Wielkość stołu a ilość osób – ile miejsca powinno przypadać na każdego biesiadnika?
Wybierając stoły drewniane do jadalni, salonu czy kuchni, większość z nas kieruje się głównie walorami wizualnymi. Pragniemy bowiem, aby nasze meble pasowały do reszty pomieszczenia i tworzyły wraz z nim spójną oraz harmonijną całość. Czasem jednak zapominamy, że blat powinien być przede wszystkim praktyczny. Należy zatem zadbać o to, aby każdy z domowników posiadał przy nim odpowiednio dużą ilość miejsca. Oczywiście nie chodzi tutaj jedynie o krzesła drewniane oraz ich umiejscowienie, ale także i o powierzchnię stołu. Jak zatem wybrać idealny zestaw mebli do jadalni? Ile miejsca powinno przypadać na każdą osobę? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania w dzisiejszym artykule!
Spis treści
Rodzinny stół – ile miejsca na osobę powinno przypadać?
W większości polskich domów z pewnością znajdziemy duże stoły drewniane, przy których posiłek może zjeść cała rodzina. Niestety nie każdy z nas może cieszyć się sporym lokum, do którego pasuje niemalże każdy rozmiar blatu i np. majestatyczne krzesła drewniane dębowe. W większości przypadków musimy zatem szukać optymalnych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie komfortowe spożywanie posiłków, a także chociażby swobodne poruszanie się po pozostałej części pomieszczenia. Spora część z nas szuka zatem bardzo małych blatów. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z ich zbyt skromnymi rozmiarami. Na każdą osobę zasiadającą przy stole powinna bowiem przypadać powierzchnia o wymiarach ok. 50-60×40 cm. Dlaczego akurat taka? Szerokość ta jest bowiem przeciętną rozpiętością barków oraz łokci dorosłego człowieka, natomiast długość, a więc 40 cm, pozwala nam na ustawienie całej zastawy stołowej niezbędnej dla jednego biesiadnika.
Jakie wymiary powinien mieć idealny stół?
Kupując stół do jadalni, musimy najpierw zastanowić się, jakie wymiary powinien posiadać nasz blat. Jest to niezwykle ciężkie zadanie, jednak po dokładnej analizie z pewnością znajdziemy rozwiązanie idealne. Podczas wyboru należy przede wszystkim brać pod uwagę wielkość pomieszczenia, ilość zasiadających przy stole osób, a także to, jak obficie nakrywamy blat podczas posiłków. Jakie zatem wymiary będą optymalne?
Długość stołu
Jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście długość stołu. Pamiętajmy, aby na każdą osobę przypadało ok. 50-60 cm. Dla dwóch domowników zasiadających naprzeciwko siebie wystarczy zatem blat długi właśnie na 60 cm. W przypadku małych pomieszczeń z pewnością będzie to dobre rozwiązanie. W zdecydowanie większym wnętrzu taki mebel zapewne jednak się “zgubi”. O wiele lepiej wybrać wtedy stół posiadający nawet 150 cm długości lub więcej.
Szerokość stołu
Nadszedł czas na szerokość stołu. Tutaj z prostych obliczeń wynika, że dla osób zasiadających naprzeciwko siebie wystarczy blat 80-centymetrowy. Pamiętajmy jednak, że potrzebujemy jeszcze nieco miejsca np. na położenie na środku stołu wszelkich dań czy dekoracji. Musimy zatem najczęściej doliczyć do tej wartości ok. 20 cm. Jeśli zatem biesiadnicy będą siedzieć wyłącznie po jednej stronie, minimalna szerokość wyniesie 60 cm. Gdy natomiast zasiadamy naprzeciwko siebie, należy szukać stołu ok. 100-centymetrowego.
Wysokość stołu
Kolejny i jak na razie ostatni parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru stołu, to jego wysokość. W tym przypadku meble najczęściej posiadają podobne wartości, oscylujące w granicach ok. 70-80 cm. Pamiętajmy jednak, aby zwrócić wtedy uwagę również na nasz wzrost, a także wysokość krzeseł. Im wyżsi jesteśmy, tym wyższy stół będzie nam oczywiście potrzebny.
Planujesz zakup mebli? Sprawdź nasz artykuł „Drewno drewnu nierówne – jak wybrać drewno na meble?”
A co ze stołami okrągłymi?
Większość z was zapewne zastanawia się teraz, jak obliczyć powierzchnię stołu niezbędną dla jednej osoby, jeśli zależy nam na stole okrągłym. W tym przypadku musimy brać pod uwagę średnicę blatu. Przyjmuje się, że przy 100-centymetrowym meblu o takim kształcie, w komfortowych warunkach swój posiłek spożyją cztery osoby. Każdych dwóch dodatkowych biesiadników to kolejne 20 cm średnicy, a więc 120-centymetrowy stół dla 6 osób, 140 cm dla 8 itd…
W jakiej odległości od pozostałych elementów wyposażenia powinien znaleźć się stół?
Stół wybrany, a zatem najwyższy czas na ustawienie go w naszym pomieszczeniu. Większość z nas zapewne uważa, że w tym aspekcie mamy swobodę i pełną dowolność. Oczywiście wszystko zależy od nas, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które z pewnością wpłyną pozytywnie na użyteczność oraz funkcjonalność całego pomieszczenia. Zaleca się zatem, aby krawędź stołu była oddalona od ściany bądź innych elementów wyposażenia o co najmniej 70 cm. Pozwoli nam to na swobodne odsunięcie krzesła. Jeśli jednak zależy nam również na pozostawieniu przejścia, odległość tę należy wydłużyć do nawet 100-120 centymetrów. Co ciekawe, w przypadku, gdy domownicy będą zasiadać tylko po jednej stronie blatu, wcale nie musimy całkowicie dosuwać go do ściany. Przede wszystkim możemy w ten sposób ją zarysować, ale też takie ułożenie najczęściej sprawia, że wnętrze optycznie się zmniejsza. Lepiej zatem zawsze zostawić chociaż kilkucentymetrową przestrzeń.
Jak ustawić stół oraz krzesła w zależności od kształtu blatu?
Na koniec poruszymy jakże ważną kwestię, jaką jest ułożenie krzeseł przy stole. W tym przypadku najważniejszy jest kształt blatu. To właśnie on jest naszym punktem wyjścia. Jak zatem rozłożyć siedziska?
Blat kwadratowy
Stół z kwadratowym blatem może wydawać się najłatwiejszym rozwiązaniem. W końcu wystarczy umieścić po jednym krześle przy każdej z krawędzi i gotowe! Oczywiście taka zasada jest jak najbardziej słuszna i sprawdza się w większości przypadków. Problemy zaczynają pojawiać się jednak najczęściej wtedy, gdy nasz kwadratowy stół posiada wymiary większe niż 90×90 cm. W przypadku mebla 120×120 lub 140×140, przy jednej krawędzi ustawmy po dwa krzesła. Jeśli natomiast posiadamy bardzo duży stół, np. 180×180 cm, miejsca wystarczy dla aż 12 osób – po trzy krzesła przy jednym z krańców blatu. Większe stoły kwadratowe są już przeważnie mało praktyczne. Biesiadnicy zasiadający po dwóch przeciwległych stronach niestety będą już od siebie wręcz odseparowani i komunikacja między nimi będzie zdecydowanie utrudniona.
Blat prostokątny
Jak ustawić krzesła w przypadku stołu prostokątnego? Przy blacie o wymiarach ok. 100-120 x 80-100 cm najlepiej ustawić po dwa siedziska przy obydwu dłuższych krawędziach. Mając do dyspozycji mebel ok. 160×90 należy dołożyć dwa dodatkowe krzesła – po jednym przy każdym krótszym boku stołu. W takich miejscach zawsze może znajdować się jednak maksymalnie jedno dodatkowe miejsce siedzące. Kolejne krzesła należy dokładać przy dłuższych bokach. Tak więc posiadając stół długi na 180-240 cm zyskujemy miejsce na kolejne 2-4 siedziska.
Blat okrągły
Decydując się na stół okrągły mamy dość łatwe zadanie. Krzesła należy bowiem umieścić wokół stołu w równych odległościach od siebie. W tym przypadku ilość miejsc siedzących będzie zależeć od średnicy blatu. Jak wygląda to w praktyce? Oto mała ściąga:
- średnica 100 cm – 4 krzesła,
- średnica 120-140 cm – 6 krzeseł,
- średnica 160 cm – 8 krzeseł,
- średnica 180 cm – 10 krzeseł.
Co ciekawe, takie stoły są idealnym rozwiązaniem na większe przyjęcia czy imprezy okolicznościowe. Każdy z biesiadników ma bowiem swobodny dostęp do posiłków umieszczonych na blacie, a także może komfortowo porozmawiać tak naprawdę z każdym obecnym współtowarzyszem.
Blat owalny
Nadszedł czas na ostatni już kształt blatu – owalny. Tego rodzaju meble dedykowane są głównie dla większej ilości osób, najczęściej powyżej ośmiu. Mamy bowiem do dyspozycji zaokrąglone boki, przy których spokojnie mogą zasiąść biesiadnicy. W tym przypadku przy blacie ok. 170-180×100 cm zasiądzie właśnie osiem osób (po trzy przy dłuższych krawędziach i po jednej przy krótszych). Wraz z rosnącą długością możemy dokładać kolejne krzesła. Należy jednak cały czas pamiętać, aby każdy z biesiadników posiadał wspomnianą wcześniej powierzchnię o wymiarach ok. 50×40 cm.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wybór odpowiedniego stołu stanie się o wiele łatwiejszy.