Po czym poznać dobre meble tapicerowane

 

Przywykliśmy do wygody, z jaką kojarzą nam się meble tapicerowane. Narożniki, kanapy czy sofy traktowane są dziś nie tylko jako alternatywne łóżka dla gości. To głównie przedmioty wypoczynkowe, które chętnie wybieramy do salonu,. Jednak są pewne cechy, na które warto zwrócić uwagę i mieć pewność, że dokonaliśmy wyboru dobrego mebla.

Gąbka czy sprężyny?

Przy kupowaniu wyposażenia do domu/mieszkania liczy się nie tylko jego estetyka. Zdecydowanie ważniejszymi parametrami są wygoda i trwałość. Tu znaczenie będzie miał materiał, jaki producent zastosował w siedzisku. Może to być gąbka lub alternatywnie – sprężyny. Pierwsze rozwiązanie niestety nie należy do wytrzymałych. Pianka pod wpływem użytkowania bardzo szybko zacznie się odkształcać.

To przełoży się nie tylko na komfort korzystania z mebli wypoczynkowych, ale także ich wygląd. Dlatego lepiej rozglądać się za sofami, narożnikami czy kanapami ze sprężynami falistymi lub bonelowymi. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo dobrym wyborem ze względu na techniczne rozwiązanie. Sprężyny ustawione są obok siebie pionowo. Łączą się, tworząc swego rodzaju układ, który pod naciskiem punktowym pracuje wówczas idealnie. Taki podkład, nie dosyć, że będzie zdecydowanie elastyczniejszy, to jeszcze długo zachowa swój pierwotny kształt. Nawet w miejscach, które są najczęściej używane.

Jaki materiał obiciowy?

Zarówno tapicerowane sofy, jak i narożniki czy kanapy mogą być wykonane z różnych materiałów obiciowych: nowoczesnych tkanin lub skóry, w tym także ekologicznej. Ich jakość również będzie miała znaczenie dla użytkowania. Na co zwracamy uwagę? Zapewne większość z nas sprawdza, czy… jest przyjemna w dotyku. Inni będą chcieli przekonać się, jak reaguje na pocieranie albo zginanie. I tu również warto zobaczyć czy producent mebli tapicerowanych podał gramaturę tkaniny w takim przeliczeniu: gram na metr kwadratowy (g/m2). Im te dane będą wyższe, tym mamy pewność, że materiał jest grubszy.

Przy obiciu ważna jest także ścieralność. Mierzy się ją testem Martindale’a. Samo badanie polega na tym, że tkanina jest pocierana tak długo, aż nie zostanie uszkodzona. Jeśli ta wartość przekroczy 50.000 cykli Martindale’a, to znaczy, że materiał obiciowy jest wytrzymały.
Współczesne meble tapicerowane są już z reguły produkowane z tkanin hipoalergicznych oraz plamoodpornych. Często wykorzystuje się materiały hydrofobowe, czyli specjalną powłokę utrudniającą wchłanianie rozlanych substancji. Takie też narożniki, kanapy czy sofy tapicerowane można zamówić przez nasz sklep internetowy lub kupić bezpośrednio w salonie w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy