5 min

Jak łączyć ciemne meble z jasnymi?

Ciemne meble dodają wnętrzu elegancji i charakteru, natomiast jasne elementy wprowadzają do niego lekkość i czynią pomieszczenie przestronnym. Nic dziwnego, że nie chcemy rezygnować ani z jednej, ani z drugiej kategorii. Jednak zestawienie kontrastowych barw bywa niełatwym zadaniem. Jak łączyć ciemne meble z jasnymi, aby uzyskać spójną i efektowną aranżację? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Poznaj podstawowe zasady kontrastowych aranżacji i dowiedz się, jak łączyć ciemne meble z jasnymi

Wyróżniamy kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę, aby wnętrze oparte na kontrastach wyglądało spójnie i nowocześnie. Jak łączyć ciemne meble z jasnymi? Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu równowagi między przeciwstawnymi barwami. W katalogach wnętrzarskich łatwo zauważyć, że duże, ciemne meble, takie jak solidne stoły drewniane, komody i narożniki, zestawiane są najczęściej z jasnymi ścianami, dzięki czemu nie przytłaczają one wnętrza. Czy można jednak połączyć ciemny stół z białymi szafkami i półkami? Oczywiście! Należy jednak robić to rozważnie.

W małych pomieszczeniach najlepiej postawić na przewagę jasnych kolorów, ponieważ optycznie powiększają one przestrzeń. Ciemne meble mogą wówczas stanowić punkt centralny pokoju – może nim być np. duża szafa na wymiar lub drewniany stół. Jako ich dopełnienie dobrze sprawdzą się mniejsze, jasne meble, takie jak wiszące półki, otwierane szafki czy krzesła z ciemnym siedziskiem i jasnymi nogami. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne połączenia, zastanów się nad stylem wnętrza, który chcesz uzyskać. Od razu damy Ci wskazówkę: klasyczne meble można przełamać nowoczesnymi elementami. Jasna sofa o minimalistycznej formie świetnie zrównoważy ciężki i ciemny stolik kawowy z drewna.

Jak łączyć ciemne meble z jasnymi? To nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest balans, umiejętne korzystanie z kontrastów i odpowiedni dobór dodatków. Poniżej przedstawiamy Ci także dwa proste triki aranżacyjne.

  • Zasada palety barw

Wybierz trzy dominujące odcienie – jasny, ciemny i przejściowy, i zastosuj je w różnych proporcjach w całym pomieszczeniu. Dla przykładu jasne ściany, neutralny odcień podłogi, duże ciemne meble i małe jasne półki stworzą spójną, a jednocześnie interesującą kompozycję. Możesz także zdecydować się na dwa kolory, np. ciemny brąz i biel, a potem dobrać w nich wszystkie elementy wyposażenia.

  • Dodatki jako element równoważący wnętrze

Poduszki, obrazy, lampy, tekstylia, zasłony i inne akcesoria mogą pomóc Ci w połączeniu ciemnych i jasnych elementów wnętrza. Jasne krzesła przy ciemnym stole można wzbogacić miękkimi siedziskami w pastelowych odcieniach, a na ciemnej sofie ułożyć beżowe lub białe poduszki i koce.

Jaki kolor ścian wybrać do ciemnych i jasnych mebli?

Jak łączyć ciemne meble z jasnymi? W mieszanych aranżacjach ogromną rolę odgrywa kolor ścian. Jasne farby i tapety (białe, beżowe, jasnoszare, pastelowe) są idealnym wyborem, jeśli w pokoju dominują ciemne meble. Optycznie powiększają one przestrzeń, którą duże i ciemne elementy wyposażenia mogłyby przytłoczyć. Na jasnych ścianach świetnie sprawdzają się także wiszące półki w delikatnych odcieniach. Zasada ta działa w obie strony. Jeśli posiadasz stół, narożnik i szafę w jasnych barwach, możesz zdecydować się na ciemniejsze, np. granatowe ściany, które nadadzą pomieszczeniu nowoczesnego wyglądu.

Jeśli chcesz pomalować ściany na ciemny kolor, pamiętaj również o tym, że najlepiej zastosować go na wąskich częściach fasady. Długie ściany powinny mieć jasną barwę, co optycznie powiększa przestrzeń. Wybór koloru ścian zależy jednak w dużej mierze od proporcji jasnych i ciemnych mebli, metrażu oraz charakteru, jaki chcesz nadać wnętrzu. 

Jak łączyć ciemne meble z jasnymi? O tym warto pamiętać!

Jasne czy ciemne stoły i krzesła drewniane? Dobrze wiemy, że te decyzje nie należą do łatwych. Zwłaszcza wtedy, gdy marzą Ci się konkretne, zróżnicowane modele mebli. Dlatego, zanim przystąpisz do aranżacji wnętrza, stwórz plan, który pomoże Ci w całym przedsięwzięciu. Weź pod uwagę funkcję, którą ma pełnić urządzane pomieszczenie. W salonie, który ma stać się miejscem odpoczynku i rodzinnych spotkań, warto postawić na dominację jasnych mebli, które wprowadzą poczucie przestronności i lekkości. Ciemne akcenty, takie jak stół czy komoda, dodają elegancji, dlatego świetnie sprawdzą się w biurach i innych reprezentatywnych pomieszczeniach, tworząc profesjonalną atmosferę w zestawieniu z drobnymi, jasnymi akcentami. W zależności od charakteru wnętrza, postaw na przewagę jasnych lub ciemnych mebli, a mniejsze elementy i dodatki wprowadzaj w kontrastowych odcieniach.

Jak łączyć ciemne meble z jasnymi? Warto wybrać jeden kolor dominujący i dwa uzupełniające, które będą nawiązywać do barwy zarówno jasnych, jak i ciemnych mebli. Przykładem może być przestrzeń, w której ciemny stół w stylu industrialnym współgra z jasnymi krzesłami i dywanem w kolorach ziemi, np. w brązach. Ponadto ważne jest, aby meble, mimo kontrastujących kolorów, były utrzymane w podobnym stylu. Jeśli posiadasz ciemne meble o klasycznym charakterze, np. dębową komodę, dobierz do niej jasne, eleganckie elementy, takie jak tapicerowane krzesła w kremowych odcieniach. Jeśli szukasz odważnych rozwiązań, możesz spróbować połączyć ciemne i jasne meble pochodzące z różnych epok lub stylów. Antyczne, ciemne meble, takie jak rzeźbiona komoda czy drewniany stół, mogą być zestawione z nowoczesnymi, jasnymi elementami, jak proste białe krzesła czy minimalistyczna sofa. Zastosuj powyższe wskazówki i stwórz oryginalne wnętrze pełne kontrastów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy