powinna delikatnie kontrastować ze stołem oraz krzesłami. 

Zasada nr 5: postaw na wyraźny akcent kolorystyczny

Aby nieco ożywić naszą jadalnię, podstawowe kolory warto uzupełnić jednym wyraźniejszym akcentem. Najlepiej by była to barwa kontrastująca z pozostałą częścią pomieszczenia. Idealnie może zatem sprawdzić się np. czerwień czy róż. Nasze dodatki nie muszą być jednak bardzo duże i okazałe. Wystarczą podkładki na stół, świece dekoracyjne czy inne drobne akcesoria, które podkreślą aranżację, jednak jej nie przytłoczą. 

Zasada nr 6: wyeliminuj niepotrzebne sprzęty i elementy wyposażenia

Niezależnie od tego, na jaki styl wnętrzarski się zdecydujemy, w jadalni warto postawić na minimalizm. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zatem wyeliminowanie wszelkich zbędnych sprzętów, dodatków oraz akcesoriów i pozostawienie jedynie tych, które są użyteczne czy funkcjonalne. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na tym, co najważniejsze, a więc spożywaniu posiłków i rozmowie z pozostałymi domownikami. Przy okazji łatwiej będzie nam również utrzymać czystość w takim pomieszczeniu. 

Zasada nr 7: zostaw odpowiednią ilość miejsca

Większość z nas zastanawia się, gdzie umieścić stół i krzesła oraz jakie odległości należy zachować między takim zestawem a pozostałymi elementami wyposażenia. Zasady są dwie. Pierwsza z nich mówi, że blat powinien znajdować się ok. 70 cm od innych mebli czy ściany. Dzięki temu możliwe będzie swobodne odsunięcie krzesła. Jeśli jednak zależy nam również na pozostawieniu ciągu komunikacyjnego, czyli po prostu przejścia, wartość tę należy wydłużyć o dodatkowe 30-50 cm. Pamiętając o tym, z pewnością nasza jadalnia stanie się użyteczna i funkcjonalna. 

Zasada nr 8: jeśli to możliwe, wpuść do jadalni promienie słoneczne

Teraz powróćmy na chwilę do kwestii oświetlenia. Sztucznego światła nie może oczywiście zabraknąć w jadalni, jednak jeśli jest to możliwe, wpuśćmy do niej również naturalne promienie słoneczne. Za dnia, gdy za oknem jest jasno i widno, nie ma bowiem potrzeby doświetlania mieszkania. Oszczędzamy w ten sposób prąd, ale także i nasz wzrok. Jeśli zatem w pomieszczeniu znajdują się przeszklenia, nie zakrywajmy ich grubymi firanami i zasłonami, czy też zaciemniającymi roletami. Korzystajmy z dobrodziejstw natury za każdym razem, gdy mamy taką okazję. 

Zasada nr 9: otwórz lub zamknij całą przestrzeń

Aranżując jadalnię możemy zdecydować się na to, aby kącik ten tworzył osobne pomieszczenie lub też stał się integralną częścią kuchni czy salonu. W tym przypadku mamy pełną dowolność, która zależy od naszych preferencji oraz formy mieszkania. Zamknięta jadalnia ma jedną zdecydowaną zaletę – możemy ugościć w niej swoich towarzyszy bez obaw o to, że np. zobaczą bałagan w pozostałej części mieszkania. Najczęściej jest jednak mało praktyczna, ponieważ chociażby idąc po posiłki, tracimy kontakt z pozostałymi osobami. 

Otwarte jadalnie, które w ostatnim czasie są niezwykle popularne, zyskują natomiast właśnie ze względu na możliwość przemieszczania się po całym lokum podczas spotkania, bez obaw o to, że coś nas ominie. W przypadku takiego rodzaju wnętrza należy jednak pamiętać, aby dopasować je do pozostałej części mieszkania i stworzyć płynne przejście z sąsiadującym pomieszczeniem lub też wyraźnie zaznaczyć granice poprzez umieszczenie dywanu czy barku mogącego tworzyć swego rodzaju ścianę odgradzającą. Wybór po raz kolejny zależy od naszych preferencji oraz upodobań.  

Zasada nr 10: pokaż swój charakter

Planując dane wnętrze z pewnością każdy z nas szuka licznych inspiracji, zarówno w Internecie, jak i katalogach czy czasopismach. Jeśli spodoba się nam jakiś projekt jadalni, pamiętajmy, by nie kopiować go w stu procentach. Dodajmy do aranżacji coś od siebie i nie powielajmy go jeden do jednego. Spróbujmy poprzez dodatki, akcenty czy ciekawe zabiegi dekoratorskie pokazać siebie. Dzięki temu spędzanie czasu w jadalni stanie się o wiele przyjemniejsze, a cały nasz dom będzie wyjątkowym miejscem pełnym wyrazu oraz charakteru. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi każdy będzie w stanie stworzyć swoją wymarzoną funkcjonalną jadalnię. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy