Meble drewniane – prawidłowe sposoby czyszczenia

 

Mają to do siebie, że przez wiele lat potrafią estetycznie prezentować się w domowych wnętrzach. Ściany, które stanowią dla nich tło, tracą kolor, przybrudzają się lub nawet niszczą, a one pomimo upływu czasu, potrafią cały czas zachwycać. Meble drewniane są bardzo praktycznym wyposażeniem pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy. Biorąc pod uwagę, że każdego dnia narażone są na działanie różnych czynników zewnętrznych, lepiej zapobiegać temu, aby naturalne drewno nie osłabić i uszkodzić.

Lakiery, farby kryjące i lakierobejce

Jakie wykończenie, takie sposoby pielęgnacji – tej zasady należy się trzymać. Biorąc pod uwagę, że meble z litego drewna mogą być wykończone w różny sposób, najpierw należy ustalić, jakim środkiem zostały pokryte. Najczęściej stosuje się lakiery, farby kryjące lub lakierobejce. Wówczas, jeśli mamy w domu np. stół rozkładany czy komodę pokryte tymi właśnie preparatami do czyszczenia mebli drewnianych potrzebna będziesz szmatka z mikrofibry. Nie zaszkodzi także użyć preparatu do czyszczenia powierzchni lakierowanych. Do konserwacji naszej ławy z szufladami, szafy, krzesła i innego sprzętu wykonanego z naturalnego drewna, przydadzą się specjalnie do tego przeznaczone środki. Nie nakłada się je jednak bezpośrednio na meble, ale najpierw na szmatkę/ścierkę i dopiero nią zabezpieczamy przedmiot domowego użytku.

Wosk i olej

Pokryte woskiem meble z naturalnego drewna będą szczególnie „uczulone” na wszystko, co gorące oraz mokre. Nie lubią także chemikaliów. Dlatego unikajmy stawiania na nich przedmiotów o zbyt wysokiej temperaturze i nie wycierajmy ich mokrą szmatką. Dobrym rozwiązaniem nie będzie także zastosowanie środków chemicznych, gdyż mogą uszkodzić zarówno sam wosk, jak i porytą nim powierzchnię. Do pielęgnacji wystarczy więc bawełniana szmatka (do czyszczenia) oraz specjalne mleczko (działające konserwująco, wypełniające ubytki, odświeżające powierzchnię). Warto wcierać także wosk. Nakłada się go na bawełnianą szmatkę i okrężnymi ruchami uzupełnia powstałe braki.

Jeśli w domu znajdują się meble z litego drewna pokryte olejem, to ten sam preparat wykorzystuje się do ich czyszczenia. Konserwacja polega na nasączeniu nim szmatki, a następnie wcieraniu go w powierzchnię przedmiotu. Ten zabieg nie trzeba powtarzać zbyt często – wystarczy nawet 4-6 razy do roku, aby uzyskać efekt na lata.

O domowy sprzęt bezsprzecznie warto dbać, jeśli chcemy, aby estetycznie wyglądał. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nigdy nie powinno nakładać się środka konserwującego na brudne meble drewniane, a pierwszą czynnością jest zawsze ich oczyszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy