Urządzanie wnętrz – od czego zacząć?

Każdy marzy o tym, aby mieszkać we wnętrzach spełniających oczekiwania pod względem wysokich walorów estetycznych oraz aspektów funkcjonalnych. Jednak zanim wprowadzimy się i zagościmy w nich, czeka nas wiele planowania i tworzenia projektów dotyczących aranżacji domu lub mieszkania. Jednak od czego powinniśmy zacząć urządzanie wnętrz, aby efekt był taki, jak to sobie wyśniliśmy na samym początku? Pomocne wskazówki znajdziemy właśnie tutaj.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Wiele osób rozpoczyna aranżowanie wnętrz od wyboru materiałów wykończeniowych i doboru ich kolorystyki. Tak też na pierwszy plan wysuwają się farby do ścian i sufitów, panele lub płytki podłogowe oraz wiele innych tego typu produktów. A gdybyśmy odwrócili kolej rzeczy i na początku skupili się na wyborze wyposażenia? Czy wówczas nie musielibyśmy spędzać tak wiele czasu, poszukując sofy o tapicerce kolorystycznie pasującej do tapety w salonie? Czy rozpoczynając od meblowania (ewentualnie zakupu mebli), a kończąc na upiększaniu ścian i układaniu podłóg, będziemy dobrze czuć się we własnym domu/mieszkaniu? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca.

Wyposażenie ma pierwszeństwo – meble z drewna

Wybierając wyposażenie, decydujmy się na rozwiązania wysokiej jakości oraz takie, które będą dobrze prezentować się przez wiele lat. Moda i gusta się zmieniają, ale np. klasyczne meble drewniane są ponadczasowe i bardzo trwałe – czyli spełniają dwa powyższe założenia. Wykonane z drewna dębowego lub bukowego stół i krzesła będą świadkami rodzinnych obiadów. Zasiadając przy nim, po latach znów powróci wiele pięknych wspomnień. Z kolei drewniana ława będzie przyciągać życie rodzinne – np. wspólne chwile przy filiżance kawy, a blat komody stanie się galerią fotografii, jakie przypomną o szczęśliwych momentach w życiu. Czy właśnie nie w tym kryje się piękno mebli z drewna?

Kilka powodów, dlaczego urządzanie wnętrz należy zacząć od mebli

Wróćmy do wcześniejszego wątku dotyczącego tego, że wybór wyposażenia powinien wyprzedzać prace wykończeniowe. Dlaczego warto postąpić właśnie w taki sposób? Oto kilka powodów:

  • Prostsze i oszczędzające czas oraz pieniądze rozwiązanie – o wiele szybciej dopasujemy odcień farby czy też wzór tapety do tapicerki sofy, narożnika lub pufy, niż znajdziemy siedzisko, jakie będzie współgrać z kolorem lub motywem już widniejącym na ścianie. Często zdarza się tak, że będąc w sklepie z materiałami wykończeniowymi, podejmujemy decyzję o zakupie czegoś pod wpływem impulsu lub też zachęceni np. wcześniej widzianym zdjęciem. W takich momentach zazwyczaj nie myślimy o tym, jak umeblować wnętrze, a to nigdy dobrze się nie kończy. Dlatego też, wybierzmy mebel, a później stwórzmy dla niego otoczenie.
  • Finansowa korzyść – jak już wcześniej wspomniano, warto zainwestować np. w drewniane ławy, co jest rozwiązaniem na wiele lat. To właśnie meble mają wysuwać się na pierwszy plan, a nie kolor ścian. Kiedy już zdecydujemy, jaki narożnik, ława, komoda, szafka RTV staną w salonie, dopiero wybierzmy materiały wykończeniowe. Taniej wyjdzie nawet dwukrotnie przemalować ściany, niż zapłacić po raz kolejny za meble, które nie będą do niej pasować.
  • Jasno określony motyw przewodni – to meble nadają styl wnętrzom i to one powinny wyznaczać kierunek ich aranżacji, jaki charakter przyjmą. Mając już wybraną komodę, stół oraz krzesła, łatwiej będzie nam o zakup dodatków i tym samym wyklaruje się cała wizja aranżacji przestrzeni. Kiedy już skompletujemy całe wyposażenie, możemy pomyśleć nad tym, jakie kolory przyjmą ściany, jakie materiały znajdą się na podłogach.

Co jeszcze warto wiedzieć/robić, zanim zaczniemy urządzać wnętrza?

Aby osiągnąć zamierzony cel, czyli zamieszkać w pięknych i funkcjonalnych wnętrzach, pamiętajmy podczas zakupów o kilku ważnych rzeczach.

Po pierwsze – nie kierujmy się obecnie panującymi trendami, które są zmienne. Postawmy raczej na sprawdzone rozwiązania – neutralne linie i kolory mebli, jakie będą ponadczasowe.

Po drugie – korzystajmy z próbników. Przykładowo, kiedy już wybierzemy obicie sofy, zabierzmy próbkę tkaniny do sklepu z tapetami lub farbami, aby móc skontrastować ze sobą wszystkie materiały i dokonać dobrego wyboru.

Po trzecie – zwracajmy uwagę na detale – tkaniny do uszycia zasłon, firan, poszewki, dywany i inne mniejsze, jak i większe dekoracje wnętrz. Podobnie jak meble, tak i one mogą wyznaczyć nam kierunek wykończenia domu/mieszkania.

Po czwarte – zwracajmy uwagę na rozwiązania, jakie można komponować z różnymi stylami architektury wnętrz.

Po piąte – jeśli już kupiliśmy meble i dodatki oraz zostały one dostarczone pod nasz adres, zabezpieczmy je odpowiednio. Zanim zaczniemy malować ściany, układać podłogi itp., zakryjmy je folią malarską lub na czas prac przechowajmy w innym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy