Świąteczny stół od A do Z

To on stanowi centralne miejsce spotkań, zwłaszcza przy większych okazjach takich jak np. Święta Bożego Narodzenia. Stół z krzesłami jest ważnym elementem jadalni lub salonu. Jak go wybrać i przystroić na Wigilię? Oto mała ściąga!

Kupno stołu

Zbliżają się święta, zaprosiłeś gości i… zastanawiasz się, gdzie ich posadzisz? Robisz remont przed Bożym Narodzeniem i zmieniasz całą aranżację? Kupno stołu jest zawsze wyzwaniem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, odwiedzając salon stacjonarny lub przez sklep internetowy. Nowy mebel powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Optymalnym rozwiązaniem są zawsze stoły rozkładane. Dzięki temu można je podwójnie wykorzystywać. Na co dzień nie zajmują dużo miejsca, bo są złożone. Od święta jednak, dzięki dodatkowej wkładce, dostosowuje się je do liczby użytkowników. Jeśli lubisz przyjmować gości, szybko i wygodnie powiększysz przestrzeń blatu i pomieścisz wszystkich biesiadników.

Rozmiar

Przeglądając propozycje stołów do jadalni czy salonu, trzeba wziąć pod uwagę ich rozmiary. Domownicy czy goście muszą czuć się przy nich swobodnie i wygodnie. Przy ustawianiu tego mebla zawsze trzeba pamiętać o tym, aby zachować co najmniej 70 – 80 cm przestrzeni od ściany czy sąsiadujących mebli. Wówczas nie tylko wszyscy będą się bez skrępowania poruszać wokół stołu, ale i bez problemu odsuną krzesła. Jeśli chodzi o wielkość miejsca, jakie powinno zajmować krzesło wraz z siedzącą osobą, to wynosi ona 60 cm długości i 40 cm szerokości. Zazwyczaj wysokość stołu do jadalni kształtuje się na poziomie 74–76 cm.
Okrągły czy prostokątny – jaki będzie lepszym rozwiązaniem? To będzie zależeć od Twojego gustu oraz miejsca, jakim dysponujesz. Pierwszy wariant jest zalecany zwłaszcza do niewielkich wnętrz, a drugi – do większych.

Materiał

Blaty stołów mogą być drewniane, laminowane, szklane lub z tworzyw sztucznych. Najtrwalszy jest pierwszy z nich. Drewno to naturalny i solidny surowiec. Dębowy stół będzie nie tylko wytrzymałym meblem, ale i ponadczasowym wyborem. Odpowiednio pielęgnowany przetrwa niejeden wspólny posiłek.

Dekoracje

I najprzyjemniejsza rzecz na koniec, czyli udekorowanie świątecznego stołu w jadalni lub w salonie. Co roku możesz zaskakiwać inną odsłoną. Klasycznym przykładem jest aranżacja: elegancki biały obrus, srebrne sztućce i porcelanowa zastawa. Do tego jeszcze na każdym talerzu pięknie będzie wyglądać np. koronkowa serwetka przystrojona bombką. Można jednak pójść w inne świąteczne kolory: czerwień, burgund, złoty, srebrny czy zieleń. Oprawa stołu nie musi być eteryczna. Czasami właśnie skontrastowanie z mocniejszą barwą da równie ciekawy, a przy tym elegancki akcent.
Modnymi dodatkami od lat są pachnące gałązki, suszone pomarańcze, jabłka, goździki, a także świece (w tym zapachowe) i ręcznie wykonane serwety. Każdy z nich sprawi, że świąteczny stół w jadalni czy salonie zyska niepowtarzalny charakter.

Skoro przymierzasz się do jego zakupu, to zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub do odwiedzenia stacjonarnego salonu w Poznaniu. Tutaj czekają na Ciebie oryginalnie zaprojektowane i solidnie wykonane stoły rozkładane i nierozkładane w komplecie z krzesłami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy