Idealna wysokość stołu do jadalni, czyli jak zapewnić sobie komfort na najwyższym poziomie

Kupując stół do jadalni, najczęściej w pierwszej kolejności kierujemy się jego wyglądem. Później dopiero zwracamy uwagę na chociażby wymiary. Jest to niestety dość duży błąd. Poszukiwania idealnego blatu powinniśmy bowiem zacząć od wybrania odpowiedniej wysokości mebla. To właśnie ten aspekt wpływa bezpośrednio na nasz komfort oraz zadowolenie. Jaka powinna być zatem wysokość stołu do jadalni? Sprawdź i podejmij dobrą decyzję zakupową!

Po pierwsze: przeznaczenie stołu

Wybierając odpowiednią wysokość stołu, w pierwszej kolejności musimy kierować się tym, do czego będzie on przeznaczony. Najczęściej oczywiście w takim pomieszczeniu będziemy spożywać wszelkiego rodzaju posiłki. Wtedy zaleca się, aby wysokość stołu jadalnianego oscylowała w granicach 70-80 cm. Takie parametry powinny bowiem pasować niemalże każdemu z nas. Warto jednak pamiętać, że blat w jadalni może służyć także do czegoś innego. Niektórzy bowiem decydują się na umieszczenie stołu, który będzie stanowił swego rodzaju przedłużenie kuchni. Zabieg ten stosuje się najczęściej wtedy, gdy te dwa wnętrza są ze sobą połączone. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim sięgnąć po nieco wyższy mebel. Przyrządzając posiłki czy też wykonując inne prace, raczej nie będziemy bowiem siedzieć, a stać. Wtedy nie powinniśmy się zbyt mocno schylać. Najlepiej zatem postawić w takiej sytuacji na blat znajdujący się na wysokości ok. 85-95 cm.

W niektórych większych jadalniach możemy także zorganizować kącik kawowy. W takiej sytuacji najczęściej wybierzemy klasyczny miski stolik oraz pasujące do niego fotele czy pufy. Nie musimy wtedy aż tak bardzo przejmować się parametrami naszego mebla. Ma on bowiem wtedy służyć wyłącznie jako miejsce do położenia filiżanki. Mamy zatem poniekąd niemalże pełną dowolność. Możemy bowiem wybrać taką wysokość, jaką tylko zapragniemy.

Po drugie: wzrost domowników

Wysokość stołu kuchennego czy jadalnianego powinna również zostać dopasowana do wzrostu domowników. Przyjmuje się bowiem, że dla przeciętnej osoby mierzącej od 160 do 180 cm optymalną wartością będzie ok. 75 cm. Oczywiście jeśli członkowie naszej rodziny są niżsi, należy zdecydować się na nieco mniejszy stół. Wysokość 70 cm powinna odpowiadać wtedy każdemu. W przypadku wzrostu powyżej 180 cm zaleca się meble jadalniane, których parametry przekraczają 85 cm. No dobra, ale co zrobić w sytuacji, kiedy to w jednym domu mieszkają osoby o zróżnicowanych miarach lub też dorośli oraz dzieci w różnym wieku? Wtedy najlepiej skorygować wysokość blatu za pomocą odpowiednich krzeseł. Dla maluchów należy wybrać te wyższe, a dla dorosłych nieco niższe. Dodatkowo niekiedy jesteśmy w stanie nieco wyregulować wysokość całego stołu. O tym, jak to zrobić, napiszemy jednak w dalszej części artykułu.

Po trzecie: wysokość krzesła do stołu

Zostańmy na razie przy krzesłach oraz ich odpowiednich wymiarach. Sam idealny blat bowiem nie wystarczy. Jak zatem dopasować do niego siedziska? Wszystko zależy od tego, jaką miarę ma nasz stół. Wysokość 80 cm takiego mebla wymaga od nas krzeseł, których siedzisko będzie znajdowało się na poziomie ok. 50 cm. Dzięki temu zarówno wsuniemy meble pod blat, jak i zapewnimy sobie komfort na najwyższym poziomie. A co jeśli mamy inną wysokość stołu? Jadalnia idealna to taka, kiedy różnica między blatem a siedziskiem wynosi ok. 30 cm dla osoby dorosłej oraz 15-20 cm dla dziecka. Weźmy sobie tę uwagę głęboko do serca. Wtedy zawsze wybierzemy najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Standardowa wysokość stołu – czy coś takiego istnieje?

No dobra, a jaka wysokość stołu jadalnianego uważana jest za standardową i czy w ogóle taka istnieje? Poniekąd tak. Większość blatów osadzona jest bowiem na ok. 75 cm nad ziemią. Takie wymiary są przyjęte jako klasyczne. Przeglądając oferty poszczególnych sklepów, najczęściej natkniemy się zatem na właśnie takie modele. Dlaczego? Są one idealne dla osób mierzących od 160 do 180 cm. Biorąc pod uwagę fakt, iż średnia wzrostu Polaków to 177,3 cm, a Polek 164,6 cm, takie wymiary blatu będą odpowiadały większości naszego społeczeństwa.

Czy wysokość stołu można w jakiś sposób regulować?

Idealny stół, wymiary, ergonomia czy dopasowanie blatu do użytkownika zostały już przez nas omówione. Teraz możemy zastanowić się nad tym, czy wysokość mebla jadalnianego jesteśmy w stanie w jakiś sposób wyregulować. Oczywiście odpowiedź brzmi tak, jednak pamiętajmy o czymś niezwykle istotnym – nie zawsze będzie to możliwe. Aby móc personalizować wymiary stołu, należy po prostu nabyć odpowiedni model. Pomocna może okazać się w tym specjalna noga do stołu. Regulowana wysokość, w którą wyposażona jest taka podpórka, sprawi, że w każdej chwili będziemy mogli podnieść lub obniżyć blat. Warto zatem rozglądnąć się za takim udogodnieniem, jeśli wiemy, że między poszczególnymi domownikami są bardzo duże różnice wzrostu.

Na koniec chcemy was uczulić, by nigdy nie zajmować się regulacją wysokości stołu na własną rękę. Nie próbujmy zatem samodzielnie montować czegoś, co mogłoby nam to umożliwić. Nie podkładajmy także nic pod nogi blatu. Ten straci niestety swoją stabilność. O wiele lepiej od razu wybrać zatem mebel z regulacją, niż później głowić się, czy możemy jakoś działać samodzielnie.

Oprócz wysokości stołu, równie ważna będzie także ilość miejsca przypadającego na jedną osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy