Odświeżamy tapicerkę meblową

Brudne rączki dziecka na fotelu, rozlane wino na kanapie? Ozdobiona pisakami pufa albo ślady zwierząt na narożniku? Czy to wszystko nie brzmi znajomo…? Użytkując na co dzień meble z naturalnego drewna z obiciem tkaninowym, nawet nie wiadomo jak dbając o ich czystość, trudno uniknąć sytuacji, że nie będą się brudziły. Jak sobie radzić z takim problemem?

Odkurzanie i czyszczenie

Pasują praktycznie do każdego wnętrza. Nadają przytulności, ciepła, dają spore możliwości aranżacyjne. Meble tapicerowane takie jak np. narożniki, fotele czy sofy z funkcją spania są bardzo chętnie wybierane od pokoleń do mieszkań czy domów. Wymagają jednak dość częstej pielęgnacji. Warto zacząć od ich odkurzenia (co najmniej raz w miesiącu), a bieżące zabrudzenia usuwać ściereczką nasączoną wodą lub przy użyciu innych preparatów, które są przeznaczone specjalnie do czyszczenia tapicerki.

Ważne jest to, aby nie doprowadzić do zamoczenia wypełnienia mebla (np. gąbki lub innego materiału) – dlatego zaleca się zrobić najpierw próbę na niewielkiej powierzchni. Gdy jednak tak się zdarzy, wówczas można szybko osuszyć to miejsce za pomocą suszarki. Jeśli nie możemy poradzić sobie sami z usunięciem plam lub nie zrobimy tego dokładnie, zawsze rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy czyszczącej.

Z kolei w przypadku mebli ze skóry naturalnej w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się zgromadzonego tłuszczu. Wykorzystać do tego można roztwór letniej wody z płynem do mycia naczyń albo preparat przeznaczony do pielęgnacji skór (sztucznych albo naturalnych). Samo czyszczenie takiej tapicerki odbywa się partiami, a skórę pociera się okrężnymi ruchami.

Meble z tkaniny łatwoczyszczącej – innowacyjne rozwiązanie

Jeśli dopiero stoimy przed wyborem sprzętu domowego, warto poszukać mebli z tkaniny łatwoczyszczącej. To taki materiał, którego włókna pokryte są specjalną apreturą. Dzięki niej zabrudzenia nie wsiąkają w strukturę tkaniny. Nawet jeśli pojawią się na niej jakieś plamy, to wystarczy szmatka i woda, aby je usunąć. Tak proste czyszczenie jest możliwe z tego względu, że zabrudzenia zostają na zewnątrz. Trzeba tylko pamiętać o szybkiej reakcji – wówczas meblom przywrócimy bez problemu pierwotny wygląd.

Nowoczesne tkaniny obiciowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Meble wykonane z tkaniny łatwoczyszczącej czy hydrofobowej (a więc niepochłaniającej wody) to zakup na wiele lat, który nie będzie wiązał się ani z wymianą całego sprzętu, ani znajdujących się na nich materiałach. Są doskonałą alternatywą zwłaszcza dla rodzin, które mają małe dzieci albo miłośników zwierząt domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy