Kształt stołu a wielkość wnętrza – jak do tego podejść?

 

Stoły drewniane, które znajdziemy obecnie w sklepach, można podzielić na kilka grup w zależności od określonego przez siebie kryterium. Wybierając je, warto zwrócić jednak szczególną uwagę na kształt blatu. Dużo mówi się bowiem o tym, że stoły kuchenne drewniane okrągłe są idealne do małych wnętrz, w których nie możemy pozwolić sobie na zmarnowanie ani jednego centymetra kwadratowego, natomiast prostokątne poleca się do zdecydowanie większych pomieszczeń. Jak jest jednak w praktyce? Czy metraż mieszkania musi wpływać na to, jaki mebel powinniśmy wybrać? Sprawdź!

Kształt stołu a wielkość blatu – czy ma to jakieś znaczenie?

Wybierając stoły i krzesła drewniane do jadalni, powinniśmy kierować się w głównej mierze ich dopasowaniem do naszego lokum. Ważny jest oczywiście styl oraz wygląd, ale także wymiary oraz kształt blatu. W przypadku ostatniego z wymienionych kryteriów pojawia się jednak wiele sprzecznych głosów. Niektórzy mówią bowiem, że krzesła drewniane ułożone wokół okrągłego stołu nie są zbyt dobrym rozwiązaniem w małych wnętrzach. Inni twierdzą natomiast, że jest to nasz najlepszy możliwy ruch. Co zatem zrobić? Przede wszystkim spróbować określić na własną rękę, jaki blat sprawdzi się w naszym mieszkaniu. Każde wnętrze jest mimo wszystko inne. Nawet gdy lokale mają taki sam metraż, często posiadają całkowicie inne kształty, proporcje czy nawet i układ. Nie ma zatem uniwersalnego rozwiązania. 

Stoły okrągłe – jakie są ich zalety?

Skoro nie możemy jednoznacznie wskazać, jaki kształt blatu będzie najlepszy do danego wnętrza, postaramy się przedstawić zalety każdego z nich. Znając je, z pewnością każdemu będzie o wiele łatwiej wybrać coś dla siebie. Na pierwszy ogień idą stoły okrągłe. Co możemy zyskać, kupując właśnie takie meble?

Ciekawy design

Okrągły blat stołu dla większości z nas posiada przede wszystkim zdecydowanie ciekawszy design niż pozostałe warianty. Takie meble uważa się za niezwykle eleganckie oraz stylowe. Dobierając odpowiednią średnicę, sprawimy również, że wnętrze będzie wyglądało lekko. Stół w takiej formie wspaniale podkreśla nowoczesne oraz minimalistyczne aranżacje pomieszczeń. Może okazać się także ciekawą alternatywą dla stolika kawowego, jeśli oczywiście zdecydujemy się na niewielkie rozmiary. 

Bezpieczeństwo

Stoły okrągłe polecane są głównie do mieszkań, w których wychowują się małe dzieci. Jak wiadomo, pociechy uwielbiają biegać po całym lokum i urządzać w nim różne zabawy. W przypadku chwili nieuwagi i prostokątnego stołu nasz maluch może niestety nabić sobie guza lub co gorsza, rozciąć skórę. Okrągłe wykończenie podnosi zatem poziom bezpieczeństwa dzieci, ale także i dorosłych. W końcu chyba każdemu z nas przytrafiło się kiedyś bliskie spotkanie z kantem mebla, które nigdy nie należy do przyjemnych wspomnień. 

Swoboda komunikacji

Stoły mające okrągły blat sprzyjają również swobodnej komunikacji między osobami zasiadającymi wspólnie do posiłków. Każdy biesiadnik jest wtedy usytuowany w dość bliskiej odległości od pozostałych towarzyszy. Jeśli zatem często gościmy rodzinę czy znajomych, takie rozwiązanie może okazać się niezwykle praktyczne. Nikt nie chce przecież przekrzykiwać się ze swoimi kompanami. Pod względem towarzyskim, okrągły stół zdecydowanie przoduje zatem na tle swoich pozostałych “przeciwników”. 

Łatwy dostęp do posiłków

Stoły okrągłe mają jeszcze jedną przewagę nad pozostałymi kształtami – każda z osób ma bardzo swobodny dostęp do wszelkich rzeczy położonych na środku blatu, czyli np. posiłków czy przekąsek. Jest to niezwykle komfortowe, ponieważ nie musimy wstawać od stołu, by sięgnąć po półmisek, ani też prosić pozostałych biesiadników o podanie czegoś. Dla wielu z nas będzie to naprawdę spore udogodnienie. 

Jesteś w trakcie projektowania wystroju swojego mieszkania? Sprawdź „Na nóżkach czy bez? Zasady aranżacji salonu„!

Stoły kwadratowe i prostokątne – co mogą Ci zaoferować?

Jednymi z najpopularniejszych obecnie kształtów blatów są kwadraty oraz prostokąty. Takie stoły goszczą w większości polskich mieszkań. Uważa się bowiem, że pasują do niemalże każdego wnętrza. Jest to oczywiście prawda, jednak za główny czynnik wpływający na ich funkcjonalność oraz użyteczność uważa się rozmiar. Źle dobrane wymiary mogą bowiem optycznie zmniejszyć przestrzeń oraz sprawić, że korzystanie z mebli stanie się mało wygodne. Co jednak zyskujemy, decydując się na stół kwadratowy lub prostokątny?

Sposób na wydzielenie części mieszkania

Stoły kwadratowe lub prostokątne są idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na stworzeniu subtelnej granicy między otwartymi przestrzeniami. W sytuacji, gdy posiadamy np. salon połączony z kuchnią, blat może delikatnie odgrodzić te dwa kąciki. Nie będzie to jednak “toporna” zapora, a jedynie akcent sugerujący, gdzie zaczynają i kończą się wydzielone wcześniej strefy. 

Optyczne wydłużenie mieszkania

Ustawiając stół prostokątny pod ścianą, dłuższym bokiem do niej, możemy nieco optycznie wydłużyć nasze pomieszczenie. Wydaje się zatem, że jest to idealne rozwiązanie do małych mieszkań. Wszystko zależy jednak w tym przypadku od szerokości blatu. Gdy zdecydujemy się na zbyt duże wymiary, niestety uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Jak widać, granice są tutaj niezwykle cienkie, dlatego należy bardzo dobrze przemyśleć swój zakup. 

Duża powierzchnia użytkowa

Blaty kwadratowe i prostokątne mają zawsze dużą powierzchnię użytkową. Każda osoba zasiadająca przy nim powinna zatem mieć odpowiednią ilość miejsca do spożywania posiłków. Mamy także spore możliwości, jeśli chodzi o ustawienie krzeseł. Siedziska mogą znajdować się tak naprawdę przy każdej krawędzi, jeśli stół odsunięty jest od pozostałych elementów wyposażenia. Gdy natomiast dosuniemy go np. do ściany, tracimy co prawda miejsca siedzące, jednak zyskujemy większą powierzchnię na ułożenie chociażby dań czy dekoracji. 

A co zyskamy, wybierając stoły owalne?

Na koniec omówimy stoły owalne. Takie meble uważane są poniekąd za połączenie blatów prostokątnych i okrągłych. Posiadają bowiem z nimi wiele cech wspólnych i znajdują się pośrodku obydwu tych wariantów. Co zatem możemy dzięki nim zyskać?

Komfort podczas rozmowy

Stoły owalne, tak samo, jak okrągłe, sprzyjają integracji oraz umożliwiają nam komfortowe komunikowanie się z pozostałymi osobami przy nich zasiadającymi. Oczywiście nie jesteśmy wtedy tak blisko siebie, jak w przypadku okrągłych modeli, jednak zdecydowanie łatwiej nawiązać kontakt, niż przy stołach prostokątnych. Owalne blaty są zatem swego rodzaju kompromisem. 

Duża ilość miejsca

Decydując się na stół owalny, możemy liczyć na umieszczenie przy nim większej ilości krzeseł, niż w przypadku stołów prostokątnych. Brak ostrego kantu sprawia bowiem, że w miejscu zaokrąglenia mogą zasiąć kolejne osoby. W przypadku dużych blatów zyskujemy zatem nawet do czterech dodatkowych siedzisk. 

Swoboda poruszania

Owalne stoły są bezpieczne, ponieważ nie musimy uważać na to, aby nie zahaczyć o ich kant. Dają zatem dość dużą swobodę poruszania się wokół nich. Sprawiają także, że całe pomieszczenie staje się funkcjonalne oraz użyteczne.

Stoły rozkładane – hybryda kształtów 

W przypadku, gdy nie możemy zdecydować się na jeden konkretny wariant, warto przemyśleć zakup stołów rozkładanych. Wybierając okrągły mebel z możliwością wysunięcia dodatkowej powierzchni użytkowej, możemy bowiem pochwalić się aż dwoma kształtami blatu. Po rozłożeniu taki stół posiada zatem owalny blat. Do wyjściowego, okrągłego, “dokładamy” bowiem dodatkowy – prostokątny lub kwadratowy. Automatycznie zatem nasz mebel przeobraża się w owal. Takie rozwiązanie jest więc niezwykle praktyczne. Na co dzień dla domowników wystarczy bowiem podstawowa wersja stołu, a w przypadku większych spotkań, nie musimy obawiać się o to, czy zapewnimy naszym gościom komfortowe warunki. Opcja ta polecana jest najbardziej do małych wnętrz.

Na rynku dostaniemy także stoły rozkładane kwadratowe lub prostokątne. Oczywiście w przypadku tych pierwszych ponownie możemy liczyć na zmianę kształtu po wysunięciu dodatkowego blatu. Prostokątne meble wciąż będą miały taką samą formę, jednak zyskamy większą powierzchnię użytkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy