Drewniane stoły i krzesła – jak dobrać do nich pozostałe meble?
Krzesła i stoły drewniane to nieodzowne elementy każdego mieszkania. Najczęściej umieszczamy je w specjalnie wyznaczonej jadalni lub też szukamy dla nich miejsca w salonie. Dzięki takiemu zestawowi możemy spożyć wraz z rodziną posiłek, spędzić miło czas ze znajomymi czy po prostu wykonać niektóre obowiązki. Podczas aranżacji mieszkania niejednokrotnie zastanawiamy się jednak, czy stoły i krzesła drewniane będą pasowały do pozostałych elementów wyposażenia. W końcu drewno jest niezwykle eleganckim materiałem, którego nie powinniśmy w żaden sposób przytłoczyć. Jak zatem dobrze wpleść do pomieszczenia np. krzesła drewniane dębowe? Zastanowimy się nad tym w dzisiejszym artykule.
Spis treści
Zestaw mebli do jadalni – na jakie drewno warto się zdecydować?
Zarówno małe, jak i duże stoły drewniane wykonuje się z kilku gatunków drewna. Najczęściej możemy spotkać się z bukiem oraz dębem. Materiały te są bardzo trwałe i prezentują się niezwykle elegancko. Do tego producenci mebli mogą zabarwić je na przynajmniej kilka różnych odcieni. Dzięki temu możemy przebierać wśród szerokiej palety kolorów. W ostatnim czasie bardzo dużą popularność zyskały meble przyjmujące barwy takie jak biel, jasny beż, brąz, śliwka, kasztan czy orzech. Stoły i krzesła w takich kolorach potrafią odmienić wygląd prawie każdego wnętrza. Należy oczywiście jednak wiedzieć, jak dobrać do nich pozostałe elementy wyposażenia.
Z jakimi meblami możemy połączyć drewno?
Jak wiadomo, umieszczenie samego stołu z krzesłami w danym pomieszczeniu to najczęściej zbyt mało. Konieczne są bowiem inne elementy wyposażenia, dzięki którym wnętrze stanie się funkcjonalne, ale także i wypełnione np. odpowiednią ilością miejsca do przechowywania. Gdy naszą bazą jest drewniany zestaw jadalniany, często nie za bardzo wiemy, jak powinna wyglądać pozostała część pokoju. W końcu szlachetne drewno musi posiadać “towarzystwo”, które będzie z nim współgrać, a nie konkurować. Jak zatem łączyć stół i krzesła drewniane z innymi elementami wyposażenia?
Meble drewniane – takie, jak nasz stół i krzesła
Jeśli zdecydujemy się na drewniany zestaw składający się ze stołu i krzeseł, pozostałe elementy wyposażenia również mogą być wykonane z takiego samego materiału. Należy jednak pamiętać, by meble nie były zbyt toporne lub charakteryzowały się nieco innym odcieniem niż stół z krzesłami. Dlaczego? W przypadku jasnych kolorów drewna nie powinniśmy widzieć w takiej sytuacji zbyt dużej różnicy, jednak gdy zdecydujemy się na ciemne elementy wyposażenia, może okazać się, że nasze wnętrze wygląda bardzo ciężko. Drewno nie należy bowiem do lekkich materiałów, dlatego należy zachować szczególną uwagę podczas aranżowania wnętrza, w którym mają znaleźć się takie meble.
Białe meble
Większość z nas zapewne będzie chciała połączyć drewniany zestaw do jadalni z czymś bardziej uniwersalnym. W takim przypadku z pomocą przychodzą ponadczasowe białe meble. Prezentują się one bardzo okazale w tak naprawdę każdym wnętrzu. Oczywiście nieraz przysparzają lekkich problemów, takich jak chociażby trudność z utrzymaniem w czystości, jednak mimo wszystko prawie każdy je uwielbia. Decydując się na proste gładkie białe meble, sprawimy, że to nasz drewniany stół i krzesła będą w centrum uwagi. Jest to zatem wspaniałe rozwiązanie, jeśli zależy nam właśnie na podkreśleniu tego elementu w salonie, jadalni czy kuchni.
Meble z frontami na wysoki połysk
Osoby, którym zależy na eleganckim, wręcz dostojnym wnętrzu, powinny koniecznie zdecydować się na stół i krzesła drewniane oraz pozostałe meble z frontami na wysoki połysk. Stworzymy w ten sposób wnętrze łączące w sobie poniekąd styl glamour oraz industrialny. Jakie zestawienie kolorów prezentuje się jednak najlepiej? Przede wszystkim lekko brunatne zabarwienie drewna zestawione z czarnymi frontami. Taka hybryda ma w sobie “to coś”, dlatego też gości obecnie w wielu aranżacjach. Warto jednak nieco poeksperymentować i znaleźć takie rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla nas.
Meble z przeszkleniami
Przeszklone meble przypominające witryny miały swoje lata świetności mniej więcej dekadę temu. Jak się okazuje, ponownie wracają do łask i zaczynają gościć w wielu polskich domach. Tak samo, jak fronty na wysoki połysk, wszelkie szklane elementy cudownie współgrają z drewnem. Warto zatem zdecydować się na połączenie tych dwóch materiałów. W niektórych przypadkach uda się nam osiągnąć elegancką hybrydę stylu industrialnego, klasycznego i nowoczesnego.
Meble z elementami metalu
Drewniane stoły oraz krzesła bardzo oryginalne prezentują się w połączeniu z metalem. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby do swojego salonu wstawić regały, które znajdują się na magazynach wielu firm. Wystarczy, by nasze meble posiadały delikatny metalowy akcent. Mogą być nim nóżki czy uchwyty. Stosując taki zabieg, uzyskamy efekt surowego, typowo industrialnego wnętrza. Wystarczy jednak kilka stylowych dodatków, by nasze mieszkanie stało się nieco bardziej przytulne. Wszystko zatem zależy od tego, o jakim pomieszczeniu tak naprawdę marzymy.
Planujesz kompletny remont? Sprawdź najlepsze szafki RTV do salonu i jadalni!
Jakie materiały i faktury podkreślą nasz drewniany zestaw?
Jak wiadomo, salon, kuchnia czy jadalnia to nie tylko same meble, stoły i krzesła. Aby całe wnętrze zyskało charakteru, konieczne są również dodatki, akcesoria i chociażby ciekawa aranżacja ścian. Obecnie możemy skorzystać z naprawdę dużej ilości pomysłów na oryginalne dekoracje pomieszczenia. Które z nich sprawdzą się jednak w przypadku drewnianych elementów wyposażenia?
Mech na ścianie
Drewniane meble wspaniale będą komponować się ze wszelkimi naturalnymi materiałami. Ciekawym rozwiązaniem może zatem okazać się np. ściana z mchu. Na jej tle nasz zestaw jadalniany zyska zdecydowanego wyrazu oraz charakteru. My, dzięki zielonej barwie, będziemy mogli natomiast się wyciszyć i zrelaksować. Kolor ten działa bowiem na człowieka relaksująco. Przy okazji zawsze będziemy mieć chociaż namiastkę przyrody i środowiska naturalnego w swoim mieszkaniu.
Kamień dekoracyjny
Planując aranżację pomieszczenia, w którym swoje miejsce ma znaleźć stół drewniany oraz pasujące do niego krzesła, warto przemyśleć obłożenie jednej ze ścian kamieniem dekoracyjnym. Takie połączenie materiałów będzie prezentowało się naprawdę oryginalnie. Aby jednak wnętrze nie było zbyt surowe, pamiętajmy, by nie przesadzić z ilością kamienia. Jedna ściana lub tylko jej część w zupełności wystarczy.
Surowa cegła
Posiadając lokum w tak zwanym starym budownictwie lub po prostu dom, niejednokrotnie pod tynkiem oraz warstwami farb możemy odkryć piękną czerwoną lub pomarańczową cegłę. W obecnych trendach materiał ten jest niezwykle ceniony. Jeśli zatem znajdziemy go w swoim pomieszczeniu, możemy z dumą go odsłonić, tak aby ujrzał światło dzienne. Gdy jednak nie możemy pochwalić się tak cudownym wykończeniem, warto użyć cegły do dekoracji jednej ze ścian. W połączeniu z drewnem materiał ten zyskuje walorów wizualnych i może stać się wspaniałą ozdobą naszego mieszkania.
A’la beton
Na końcu naszego zestawienia znalazł się beton, a konkretniej ściana pokryta farbą imitującą taki materiał. Po raz kolejny, jeśli zdecydujemy się na taki zabieg, pamiętajmy o minimalizmie. Beton powinien być tylko akcentem, który podkreśli nasze piękne drewno. Uzyskamy oczywiście w ten sposób namiastkę stylu industrialnego, jednak naprawdę warto iść w tym kierunku. Aranżacje łączące te dwa tworzywa są bardzo okazałe, a spędzanie w nich czasu staje się niebywałą przyjemnością.
Czy są jakieś materiały, które nie pasują do drewna?
Wiemy już, co pasuje do drewna. Najwyższa pora poznać listę materiałów oraz faktur, które niekoniecznie współgrają ze stołem bukowym czy dębowym. Jako pierwszą należy wymienić boazerię, która po wielu latach nieobecności, ponownie wraca do łask. Niestety w zestawieniu z drewnianymi materiałami, takie wykończenie ścian może wyglądać mało atrakcyjnie. Wszelkie elementy zaczną się bowiem ze sobą “zlewać”. Podobnie będzie w przypadku niektórych tapet. Duże wzory czy spora ilość kolorów będą tworzyć “męczącą” przestrzeń, w której chwila wytchnienia stanie się wręcz niemożliwa.