Najpopularniejsze drewno – jakie gatunki spotykamy najczęściej w meblach

Choć na świecie jest wiele gatunków drzew iglastych i liściastych, to jednak tylko nieznaczna część z nich zyskała serca stolarzy i trafiła do produkcji mebli drewnianych. Wśród nich jest kilka najczęściej spotykanych. Mają one zastosowanie również w proponowanych przez nas kolekcjach.

Twardy jak dąb

Jednym z powszechnie wykorzystywanych gatunków jest dąb. Cieszy się on niezwykłym powodzeniem w meblarstwie już od wieków. Wynika to zapewne z tego, że prezentuje się klasycznie i ponadczasowo w wielu aranżacjach tradycyjnych i nowoczesnych. Wykonuje się z niego wiele rzeczy. Okrągły dębowy stół, krzesła drewniane, szafa, stoły drewniane, komoda, ława to przykładowe sprzęty codziennego użytku, które można znaleźć w naszych kolekcjach. Poza produkcją mebli z drewna dąb wykorzystuje się także do wykonania drzwi czy schodów. Charakteryzuje go nie tylko ładny, ciepły kolor, ale również twardość i trwałość. To również gatunek odporny na drążące drewno szkodniki. Pod wpływem wody ciemnieje jego kolor. Dlatego odpowiednio się go zabezpiecza w procesie obróbki.

Giętki jak buk

Drewno bukowe natomiast jest równie twarde, jak dębowe, jednak bardziej giętkie. Dlatego najchętniej wykorzystuje się go do tworzenia krzeseł czy foteli. Jednak nie tylko – ma zastosowanie także w produkcji blatów kuchennych. Do innych mebli z naturalnego drewna, które znajdują się wśród naszych propozycji, jest komoda, która może mieć fornir (czyli cienką warstwę naturalnego drewna) bukowy. Aby nie dochodziło do paczenia się czy zniekształcania tego surowca w użytkowanych przedmiotach, w procesie obróbki poddawane jest działaniu pary wodnej.

krzesła jesionowa ze stołem

Jesion, czyli imitacja dębu

Piękną barwę posiada jesion. Zarówno pod tym względem, jak i struktury czy twardości, porównywalny jest do dębu. Poza meblarstwem wykorzystuje się go chętnie także na podłogi czy schody. W naszej ofercie również go nie brakuje – można znaleźć w niej np. wykonaną z jesionu szafę odzieżową. To długowieczny gatunek o stopniu twardości zbliżonym do dębu, ale jednocześnie zachowującym swoją sprężystość.

Oprócz tego w produkcji mebli drewnianych wykorzystuje się także inne gatunki. Do nich należą m.in. bardzo powszechnie stosowana sosna (od łóżek po fronty meblowe) z ciekawym usłojeniem, różowo-czerwony modrzew, delikatny kolorystycznie, ale bardzo wytrzymały w codziennym użytkowaniu. Meble z naturalnego drewna wykonywane są także ze świerku, orzecha, grabu, brzozy czy gatunków egzotycznych takich jak np. palisander albo jednego z najtwardszych gatunków – hebanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy