Dębowe i bukowe meble – praktyczna elegancja w każdym domu

Jakie meble najczęściej goszczą w naszych domach? Z pewnością z naturalnego drewna, a dominującymi gatunkami są dąb i buk. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że są one popularne w naszych lasach. Wpływ na to mają także ich wyjątkowe właściwości, dzięki którym nierzadko domowy sprzęt przekazywany jest pokoleniowo.

Twardość i wytrzymałość

Oba drzewa wyróżniają głównie te dwie cechy, dzięki czemu mają zastosowanie nie tylko w meblarstwie, ale również wykorzystuje się je m.in. do robienia podłóg, drzwi czy okien. Meble drewniane produkowane z dębu czy buku, mimo iż są stosunkowo ciężkie, to jednak z drugiej strony jest to ich zaleta. Do tego są średnio kurczliwe oraz trudno zapalne. Wybierając np. dębowy stół, nie musimy obawiać się także o wgniecenie czy zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. To zapewne dobra wiadomość dla młodych rodziców, którzy obawiają się efektów „poznawania świata” przez swoje małe dzieci. Często też meble z tych gatunków wykorzystuje się przy urządzaniu dziecięcego pokoju. Ponadto ich zaletą jest także wytrzymałość na obciążenia.

Zestaw drewnianych mebli stoi na środku jadalni.

Znakomita prezencja

Takim gatunkom jak buk czy dąb nie można ująć również elegancji. Świetnie wpisują się w tradycyjne czy nowoczesne aranżacje salonu, jadalni czy sypialni. W obu tych pomieszczeniach świetnie będzie prezentować się np. komoda oklejona fornirem dębowym. W jadalni czy pokoju gościnnym efektownie za to będzie wyglądał bukowy stół okrągły rozkładany. Meble z tych gatunków mają gęstą i zbitą strukturę oraz ciekawe wybarwienia. Indywidualny charakter usłojenia jest ich dodatkowym atrybutem. Nie spotkamy dwóch równych mebli. Słoje są bowiem nierównomiernie rozłożone i różnej wielkości.

W każdym otoczeniu

Nikogo chyba nie trzeba przy tym przekonywać, że naturalne drewno zawsze będzie lepiej wyglądało niż syntetyczny substytut. Przedmioty codziennego użytku wykonane zarówno z buku, jak i dębu, świetnie też się współgrają ze szkłem i metalem. Można łączyć je ponadto z kamieniem. Uniwersalność tych gatunków sprawia, że wyprodukowane z nich sprzęty będą wyglądać równie dobrze w każdym otoczeniu.

Pomimo swoich niepodważalnych właściwości meble drewniane z buku czy dębu lepiej chronić od bezpośredniego kontaktu z intensywnymi promieniami słonecznymi, gdyż efektem mogą być nieestetyczne pęknięcia. Podobna zasada obowiązuje przy stawianiu na nich gorących naczyń. Z dużą starannością też powinno podchodzić się do ich pielęgnacji i doboru odpowiednich preparatów. Nie lubią bowiem kontaktu z silnymi środkami chemicznymi. Pamiętając o tym, możemy w prosty sposób przedłużyć ich elegancki wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy