Stoły drewniane dębowe – co warto o nich wiedzieć?

Wyobraź sobie piękną dużą jadalnię, a w niej on – elegancki i dostojny stół z drewna dębowego. Taki mebel aż zachęca Cię do tego, abyś przy nim usiadł i spędził miłe chwile ze swoją rodziną. Zanim jednak to zrobisz, może warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat? Stoły z drewna dębowego kryją bowiem w sobie wiele ciekawostek, które naprawdę warto znać. W takim razie zaczynamy?

Stoły drewniane dębowe – naturalny kolor kryjący w sobie ciepło

Każdy z nas mniej więcej wie, jak wyglądają stoły drewniane dębowe. Mało kto przyjrzał się im jednak kiedyś z bliska – a szkoda. Dlaczego? Takie meble cechują się bowiem pięknym i niezwykle ciekawym kolorem.

Ich naturalna barwa jest ciepła i lekko żółta, dzięki czemu każde wnętrze jest w stanie nabrać przytulnego rodzinnego charakteru. Oczywiście odcień ten może się nieco zmienić. W końcu stół drewniany należy pokryć specjalnymi środkami zabezpieczającymi materiał. Wtedy kolor będzie trochę inny. Wciąż jednak zostanie ciepły, co doda uroku każdej aranżacji.

Wybierając swój dębowy stół, lepiej unikaj modeli pokrytych emalią całkowicie kryjącą. Wtedy zatracisz niestety naturalny kolor. Ten jest tak piękny, że naprawdę nie trzeba go w żaden sposób zakrywać!

Stoły z drewna dębowego – nietuzinkowe rozwiązanie z oryginalnymi słojami

Stoły z drewna dębowego to nie tylko cudowny kolor! Przypatrując się im jeszcze bliżej, zauważysz dużą ilość pięknych słojów. Te są bardzo wyraziste i regularne. Dzięki temu każdy egzemplarz wygląda stylowo, ale też oryginalnie. Możesz pochwalić się wtedy cudownym meblem – jedynym w swoim rodzaju.

Co ciekawe, drewniane dębowe stoły będą charakteryzowały się także poprzecznymi jasnymi cętkami. To jeszcze bardziej podkreśla ich elegancki wydźwięk. Decydując się na takie rozwiązanie, z pewnością nie pożałujesz.

Cezar - dębowy stół drewniany

Stoły dębowe cechują się pięknymi słojami, które wpływają pozytywnie na ogólny wygląd oraz charakter wnętrza. 

Drewno dębowe – gwarancja najwyższej jakości

Aranżując mieszkanie, zawsze zwracasz uwagę na jakość produktów? Zależy Ci na trwałych elementach wyposażenia? Nie chcesz sięgać po modele, które po kilku latach stracą swój wygląd? Stół z drewna dębowego będzie więc dla Ciebie prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Materiał ten jest niezwykle twardy i odporny na zniszczenia. Wykonane z niego meble będą służyły Ci przez dziesiątki lat. Kupujesz więc raz, a dobrze. Co ciekawe, odpowiednio zabezpieczony dąb nie będzie się kurczył, rysował ani niszczył. Musisz jednak pamiętać, by chociaż raz na jakiś czas zabezpieczyć go specjalnym preparatem.

Mimo swojej twardości dąb jest dość sprężystym i łatwym w obróbce materiałem. Dzięki temu bardzo chętnie sięgają po niego stolarze. Ty natomiast możesz cieszyć się jego cudownym właściwościami oraz ponadczasowym wyglądem.

Dąb – materiał ceniony od wieków

Dąb ceniony jest od setek lat. Ze względu na łatwość obróbki, wykorzystuje się go od wieków. W okresie romańskim niezwykle popularne były bogato zdobione wyroby dębowe. Najczęściej wykonywano na nich eleganckie głębokie rzeźby.

Obecnie stoły drewniane dębowe ponownie wracają do łask. Niektóre modele przybierają klasyczną prostą formę, inne ozdabia się w specjalny sposób, uwydatniając tym samym ich piękny wygląd.

Co ciekawe, do produkcji mebli używa się nawet kilkudziesięciu różnych odmian tego materiału. W zależności od rodzaju meble mogą przyjmować nieco inny wygląd. Do tego drewno wczesne składa się z dużej ilości naczyń i dużej średnicy słojów. Późne jest natomiast bardziej zbite i ma zdecydowanie mniejsze naczynia oraz słoje.

Do jakich wnętrz idealnie pasuje dębowy stół?

Stoły z drewna dębowego najczęściej będą Ci się kojarzyć z eleganckimi klasycznymi wnętrzami. To właśnie w nich najlepiej prezentują się naturalne wyroby. Warto jednak pamiętać, że obecnie produkuje się także zdecydowanie bardziej nowoczesne modele. Dzięki temu stoły tego typu wpiszą się w niemalże każdą aranżację.

Możesz wykorzystać je zarówno w mieszkaniu zgodnym z nurtem skandynawskim, jak i nawet glamour. Jest to na tyle wdzięczny materiał, że naprawdę możesz dopasować go do każdej aranżacji. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.

Jak należy dbać o stół z drewna dębowego?

Aby stół z drewna dębowego służył Ci wiele lat, musisz oczywiście odpowiednio o niego dbać. Zadanie to jest jednak dość proste. Pamiętaj, by wszelkie plamy usuwać tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, kiedy to zabrudzenie “wejdzie” w strukturę mebla. Wtedy pojawią się lekkie problemy.

Czym najlepiej wycierać taki stół? Oczywiście wilgotną ściereczką. Po przetarciu całości usuń jednak nadmiar wilgoci suchym czyścikiem. W przypadku większych zabrudzeń dodaj do wody odrobinę preparatu do czyszczenia drewna.

Użytkując stół drewniany, pamiętaj, aby nigdy nie kłaść na nim bardzo gorących elementów. Dąb nie lubi ciepła. Mogą wtedy niestety pojawić się na blacie nieestetyczne przebarwienia. Tych nie sposób usunąć. Zawsze używaj zatem np. podkładek pod talerze.

Aby lekko nabłyszczyć stół, używaj preparatów bazujących na wosku lub oleju. Takie środki poprawią wygląd mebla, a także zwiększą jego trwałość. Do pielęgnacji spokojnie możesz wykorzystać oleje kuchenne, np. lniany czy oliwę z oliwek.

Teraz wiesz już niemalże wszystko na temat stołów drewnianych. Możesz więc śmiało wybrać najlepszy model do swojego mieszkania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy