Salon w bloku – jak go urządzić?

Mieszkania w bloku to zazwyczaj przestrzenie o niewielkim metrażu, które dodatkowo jeszcze często trudno jest zagospodarować. Chyba że ktoś ma fantazję i wie, jak na niewielu metrach kwadratowych zaaranżować salon z prawdziwego zdarzenia, a do tego jeszcze pełniący zazwyczaj wiele funkcji naraz. Tu bowiem się odpoczywa, pracuje, spotyka z rodziną i znajomymi oraz jada posiłki. Przy jego urządzaniu warto więc wziąć pod uwagę, jaki prowadzimy tryb życia i co będzie nam najbardziej potrzebne w tym pomieszczeniu.

Optycznie większy metraż

Zacznijmy od kolorystyki, która zwłaszcza przy bardzo małych metrażach powinna być jasna. Aby optycznie je powiększyć, warto postawić na biele, beże czy szarości. Jeżeli jednak lubimy intensywną kolorystykę, to lepiej ją wyeksponować tylko na jednej ze ścian. W blokowym salonie można też wykorzystać naturalne materiały, takiej jak cegła, kamień czy drewno lub tapetę czy fototapetę z połyskiem, co również – przez odbicie światła – da efekt wizualnie większej przestrzeni.

Pojedyncze meble alternatywą dla meblościanki

Zamiast meblościanki, lepiej zdecydować się na pojedyncze meble z naturalnego drewna, które można wówczas rozstawić w różnych miejscach salonu tak, aby zyskać, jak największą przestrzeń. Ciągle w modzie są m.in. komody, które idealnie nadają się do tego wnętrza, będąc nie tylko jego ozdobą, ale również w pełni praktycznym przedmiotem. Pod telewizor można postawić szafkę RTV, która także będzie nadawać się do zagospodarowania. Przyda się oczywiście jakaś szafa lub nawet szafy, ale tylko wówczas, gdy nie zagracimy tej przestrzeni.

Coś do spania, odpoczywania i gości przyjmowania

W salonie zapewne przyda nam się też mebel, który będzie służył do spania, przyjmowania gości (miejsce do siedzenia) i odpoczynku. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie wybrać coś z sof z funkcją spania. To przedmiot, który wówczas nie zabierze zbyt wiele miejsca, a będzie funkcjonalnym sprzętem. W zależności od metrażu sofa może być dwu lub trzyosobowa, najlepiej jeszcze z tkaniny łatwoczyszczącej, co pozwoli nam dłużej zachować jej świeżość. Zajmie ona też mniej miejsca niż narożnik. Obok niej można postawić stolik kawowy.

Dwuosobowa jasna sofa włoska z funkcją spania od Meble Potocki.

Przyjęło się, że w ostatnim czasie salon w bloku najczęściej urządza się już w nowoczesnym stylu, ale nie musi być to reguła. Jeśli jest możliwość techniczna, to nierzadko łączy się go także z kuchnią, zyskując jednocześnie jeszcze jadalnię w jednej przestrzeni. Biorąc pod uwagę realną ilość metrów kwadratowych do zagospodarowania, warto wcześniej bardzo dokładnie przemyśleć aranżację salonu i rozstawienie mebli, aby swobodnie z niego korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy