Czyszczenie i pielęgnacja drewna, czyli jak prawidłowo dbać o swoje meble

 

Meble drewniane cenione są przez nas z kilku powodów. Nie da się ukryć, że jednym z nich jest niebywała elegancja, którą możemy wprowadzić do wnętrza z pomocą takich elementów wyposażenia. Niezwykle ważna jest także ich trwałość. Odpowiednio zadbane meble drewniane pozostaną z nami w nienaruszonym stanie przez wiele kolejnych lat. Aby jednak tak się stało, należy wiedzieć, jak je czyścić oraz jakich środków do tego używać. W dzisiejszym artykule podpowiemy zatem, jak powinna wyglądać nasza pielęgnacja mebli drewnianych! Sprawdź i zadbaj o swoje wnętrze!

Pielęgnacja mebli drewnianych – czego unikać?

Pielęgnacja drewna może większości z nas wydawać się bardzo skomplikowana. W końcu wielokrotnie można usłyszeć, że takie elementy wyposażenia wymagają od nas specjalnego traktowania. Oczywiście jest to prawda, jednak gdy znamy wszelkie podstawowe zasady, wszystko staje się banalnie proste. Zanim je przyswoimy, warto dowiedzieć się, czego nie lubi drewno. Poniżej lista rzeczy, na które zawsze powinniśmy uważać!

1. Nadmiar wilgoci

Nie da się ukryć, że meble drewniane nie znoszą nadmiaru wody. Czyszcząc je, nigdy nie powinniśmy zatem przesadzać z ilością cieczy. Wszelkie plamy usuwajmy wyłącznie zwilżoną ściereczką. Nigdy nie stosujmy przesiąkniętych wodą czyścików. Do tego uważajmy, by na nasze meble nic się nie wylało. Gdy już natomiast się to stanie, od razu idealnie wytrzyjmy całą powierzchnię. W innym przypadku niestety nasze drewno może się nieestetycznie wybrzuszyć. 

2. Zbyt wysoka temperatura

Większość posiadaczy mebli drewnianych popełnia jeden dość poważny błąd. Jaki? Na takie elementy nigdy nie powinniśmy kłaść zbyt gorących rzeczy. Jeśli zatem spożywamy ciepły posiłek czy pijemy kawę bądź herbatę, zawsze podłóżmy pod naczynie specjalną podkładkę. Ta sprawi, że meble drewniane zostaną odizolowane od gorąca. Do tego unikajmy stawiania takich elementów wyposażenia w pobliżu np. grzejnika. 

3. Trudne zabrudzenia

Odpowiednia pielęgnacja mebli drewnianych jest kluczowa, jeśli zależy nam na ich idealnym wyglądzie. Elementy wyposażenia wykonane z takiego materiału bardzo nie lubią bowiem wszelkich uporczywych zabrudzeń. Gdy np. na nasz stół wyleje się wino, musimy działać od razu. Im dłużej zwlekamy, tym niestety większa szansa na to, że zabrudzenie przeniknie do głębszych warstw mebla i zostanie z nami już na zawsze. 

Pielęgnacja drewna – jak czyścić meble drewniane?

Wiemy już, czego należy unikać, mając w swoim mieszkaniu meble drewniane. Teraz nadszedł czas na właściwą pielęgnację drewna. Jak do tego podejść? Czego używać? Jak reagować?

Zadbaj o odpowiedni czyścik

Mając meble drewniane, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni czyścik, którym będziemy pielęgnować swoje elementy wyposażenia. Oczywiście do tego typu powierzchni nie zaleca się gąbek ani innych szorstkich przedmiotów. Mogą bowiem zarysować całą strukturę i sprawić, że meble stracą swój idealny wygląd. Do codziennej pielęgnacji drewna należy używać zatem miękkiej ściereczki, np. bawełnianej czy wykonanej z mikrofibry. Dzięki niej elementy wyposażenia zostaną w nienaruszonym stanie. W czyszczenie drewna nie wkładajmy także zbyt dużej siły. Mocny nacisk może bowiem uszkodzić jego strukturę. 

Kup środki do czyszczenia mebla

Pielęgnacja mebli drewnianych będzie niezwykle skuteczna i efektywna, jeśli zadbamy o odpowiednie środki do czyszczenia takich elementów wyposażenia. Kupując detergenty, zawsze sprawdźmy zatem, czy te polecane są do naszego materiału. Jeśli nie, koniecznie odpuśćmy i szukajmy dalej. Najlepszy efekt uzyskamy bowiem jedynie dzięki specjalnym środkom. Do tego będziemy mieć pewność, że podczas czyszczenia naszym meblom nic się nie stanie. 

Nie nakładaj detergentów bezpośrednio na drewno

Czyścik wybrany, odpowiednie środki są, ale co dalej? Przede wszystkim pamiętajmy, by nigdy nie nakładać detergentów bezpośrednio na meble. Niewielką ilość preparatu nalewamy czy rozpylamy na ściereczkę. Dopiero taki nasączony czyścik możemy przyłożyć do mebli i rozpocząć ich czyszczenie. Jest to złota zasada, o której musimy zawsze pamiętać!

Działaj etapowo

Idealna pielęgnacja mebli drewnianych powinna opierać się na kilku etapach. Pierwszym z nich powinno być dokładne usunięcie z ich powierzchni kurzu. Najlepiej zrobić to specjalną miotełką lub miękką ściereczką. Następnie całość przecieramy wilgotnym, odsiąkniętym z nadmiaru wody czyścikiem. Dopiero teraz możemy zadziałać odpowiednim środkiem do czyszczenia drewna. Gdy już to zrobimy, warto natomiast sięgnąć po produkty, dzięki którym zadbamy o idealny wygląd powierzchni naszego drewna. Będzie to np. wazelina czy piwo, o których działaniu opowiemy już za chwilę. 

Środki do pielęgnacji mebli drewnianych – olejowanych i nie tylko

Co ciekawe, preparaty do czyszczenia i pielęgnacji mebli drewnianych, które kupimy w sklepach, możemy również czymś zastąpić. Istnieje bowiem kilka preparatów działających cuda na nasze drewniane elementy wyposażenia. O czym mowa?

Oliwka dla dzieci

Nie da się ukryć, że większość plam z drewna najlepiej usunąć przy pomocy czegoś tłustego. Co okazuje się jednak najlepsze? Przeważnie oliwka dla dzieci. Dzięki niej pozbędziemy się większości zabrudzeń. Nie możemy jednak przesadzić z jej ilością. Już kilka kropel okaże się skuteczne, dlatego lepiej być rozważnym. Oczywiście oliwkę nakładamy najpierw na ściereczkę, a dopiero później przechodzimy do właściwej części pielęgnacji. 

Wazelina

Produktem, który powinien mieć w domu każdy posiadacz mebli drewnianych, jest również klasyczna biała wazelina. Z jej pomocą usuniemy z mebli drobne zarysowania. Aby tak się jednak stało, należy nałożyć dość grubą warstwę preparatu na elementy wyposażenia i zostawić na ok. 24 godziny. Po tym czasie całość dokładnie polerujemy i gotowe!

Piwo

Do pielęgnacji mebli dębowych możemy wykorzystać także piwo. Dlaczego? Zawarte w nim składniki poprawiają kolor drewna oraz sprawiają, że to staje się idealnie błyszczące. Po raz kolejny nie przesadzajmy jednak z jego ilością i co najważniejsze, przed całym zabiegiem, delikatnie podgrzejmy trunek. Najlepiej, by jego temperatura oscylowała w granicach 35-40 stopni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy