Stół idealny, czyli jaki?

Zakup takiego mebla jak stół wydaje się na pozór prostą sprawą. Tymczasem często mamy problem z wyborem konkretnego modelu lub sami nie wiemy, jaki najlepiej będzie pasował do wnętrza, w którym być użytkowany. Od czego więc zacząć poszukiwania idealnego stołu na lata, aby nie żałować zakupu?

Użytkowy i reprezentacyjny model

Jeśli ma trafić do jadalni lub salonu, to można np. wybrać coś z propozycji stołów okrągłych rozkładanych. Ponieważ są to miejsca reprezentacyjne, taki też powinien mieć charakter.

Okrągły stół pokryty może być np. naturalną okleiną dębową lub bukową, czyli wykonaną z najbardziej popularnych gatunków drzew. W zależności od upodobań i aranżacji warto poszukać takiego, który będzie wyróżniał się w jakiś sposób np. wzornictwem zastosowanym na nogach czy podwójnym kolorem. Z użytkowych walorów warto zwrócić uwagę na to, aby dało się go wydłużyć nawet o kilkadziesiąt centymetrów – wówczas nie będziemy martwić się o to, jak usadzimy większą ilość gości.

stół prostokątny z krzesłami

Kiedy dysponujemy większym metrażem, możemy też pozwolić sobie na prostokątny stół, łączący w sobie np. minimalizm, funkcjonalność i elegancję. Taki kształt to klasyczne rozwiązanie, najchętniej wybierane przez większość użytkowników.

Gdy z kolei brakuje nam miejsca na to, aby sprawić sobie rozkładany mebel lepszą opcją będzie nierozkładany stół, który poza salonem czy jadalnią może być także elementem wyposażenia aneksów kuchennych. Wybierając elegancką i prostą formę, bez problemu wstawimy taki sprzęt zarówno do klasycznych wnętrz, jak i nowoczesnych czy bardziej designerskich. Jeśli uznamy, że nie jest nam potrzebny zbyt duży mebel, wówczas wystarczy nawet stół kwadratowy, dla dwóch lub czterech osób.

Aspekty estetyczne

Wiedząc już, na jaki stół możemy sobie pozwolić pod względem kształtu i wielkości, pozostają jeszcze kwestie estetyczne. Stoły drewniane okrągłe rozkładane lub inne powinny swoim stylem pasować do pozostałych elementów wystroju. Nadal najpopularniejsze to minimalistyczne, rustykalne, vintage czy glamour. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę, to jednak ciągle we wnętrzach dominują w kolorze drewna, białe, czarne lub ze szklanym blatem.

Biorąc pod uwagę, że stół to jedno z najważniejszych sprzętów w domu, przy którym codziennie gromadzą się w różnym celu domownicy, warto wybrać taki, do którego każdy z chęcią usiądzie. Okrągłe, proste, rozkładane i nierozkładane stoły z litego drewna to zawsze meble, przy których skoncentrowane jest życie rodzinne i towarzyskie. Ich wybór nie powinien być więc dziełem przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy