Promocje

Stół Cezar 135/90 + 3x45 dąb natura

Stół Cezar 135/90 + 3x45 dąb natura

4 650,00 zł 4 417,50 zł
szt.
Narożnik Noel "od ręki"

Narożnik Noel "od ręki"

6 680,00 zł 4 000,00 zł
szt.
Stół Slim 138/90 + 2x50cm dąb złoty

Stół Slim 138/90 + 2x50cm dąb złoty

4 510,00 zł 4 284,50 zł
szt.
Stół Slim 140/90 + 2x50cm dąb natura

Stół Slim 140/90 + 2x50cm dąb natura

4 510,00 zł 4 284,50 zł
szt.
Komoda SLIM "od ręki"

Komoda SLIM "od ręki"

3 980,00 zł 2 500,00 zł
szt.
Biblioteczka 1 Tilburg "od ręki"

Biblioteczka 1 Tilburg "od ręki"

3 570,00 zł 2 000,00 zł
szt.
Komoda Merano "od ręki"

Komoda Merano "od ręki"

3 848,00 zł 2 800,00 zł
szt.
Stoliki okrągłe 3szt.

Stoliki okrągłe 3szt.

2 500,00 zł 1 200,00 zł
szt.
Krzesło Victoria skóra naturalna

Krzesło Victoria skóra naturalna

1 340,00 zł 600,00 zł
szt.
Stół Cezar 160/100 + 3x45 orzech

Stół Cezar 160/100 + 3x45 orzech

5 600,00 zł 5 200,00 zł
szt.
Limera witryna "od ręki"

Limera witryna "od ręki"

4 527,00 zł 3 847,95 zł
szt.
Krzesło Slim szare

Krzesło Slim szare

760,00 zł 722,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Wysokość krzesła do stołu – jaka powinna być prawidłowa wartość?

Wysokość krzesła do stołu – jaką wybrać?

Jadalnia to miejsce, w którym każdy chce się nieco zrelaksować i spędzić miłe chwile z całą rodziną. Z tego powodu bardzo dużą uwagę przykuwa się do wystroju oraz ogólnej prezentacji kącika jadalnianego. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że o wiele ważniejsze są chociażby wymiary mebli. To one wpływają przecież bezpośrednio na nasz komfort. W tym artykule postaramy się więc podpowiedzieć, jaka wysokość krzesła do stołu będzie najlepsza. Sprawdź, jeśli na pierwszym miejscu stawiasz swoją wygodę!

 

Wysokość krzesła – dlaczego jest to ważny parametr?

Zanim omówimy, jaka wysokość krzesła do stołu będzie najlepsza, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, po co w ogóle zwracać uwagę na ten parametr. Odpowiedź jest oczywiście dość prosta. 

Wartość ta przede wszystkim decyduje o komforcie osób zasiadających do stołu. W przypadku kilkuminutowych uczt raczej nie ma to większego znaczenia, jednak przy dłuższych biesiadach już tak. Masz wtedy pewność, że każdy z domowników czy gości skupia się na jedzeniu oraz rozmowie, a nie na tym, dlaczego jest mu tak niewygodnie. Wybierając odpowiednie krzesła, zwróć więc uwagę na ich wysokość. W końcu chyba nie chcesz, by znajomi czy rodzina unikali wspólnych spotkań, prawda?

Do tego warto pamiętać, że prawidłowo dobrana wysokość krzesła do stołu ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postawę ciała. Każdy zasiadający przy blacie będzie mógł ułożyć się w odpowiedni sposób. Nie będzie trzeba utrzymywać na siłę wyprostowanej sylwetki. Stopy można oprzeć o podłogę i rozkoszować się chwilą. Utrzymanie prawidłowej postawy jest ważne szczególnie w przypadku dzieci. To ich rosnące kości mogą najbardziej ucierpieć, jeśli nie zadbasz o odpowiednią wysokość krzesła. Ty możesz natomiast nabawić się uciążliwego bólu oraz dyskomfortu.

 

Jaka wysokość krzesła do stołu będzie najlepsza?

Wiesz już, dlaczego wysokość krzesła jest taka ważna. Czas więc odpowiedzieć sobie na drugie pytanie – jaka wysokość krzesła do stołu będzie najlepsza. W tym przypadku specjaliści są jednomyślni i wskazują dwa ważne parametry. 

Pierwszy z nich to wysokość siedziska liczona od ziemi. Zaleca się, by wartość ta oscylowała w granicach 40-50 cm. Takie rozwiązanie będzie najlepszym wyjściem dla większości osób dorosłych. Możliwe jest wtedy swobodne ułożenie stóp na podłodze. Przez to reguluje się postawa ciała. Do tego łatwo sięgnąć wtedy po wszystko, co znajduje się na stole. Kupując krzesła, w pierwszej kolejności zwracaj więc uwagę na ten parametr. To jednak jeszcze nie koniec. 

Wysokość krzesła do stołu - jaka? 

Wysokość siedziska krzesła Victoria to 46 cm. Jest to poniekąd uniwersalna wartość, która powinna być komfortowa dla osób o średnim wzroście. Model ten znajdziesz na https://meblepotocki.pl/pl/p/Krzeslo-drewniane-Victoria/143.

 

Niezwykle ważna będzie także wielkość przestrzeni między siedziskiem a blatem stołu. W tym przypadku należy zachować odstęp około 30 cm. Umożliwia to prawidłowe siedzenie i po raz kolejny zachowanie dobrej postawy ciała. Do tego można swobodnie oprzeć wtedy dłonie na blacie. Gdy wartość ta będzie za mała, niestety biesiadnicy zaczną odruchowo się garbić. Niekiedy niemożliwe będzie także wsunięcie krzesła pod stół, co może być naprawdę irytujące i mało funkcjonalne. W końcu po skończonym spotkaniu warto schować siedziska pod blatem, by cała aranżacja wyglądała na przestronną. 

Od teraz pamiętaj więc, by zawsze wybierać krzesła, których siedzisko znajduje się 40-50 cm nad ziemią, a między nim oraz blatem zachować odległość ok. 30 cm.

 

A co z szerokością krzesła, jego podłokietnikami i oparciem?

Sama wysokość krzesła, a właściwie jego siedziska, to jednak jeszcze nie wszystko. Kluczowa może okazać się także jego szerokość. Jaka będzie najlepsza w większości przypadków? Około 40-45 cm powinno w zupełności wystarczyć. Większe modele wcale nie będą wygodniejsze, a do tego mogą zagracać całą jadalnię. Lepiej więc postawić na zgrabniejsze, ale wciąż bardzo komfortowe modele 40-45-centymetrowe.

A co z podłokietnikami? Przecież niektóre modele mebli do jadalni cechują się dodatkowymi bokami. W takiej sytuacji zaleca się, by elementy te znajdowały się ok. 15 cm pod blatem. Wszyscy użytkownicy będą mogli oprzeć na nich ręce, a do tego meble zmieszczą się pod stołem, zapewniając przestronną aranżację. Podłokietniki nie mogą być za szerokie ani za wąskie. 5 cm będzie w tym przypadku wartością optymalną.

Oparcie krzesła zostawia już natomiast nieco większą dowolność. Większość z nas i tak opiera o nie wyłącznie dolną część kręgosłupa oraz pleców. Wybierz zatem po prostu model, który najlepiej pasuje do Twojego stołu. Najczęściej całe krzesła mają ok. 90-100 cm wysokości (licząc od ziemi, aż do zakończenia oparcia) i takie modele są w głównej mierze polecane.

 Wysokość krzesła i oparcia - zalecenia

Aby zapewnić sobie pełen komfort, pamiętaj także o wybraniu komfortowego oparcia. Model mający między 90 a 100 cm całej wysokości to istny strzał w dziesiątkę. Takimi parametrami cechuje się krzesło Polonia dostępne na https://meblepotocki.pl/pl/p/Krzeslo-drewniane-Polonia/126.

 

Na co zwracać uwagę, wybierając wysokość krzesła do stołu?

Wymienione przez nas wyżej parametry, w tym wysokość krzesła do stołu, to oczywiście idealne rozwiązania dla przeciętnego człowieka. Kupując zestaw do jadalni, należy jednak brać pod uwagę chociażby wzrost osób, które mają z niego korzystać. Chodzi tutaj głównie o dzieci oraz osoby o ponadprzeciętnej wysokości, np. gdy ktoś mierzy ok. 2 m. 

Wtedy klasyczne wymiary mogą okazać się nie do końca dobrym wyjściem. Warto więc po prostu tak dopasować meble, by dana osoba mogła oprzeć stopy i ułożyć łydki oraz uda pod kątem prostym. Dla osoby wysokiej konieczne więc będą krzesła wyższe niż 50 cm. Przy dzieciach dobrze zdecydować się natomiast na specjalny dodatkowy podest. Wtedy każdy powinien czuć się przy stole tak, jak należy.

 

Jakie wysokości krzeseł znajdziesz w sklepach?

Wybierając wysokość krzesła do jadalni, warto wiedzieć, co dokładnie znajdziesz w sklepach. Większość modeli oczywiście będzie wpisywała się idealnie w zalecane 40-50 cm. Omówimy więc te o skrajnych parametrach. Podpowiemy, kiedy te sprawdzą się najlepiej.

 

Niskie krzesło – wysokość siedziska 40 cm

Wybierając wysokość krzesła 40 cm, warto pamiętać, że jest to dobre rozwiązanie dla osób o niższym wzroście. Dzięki temu nogi będą mogły być swobodnie oparte o podłoże. Kolana zgięte będą natomiast pod kątem prostym. To da bardzo duży komfort podczas spędzania czasu przy wspólnych rodzinnych posiłkach. Automatycznie należy oczywiście wybrać nieco niższy stół. Tego wysokość powinna oscylować w granicach 70 cm, tak aby między siedziskiem a blatem zachować zalecane 30 cm. 

 

Wysokie krzesło – wysokość siedziska 50 cm

Krzesła mogą cechować się także siedziskiem umieszczonym na wysokości 50 cm. Jak się można już domyśleć, takie rozwiązanie będzie zalecane przy wyższych osobach. Wtedy automatycznie też należy pamiętać o blacie. Wysokość siedziska krzesła do stołu musi być zawsze dobrze dopasowana. Mebel o wysokości ok. 80 cm będzie dobrym wyjściem w przypadku takich akurat siedzisk.

 

Czy zawsze konieczne będzie skrupulatne dobranie wysokości krzesła?

Są sytuacje, kiedy to skrupulatne dobieranie wysokości krzesła do jego użytkownika będzie wręcz niemożliwe. Mowa tutaj oczywiście głównie o rodzinach, w których to występują duże skrajności, jeśli chodzi o wzrost. Znalezienie modelu stołu oraz siedzisk, które będą odpowiednie dla osoby mającej 1,5 m oraz 2 m wzrostu jest oczywiście niemożliwe. 

Każdy z nich musiałby mieć tak naprawdę osobny kącik do spożywania posiłków. Niekiedy lepiej więc po prostu postawić na klasyczne modele. Dopasowane do wysokości meble sprawdzą się głównie wtedy, gdy większość użytkowników jest podobnego wzrostu.

Kupując krzesła do swojej jadalni, pamiętaj więc głównie o tym, by ich siedzisko znajdowało się na wysokości 40-50 cm, a między nim a blatem został zachowany odstęp ok. 30 cm. Wtedy każdy powinien poczuć się komfortowo!

Realizacja Agencja interaktywna INTLE | Oprogramowanie: Shoper

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl