3 min

Drewno i kamień – naturalne sąsiedztwo

Nie tylko miłośnicy naturalnych czy typowo ekologicznych akcentów w aranżacjach pomieszczeń uwielbiają meble lub inne elementy wykończeniowe wykonane z drewna bądź kamienia. Od wieków są to surowce występujące w dobrej komitywie nie tylko w przyrodzie, ale i we wnętrzach o różnym przeznaczeniu. Uważane za dwa podstawowe budulce, znalazły także swoje miejsce w wystroju wnętrz. Bo jeśli zamawiamy meble, to najczęściej jednak są to meble z litego drewna – np. prostokątny stół rozkładany, szafa, dębowe krzesła czy bukowa komoda. Do tego dokładamy np. drewnianą podłogę, stolarkę okienną czy schody itd. Podobnie czynimy z elementami wykończeniowymi z kamienia.

Harmonijne zestawienie

Inspiracje natura, jej kolorystyką oraz pochodzącymi z niej surowcami, od wielu lat goszczą w propozycjach aranżacji wnętrz o różnym przeznaczeniu. Produkcja mebli drewnianych pokazuje, że raczej nie wyobrażamy sobie przedmiotów codziennego użytku niewykonanych z tego właśnie materiału. Niektórzy nas decydują się także na wykonane z drewna wanny czy umywalki. Z kolei kamień zazwyczaj używany jest na podłogę i blat kuchenny. Doskonale też prezentuje się na jednej ze ścian w salonie czy na kominku.

Wśród przykładowych, sprawdzonych kompozycji, które można zastosować praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu, znajduje się połączenie mebli z drewna z jasną, kamienną podłogą.

Udana kompozycja

Drewno i kamień tworzą bardzo udaną kompozycję. Pierwszy z materiałów kojarzy się ciepłem, przytulnością, a drugi – z chłodną elegancją i trwałością. Dzięki takiemu właśnie zestawieniu wydawałoby się zbyt skrajnych cech, wnętrze nie sprawia wrażenia aż tak bardzo zimnego. Jeszcze nie tak dawno kojarzyły się raczej z fabrycznymi wnętrzami czy publicznymi przestrzeniami użytkowymi. Trzeba jednak pilnować tego, aby nie było ich w nadmiarze.

Jeśli bowiem tak się zdarzy, to wówczas dosłownie przytłoczą wnętrze i zdominują je – zwłaszcza w przypadku kamienia, którego zbyt wiele w jednym w pomieszczeniu może spowodować, że stanie się ono nieprzytulne. Mimo iż w różnych katalogach zapewne podobają nam się propozycje aranżacji łączących oba te materiały, to jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że dysponujemy najczęściej o wiele mniejszym metrażem i gorszym oświetleniem niż te, które się w nich znajdują.

Jeśli – poza meblami z litego drewna – nie możemy sobie pozwolić na inne elementy wykończeniowe z drewna czy kamienia, zawsze można sięgnąć np. po panele czy płytki imitujące oba te surowce. Proponowane przez producentów produkty praktycznie w 100 procentach odzwierciedlają oryginały, a co za tym idzie – pozwalają również stworzyć wyjątkowy klimat natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy