Jak wybrać wygodną i ładną sofę do spania?

Niezależnie od tego, jak duże wydaje się nasze mieszkanie czy dom, chociaż raz do roku trafia się taki przypadek, gdy zastanawiamy się, gdzie pomieścić wszystkich gości i jak zapewnić im długi, komfortowy sen bez obaw o stan ich kręgosłupów. Wielu z nas boryka się także z problemem stosunkowo niewielkich przestrzeni, szukając tym samym takich rozwiązań logistycznych, by małym kosztem zmieścić jak najwięcej funkcjonalności w jak najsprytniejszy sposób. Rozwiązanie jest jedno — odpowiednio dobrana sofa rozkładana z wygodnym materacem.

Czym jest sofa z funkcją spania?

Nazywane były wersalkami lub amerykankami, a wielu osobom wciąż kojarzą się z czasami PRL-u, gdy bardziej od trendów liczyła się użyteczność wszystkich elementów składających się na wyposażenie mieszkania. Choć oczywiście najwygodniej jest spać na dużym łóżku z indywidualnie dopasowanym materacem. Sofy rozkładane mają wiele zalet.

Z jednej strony to elegancki komplet wypoczynkowy, który można zestawić z ładnymi poduszkami oraz stolikiem kawowym i fotelami. W tej postaci sprawdza się w ciągu dnia, gdy chcemy spędzić gdzieś czas z rodziną czy przyjaciółmi. Z drugiej strony — gdy przychodzi wieczór, sofę można rozłożyć, dzięki czemu mieszkanie zyskuje dodatkowe miejsca do spania. Ich ilość zależy od wielkości sofy. Może ona pomieścić jedną, dwie, a niekiedy nawet trzy osoby.

Z czego zbudowana jest sofa?

Opcji konstrukcyjnych jest wiele, ponieważ szkieletem sofy rozkładanej może być i lite drewno, i płyty meblowe, i stal. To jednak tylko podstawa. Na szkielecie znajduje się wypełnienie, które produkuje się ze sprężyn falistych czy bonelowych, z elastycznych taśm siedziskowych albo — co jest najlepszą opcją — ze sprężyn kieszeniowych. Od wyboru wypełnienia zależy, czy ładna sofa do salonu będzie także sofą wygodną.

To jednak nie koniec. Należy zastanowić się także nad mechanizmem sofy, to znaczy, czy będzie to sofa z włoskim system rozkładania, czy może z innym. Na koniec estetyka. Sofy do salonu oraz sypialni pokryte są wybranym przez klienta materiałem obiciowym, a wybór tychże jest ogromny: tkaniny, skóry, materiały przyjazne alergikom. Wszystkie w szerokiej gamie wzorów i kolorów, która zmienia się w zależności od doboru producenta naszej sofy.

Jak wybrać najlepszą sofę?

Nasze poszukiwania należy zacząć od uważnego zmierzenia przestrzeni przeznaczonej na sofę. Pamiętać należy o tym, że wymierzyć trzeba zarówno wersję dzienną, czyli sofę złożoną, jak i sprawdzić, ile przestrzeni zostanie nam po odsunięciu innych mebli, np. stolika do kawy, by móc sofę rozłożyć, prezentując jej pełną wersję na noc. Z takimi wymiarami moglibyśmy udać się już do sklepu, warto jednak wcześniej sprawdzić inne kwestie:

  • czy sofa będzie rozkładana każdego dnia, czy tylko raz na jakiś czas,
  • ile osób ma mieścić sofa,
  • ile dodatkowego miejsca potrzebujemy.

Funkcjonalność sofy

Wbrew pozorom to niezwykle ważna kwestia, ponieważ to od niej zależy, czy powinniśmy większą uwagę kłaść na estetykę sofy, czy na grubość jej materaca. Wśród dostępnych propozycji znajdują się sofy o materacach nawet do 15 centymetrów grubości, ale nie zawsze będzie to nam konieczne. Warto na sofie usiąść i położyć się, by samodzielnie spróbować danej konstrukcji. Zwłaszcza jeśli będzie spełniała funkcję naszego łóżka. Materac musi dobrze wspierać kręgosłup i pozwalać na wygodne obracanie się w czasie snu.

Jeśli szukamy czegoś do sporadycznego przyjmowania gości, sofa Senator będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. To niewielki mebel, który można umieścić w salonie lub w innej sypialni. Zupełnie inną propozycją jest sofa z systemem Nova, która jest już meblem o wiele okazalszym, ale przez to będzie się sprawdzać w przypadku większej ilości osób.

Pamiętajmy też, że wiele modeli sof posiada przestronne pojemniki. Korzystajmy z tej opcji, ponieważ to dodatkowa przestrzeń na pościel.

Estetyka — nie taka prosta sprawa

Dobór tapicerki może nie być dla nas zbyt prosty. Warto więc poprosić o pomoc specjalistów ze sklepu, w który będziemy dokonywać zakupy. O ile wzór czy kolor dobieramy do aranżacji pomieszczenia, warto zadbać o to, by tkanina była właściwa do naszych indywidualnych potrzeb. Inaczej dobieramy materiał do domu, gdzie znajdują się małe dzieci, inaczej tam, gdzie znajdują się zwierzęta, a jeszcze inaczej do mieszkań, w których któryś z domowników jest alergikiem.

Kiedy mamy już sofę z włoskim system rozkładania lub inny, wybrany przez nas model, który będzie się sprawdzać jako wygodna sofa do spania, pozostaje tylko ustawić ją we właściwym miejscu i zadbać o drobne dodatki, takie jak poduszki czy koc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy