Jak urządzić mały salon ze stołem?

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Twój salon jest dość małym pomieszczeniem? Mimo to marzy Ci się miejsce, które choć w nieznacznym stopniu będzie przypominało kącik jadalniany? W większości przypadków da się praktycznie zaaranżować pokój dzienny i znaleźć w nim przestrzeń na stół z krzesłami. Jak to jednak zrobić? Jak urządzić mały salon ze stołem, by zyskać funkcjonalną aranżację? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik na ten temat! Czytaj dalej!

Jak urządzić mały salon ze stołem – zacznij od układu!

Zastanawiając się, jak urządzić mały salon ze stołem, musisz w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzeć się swojemu wnętrzu. Sprawdź, w których częściach pokoju jest większa ilość przestrzeni. Zerknij także na okna i elementy, których w żaden sposób nie będziesz w stanie przesunąć.

Następnie złap za metr i dokładnie wymierz całe swoje pomieszczenie. Zapisz wszystko na kartce, a później postaraj się rozrysować kilka wersji układu swojego salonu. Możesz naszkicować każdy pomysł, jaki tylko przyjdzie Ci do głowy. Cały czas staraj się jednak sprawnie operować skalą, tak abyś miał dokładny wgląd we wszystkie elementy znajdujące się we wnętrzu.

Zapewne zastanawiasz się, gdzie dokładnie w małym salonie można umieścić stół z krzesłami. Propozycji jest przeważnie kilka. Dużo zależy jednak od metrażu oraz specyfiki pomieszczenia. Trzy układy spokojnie można uznać za uniwersalne, dlatego teraz Ci je przedstawimy!

Układ małego salonu ze stołem jako punkt wyjścia

Układ pomieszczenia to rzecz, którą zawsze należy dokładnie przemyśleć. To on jest punktem wyjścia każdej aranżacji. 

Układ nr 1 – podział salonu na strefy

Planując mały salon ze stołem, rozważ przede wszystkim subtelne podzielenie tego wnętrza na dwie strefy – wypoczynkową i jadalnianą. Jak to zrobić? Przede wszystkim możesz ustawić zestaw wypoczynkowy mniej więcej na ⅔ długości swojego pomieszczenia. Wtedy za sofą czy narożnikiem uzyskasz miejsce, które będzie wręcz idealne na stół z krzesłami.

Jeśli wybierzesz zestaw wypoczynkowy wolnostojący, nic więcej nie będzie Ci potrzebne. Gdy natomiast sofa czy narożnik są od tyłu obite mało atrakcyjnym materiałem, po prostu zamaskuj plecy niedużym regałem i gotowe!

W wolnej przestrzeni umieść natomiast stół i krzesła. Tutaj jednak musisz już eksperymentować “na żywo”. Nie da się bowiem z góry powiedzieć, czy mebel lepiej dosunąć do ściany, czy ustawić na środku tak wydzielonej przestrzeni. Musisz przetestować to, gdy już niemalże wszystko będzie gotowe.

Układ nr 2 – stół pod jedną ze ścian

Wielokrotnie dobrym rozwiązaniem będzie także zachowanie klasycznego układu salonu i umieszczenie stołu z krzesłami pod jedną ze ścian. Co to jednak oznacza? Zestaw wypoczynkowy ląduje po prostu w rogu pomieszczenia lub jest idealnie dosunięty do ściany. Przed nim znajduje się stolik kawowy, a na przeciwległej ścianie telewizor wraz z ewentualnym zestawem szafek.

W takim układzie jedna ściana (nie licząc tej z oknami) zostaje wolna. Jest więc to idealne miejsce na stół z krzesłami. Wystarczy zdecydować się wtedy na model kwadratowy lub prostokątny i jeden z boków odsunąć maksymalnie do elementu konstrukcyjnego.

Uważaj jednak, by w żaden sposób taki stół nie blokował przejścia czy korytarzy komunikacyjnych. Wtedy niestety aranżacja nie będzie zbyt funkcjonalna.

Układ nr 3 – stół przy… zestawie wypoczynkowym

W bardzo ekstremalnych przypadkach, gdy salon jest niezwykle mały, stół można umieścić także tuż przed zestawem wypoczynkowym. Uprzedzamy jednak, by lepiej taką opcję brać pod uwagę jako jedną z ostatnich możliwych. Dlaczego? Będzie to bowiem wtedy tylko namiastka kącika jadalnianego.

Posiłki spożywać będzie można wyłącznie siedząc na kanapie lub dokładając wokół blatu dodatkowe krzesła. Do tego należy pamiętać, że cały mebel nie może być wtedy zbyt wysoki. Nikt nie chce przecież zadzierać głowy podczas jedzenia.

Jeśli jednak nie ma innego wyjścia – dobre i to! Dokładne rozplanowanie przestrzeni jest wtedy kluczem do sukcesu.

O czym musisz pamiętać, urządzając mały salon ze stołem?

Wiesz już mniej więcej, jak urządzić mały salon ze stołem. Teraz nadszedł czas na kilka bardzo ważnych wskazówek, które jeszcze bardziej ułatwią Ci to zadanie. O czym dokładnie mówimy? O trzech bardzo ważnych aspektach, które trzeba brać pod uwagę przy małych przestrzeniach.

Kształt stołu ma znaczenie

Zacznijmy od kształtu stołu. Mogłoby się wydawać, że nie ma to zbyt dużego znaczenia. Przecież ważniejszy będzie chociażby rozmiar. Okazuje się, że jest jednak na odwrót. To właśnie rodzaj blatu jest kluczową kwestią. Jaki zatem wybrać?

Przede wszystkim okrągły! Zyskujesz wtedy dużą przestrzeń użytkową, nie zagracając przy tym swojego salonu. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest konieczność ustawienia mebla w innym miejscu niż pod ścianą. Jeśli więc stół ma być wysunięty, okrągła wersja sprawdzi się do tego idealnie.

Gdy stół musisz dosunąć do ściany, wtedy zdecyduj się na prostokątny lub owalny blat. Jeden z boków spokojnie dosuniesz do elementu konstrukcyjnego i będziesz mógł cieszyć się wspaniałym wnętrzem.

Okrągły stół do małego salonu

Okrągły stół to bardzo dobre rozwiązanie do niewielkiego pomieszczenia. 

Rozmiar stołu? Dopasuj go do pozostałych mebli

W przypadku małego pomieszczenia musisz pamiętać, by nigdy nie dobierać do niego na siłę zbyt dużych mebli. Staraj się zachować między każdym z elementów wyposażenia pewne proporcje. Wtedy mały salon ze stołem stanie się miejscem funkcjonalnym i stylowym.

Radzimy zatem, aby zdecydować się na mały blat. Gdy jednak wiesz, że często odwiedzają Cię goście, postaw po prostu na model rozkładany. Wtedy w razie konieczności na chwilę go rozsuniesz i gotowe! Nie ma po co na siłę kupować ogromnego stołu, który niepotrzebnie będzie zabierał Twoją jakże cenną przestrzeń.

A kolory?

Teraz nadszedł czas na kolory. W małych wnętrzach bazuj oczywiście na wszelkich jasnych odcieniach. Wskazane będą biele, beże czy jasne brązy. Twój stół może być więc wykonany z naturalnego jasnego drewna, np. dębu. Ciekawie zaprezentuje się także model pokryty specjalną emalią nadającą pożądany kolor. Decyzja należy tylko do Ciebie.

Unikaj jednak ciemnych brązów czy czerni. Nikt nie chce przecież optycznie pomniejszyć i tak małego wnętrza.

Biały stół do małego salonu

Biel jest idealnym kolorem do małych wnętrz. Odcień ten optycznie powiększa przestrzeń.

I na koniec… pobaw się optyką swojego salonu!

Aby mały salon ze stołem był ładny i przestronny, postaraj się bawić optyką pomieszczenia. Wybierz bardzo dużą ilość źródeł światła. Nie ma bowiem lepszego sposobu na powiększenie mieszkania, niż zadbanie o dużą ilość lamp czy kinkietów.

Jeśli to możliwe, umieść także w swoim salonie chociaż jedno lustro. Przestrzeń będzie wtedy wydawała się o wiele większa. Równie dobrze sprawdzą się witryny ze szklanymi drzwiami czy elementy wyposażenia z lekkim połyskiem. Te wszystkie niuanse sprawią, że salon zacznie być naprawdę przyjazną i funkcjonalną przestrzenią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy