6 min

Narożnik prawy czy lewy – jak podjąć właściwą decyzję?

Jednym z kluczowych elementów wyposażenia salonu jest narożnik – mebel, który łączy w sobie komfort, funkcjonalność i styl. Decyzja, czy wybrać narożnik prawostronny, czy lewostronny, może wydawać się na pierwszy rzut oka banalna. Warto jednak dobrze ją przemyśleć, ponieważ ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania oraz estetyki wnętrza. Narożnik prawy czy lewy – jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, aby dokonać właściwego wyboru? W jaki sposób różnice między narożnikiem prawym a lewym mogą wpłynąć na codzienne życie domowników? Zapraszamy do lektury!

Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić poszczególne modele?

Klienci salonów meblowych często zadają sobie pytanie, czy lepszym wyborem będzie narożnik prawy, czy lewy. Jak odróżnić poszczególne modele i jak wybrać ten odpowiedni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując narożniki!

Układ pomieszczenia i rozmieszczenie mebli

Pierwszym krokiem przy wyborze narożnika jest zwrócenie uwagi na układ pomieszczenia. W zależności od kształtu i wielkości salonu jeden z wariantów mebla wypoczynkowego zazwyczaj okazuje się bardziej odpowiedni. W małych i wąskich pokojach narożnik prawy czy lewy może być umieszczony w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, unikając jej przytłoczenia lub zastawienia przejścia. To oznacza, że jeśli pomieszczenie jest prostokątne i chcemy umieścić mebel wzdłuż jednej z dłuższych ścian, narożnik prawy będzie najlepszym wyborem, jeśli wejście do pokoju znajduje się po lewej stronie. I odwrotnie: narożnik lewy sprawdzi się lepiej, jeśli drzwi są po prawej stronie.

Funkcjonalność i wygoda

Kolejnym ważnym, jeśli nie najważniejszym aspektem jest funkcjonalność i komfort użytkowania mebli. Narożniki do salonu często są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak schowki, funkcja spania i rozkładania czy regulowane zagłówki. Przy wyborze strony narożnika należy wziąć to pod uwagę, ponieważ kształt mebla wpłynie na to, w jaki sposób będzie się on rozkładał. Musisz mieć zatem na uwadze to, ile miejsca i w której części pokoju możesz poświęcić na meble wypoczynkowe.

Estetyka i styl

Nie można zapomnieć o estetyce wnętrza. Narożniki prawo i lewostronne powinny współgrać z pozostałymi elementami wnętrza, tworząc spójną kompozycję. Kolor i styl mebli wypoczynkowych mogą wpłynąć na to, jak będzie odbierany cały pokój. Modele narożników prawych i lewych różnią się od siebie pod względem designu, co warto wziąć pod uwagę, planując ich zakup.

Narożnik prawy czy lewy – jak je rozpoznać? 

Jeśli dokonujesz zakupu przez internet i opis produktu lub fotografie wydają Ci się nieczytelne, zwróć uwagę na oznaczenia producenta, które zazwyczaj są jasne i klarowne, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z obsługą klienta.

Narożnik lewostronny a prawostronny w praktyce. Który sprawdzi się lepiej?

Wiesz już, że narożnik lewostronny będzie najlepszym wyborem, jeśli chcemy umieścić mebel w lewym rogu salonu. Analogicznie narożnik prawostronny idealnie sprawdzi się, gdy planujemy ustawić go w prawym rogu pomieszczenia, zostawiając otwartą przestrzeń po lewej stronie. Jednak aranżując przestrzeń, warto zwrócić uwagę również na kolejne kwestie. 

Dobrym wyborem mogą być narożniki z funkcją spania, jednak decydując o kształcie mebla i jego umiejscowieniu, musisz pamiętać o tym, że schowek na pościel powinien być łatwo dostępny, a sam mebel musi rozkładać się w taki sposób, aby nie wymagało to przesuwania innych elementów wyposażenia.

Narożnik prawostronny czy lewostronny – jak określić stronę narożnika? Zdecyduj, która z nich lepiej sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu. Jeśli posiadasz duży dom lub kilka apartamentów na wynajem, możesz zakupić kilka mebli wypoczynkowych i urządzić wnętrza w różnorodny sposób, np. na zasadzie lustrzanego odbicia. 

Dobrym pomysłem jest także wizyta w salonie meblowym. Jeśli zastanawiasz się, który narożnik wybrać, prawy czy lewy, powinieneś zobaczyć oba modele na żywo i zdecydować, który z nich bardziej odpowiada Ci wizualnie. Jeśli nadal masz wątpliwości, skonsultuj się z doradcą!

Jak wybrać stronę narożnika – prawa czy lewa?

Wybór odpowiedniej strony narożnika do salonu wpływa na funkcjonalność oraz estetykę wnętrza. Narożniki prawostronne i lewostronne różnią się od siebie układem, co sprawia, że pasują do różnych typów pomieszczeń. Jak więc wybrać, czy lepszy będzie narożnik prawy, czy lewy?

Estetyka i kształt mebli wypoczynkowych powinny współgrać z ogólnym stylem wnętrza. W nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach lepiej prezentują się narożniki o prostych formach. Z kolei w klasycznych salonach często sprawdzają się modele nietypowe i zdobione. Nie bój się eksperymentować – decydując, czy wybrać narożnik prawy, czy lewy, możesz oczywiście kierować się inspiracjami i trendami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stworzył własną, oryginalną aranżację.

Funkcjonalność narożnika jest równie ważna, jak jego estetyka. Pomyśl o tym, w jaki sposób najczęściej będziesz z niego korzystał. Jeśli codziennie oglądasz telewizję, upewnij się, że narożnik jest ustawiony w odpowiedniej odległości względem ekranu. Decydując się na model prawo lub lewostronny, możesz wziąć pod uwagę to, który z nich da Ci najlepszy i najwygodniejszy dostęp do sprzętów elektronicznych. Z kolei jeśli mebel ma służyć jako miejsce do spania dla gości, jego rozkładanie powinno być bezproblemowe. 

Weź pod uwagę także rozmieszczenie okien i źródeł światła. Narożnik ustawiony w dobrze oświetlonym miejscu będzie wyglądał atrakcyjnie i stworzy przytulną atmosferę. To jednak tylko jeden z aspektów, które należy uwzględnić podczas aranżacji. Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem? Co zrobić, aby nie blokował on przejścia ani drzwi balkonowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszych artykułach!

Wybór między narożnikiem prawostronnym a lewostronnym zależy od wielu czynników, takich jak układ pomieszczenia, funkcjonalność, styl wnętrza oraz indywidualne preferencje. Ważne jest to, aby dokładnie przemyśleć tę decyzję – wówczas mebel nie tylko będzie dobrze się prezentował, ale także spełni wszystkie swoje funkcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy