Jak stworzyć klasyczną jadalnię? Podpowiadamy!
Jadalnia to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, dlatego nie może być urządzona nieprzemyślanie. Już od lat największą popularnością cieszą się klasyczne jadalnie, które są ponadczasowe. Takie wnętrza przypadają do gustu nie tylko domownikom, ale dosłownie wszystkim. Przekonaj się, jak stworzyć klasyczną jadalnię!
Spis treści
Czym charakteryzuje się jadalnia w stylu klasycznym?
Klasyczna jadalnia to ponadczasowość i elegancja w jednym! Mimo że ten styl jest niezwykle popularny, niektórzy nie wiedzą, czym się wyróżnia, dlatego zebraliśmy jego kluczowe cechy.
- Harmonia i symetria. Klasyczne jadalnie to przede wszystkim symetria i harmonia. Często spotykaną cechą jest też powtarzalność elementów, czyli np. po obu stronach stołu znajdują się lustra czy obrazy, co idealnie podkreśla porządek w klasycznym wnętrzu.
- Naturalne, stonowane kolory. Jadalnia w stylu klasycznym to pomieszczenie utrzymane w nienasyconych kolorach takich jak odcienie bieli, beżu czy brązu. Nie oznacza to, że koniecznie musisz zrezygnować z wyraźniejszych dodatków (np. złotych), ale trzeba być ostrożnym, aby nie przytłoczyły one wnętrza.
- Drewniane meble. To zdecydowanie najczęstszy i jednocześnie najbezpieczniejszy wybór do klasycznej jadalni. Klasyczne meble do jadalni z wysokiej jakości drewna, stanowią fundament tego stylu.
- Uporządkowanie wobec stołu. W klasycznej jadalni stół stanowi najważniejszy element wnętrza, dlatego reszta wyposażenia jest porządkowana wobec niego. Dopełnieniem stołu są siedziska, najczęściej wybierane są krzesła tapicerowane, a uroku i jednocześnie klasyki całemu pomieszczeniu dodają dekoracje w postaci eleganckiego bieżnika, kwiatów w wazonie czy świec.
Jakie wybrać meble, aby pasowały do klasycznej jadalni?
Aranżacja jadalni w stylu klasycznym nie polega wyłącznie na wybraniu dowolnego stołu z krzesłami i ustawieniu go w wybranym pomieszczeniu. Komfortowe korzystanie z tej przestrzeni będzie możliwe, jeśli zamówisz odpowiednie elementy wyposażenia i poświęcisz wystarczająco dużo czasu na ich wybór. Najważniejszymi meblami są oczywiście stół i krzesła.
Jeśli przeglądałeś już wstępnie oferty sklepów meblowych, na pewno dostrzegłeś, że stół drewniany może wyglądać różnie. Dostępne są m.in. konstrukcje w wariantach rozkładanych i nierozkładanych. To, jaki typ wybrać, zależy przede wszystkim od tego, jak dużą masz rodzinę i czy często zapraszasz gości.
Zwróć uwagę też na to, że zarówno stół, jak i krzesła drewniane do jadalni powinny być maksymalnie wygodne i praktyczne oraz pasować do siebie, dlatego też wiele osób wybiera modele pochodzące z tej samej kolekcji lub rozważa zamówienie mebli na wymiar.
Co więcej, klasyczna jadalnia to także inne meble, oczywiście pod warunkiem, że dysponujesz większym metrażem. Mogą być nimi komoda czy witryna, czyli dodatkowe konstrukcje do przechowywania, w których możesz trzymać np. zastawy stołowe.
Czym cechują się idealne klasyczne krzesła do jadalni?
Niezbędnym dodatkiem do stołu w klasycznej jadalni są krzesła. Wybór stylowych i wygodnych krzeseł nie jest prosty, ponieważ do wyboru są nie tylko dobrze znane krzesła drewniane, ale również krzesła tapicerowane, krzesła plastikowe, krzesła metalowe, czy krzesła z podłokietnikami, choć najczęstszym wyborem są krzesła tapicerowane.
Dobrze dopasowane krzesła do jadalni to także siedziska, które mają odpowiednią wysokość: około 45-50 cm i są właściwie wyprofilowane. Jeśli natomiast zależy nam na maksymalnym komforcie i wygodzie, krzesła z podłokietnikami wydają się najlepszym wyborem, chociaż klasyczne krzesła do jadalni bez podłokietników mają tę zaletę, że można je wsunąć pod blat, więc nie zajmują dużo miejsca.
Jak wybrać odpowiedni klasyczny stół do jadalni?
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że stół pełni najważniejszą funkcję w jadalni. Trudno wyobrazić sobie kącik jadalniany bez tego elementu, szczególnie jeśli jadalnia jest urządzona w osobnym pomieszczeniu. Podczas jego wyboru największy dylemat zwykle dotyczy kształtu stołu do jadalni: stół okrągły czy prostokątny będzie lepszą opcją?
Pod uwagę należy wziąć dostępny metraż. Jeśli masz małą i ciasną jadalnię, stół okrągły wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem, szczególnie nieprzekraczający średnicy 120 cm, ponieważ takie konstrukcje są lżejsze i „wejdą” wszędzie. To dobry wybór także w sytuacji, gdy nie wiesz, jaki stół do kuchni łączonej z jadalnią będzie najlepszy.
Kiedy klasyczny stół do jadalni w wariancie prostokątnym będzie lepszym wyborem? Przede wszystkim w większych i przestronniejszych wnętrzach. Klasyczne prostokątne stoły do jadalni wymagają dość sporo miejsca, ale dają też większe możliwości, jeśli chodzi o sposób ustawienia. W zależności od potrzeb możesz dostawić stół do ściany (wówczas jednak znika dostęp do jednej z krawędzi blatu) lub na samym środku jadalni.
Jakie dodatki i oświetlenie przydadzą się w jadalni w stylu klasycznym?
Jadalnia urządzona w stylu klasycznym nie musi być nudna. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków możesz nieco przełamać jednolitość. Zacznijmy od oświetlenia: jakie ono powinno być? Najprostszą i jednocześnie najlepszą opcją jest duża lampa sufitowa, którą należy zamontować minimum 70-80 cm nad blatem stołu.
Sprawdzą się też ozdobne kinkiety na ścianach czy małe lampki na komodzie, które zbudują przytulny nastrój, szczególnie w jesienne i zimowe wieczory. Oświetlenie to element funkcjonalny i dekoracyjny, którego po prostu nie może zabraknąć.
Jakie jeszcze wybrać dodatki do klasycznej jadalni? W estetykę klasycznej jadalni świetnie wpisują się np. eleganckie obrusy wykonane z wysokogatunkowej tkaniny, stylowe bieżniki czy serwetki materiałowe dodającego wyrafinowanego charakteru podczas wyjątkowych spotkań rodzinnych przy stole. Warto je dodać do wystroju, ponieważ podkreślają ponadczasowy styl wnętrza.Przy urządzaniu klasycznej jadalni wyszukaj także odpowiednie miejsce na zegar naścienny oraz lustro. Zadbaj również o wygląd okien i kup wyszukane zasłony zamiast tradycyjnych firanek. Sięgając po odpowiednie dodatki, stworzysz niezwykłe i oryginalne wnętrze.